Amazonov Kindle doživio je mali preporod, djelomično zahvaljujući i #BookTooku, TikTok zajednici koja raspravlja o literaturi, knjigama i načinu ukrašavanja e-čitača raznim dodacima. To potvrđuju i podaci iz Amazona, koji navodi kako je prodaja uređaja posljednje dvije godine rasla u dvocifrenim postotcima, što vjerojatno objašnjava i zašto je tvrtka nedavno predstavila četiri nova Kindle uređaja – što je prvi put da su jednom objavili ovoliko noviteta.
Amazon je predstavio čak četiri nova uređaja
Panos Panay, voditelj Amazonovog odjela za uređaje i usluge, koji je ranije bio na čelu Microsoftove Surface divizije, pohvalio je popularnost uređaja tijekom predstavljanja noviteta. Wired prenosi i interesantne podatke: korisnici na Kindleu prosječno pročitaju 20,8 milijardi stranica mjesečno, a 60% kupovine Kindlea u 2023. dolazi od strane novih korisnika. Panay je izjavio:
“Gledajući najveću prodaju Kindlea u posljednjih deset godina, korisnici čitaju više nego ikad. Kao da možemo odahnuti jer sam već pomislio da smo zaboravili čitati.“
Prošlo je nekoliko godina otkako je popularni uređaj – inače sada u svojoj 17. godini – doživio neke veće promjene na svim modelima. Posljednji Kindle Paperwhite (11. generacija) lansiran je 2021., dok su osnovni uređaj (11. generacija), Scribe i Kindle Kids predstavljeni 2022. U međuvremenu su konkurenti poput Koba i Booxa lansirali modele s e-papir zaslonima u boji, tipkama za okretanje stranica (što na Kindleu nismo vidjeli još od modela Oasis), podrškom za olovku i drugim značajkama.

Kako bi uhvatio korak konkurencije, Amazon sada nudi četiri nova Kindlea:
- Kindle (12. generacija)
- Kindle Paperwhite (12. generacija)
- Kindle Scribe (2. generacija)
- Kindle Colorsoft – prvi Kindle čitač u boji
Kindle (12. generacija)
Osnovni model dobiva najmanje promjena od svih novih modela. Ostaje najmanji i najpovoljniji e-čitač u ponudi. Od kada je prethodni model lansiran 2022. – s višom razlučivošću ekrana, dvostruko više memorije (s 8 na 16 GB) i USB-C priključkom – najnovija verzija ne donosi mnogo novosti.
Dostupan je u novoj Matcha boji, što se može pripisati popularnosti modela Paperwhite u boji Agave Green. Od lansiranja prošle godine, ovaj je zeleni čitač knjiga postao viralan na TikToku i često je rasprodan na Amazonu. Za one koji preferiraju klasičan izgled, dostupan je i u crnoj boji.

Amazon je također lansirao novu verziju Kindle Kids. Ima sve iste značajke kao standardni model, uključujući brže okretanje stranica, veći kontrast i svjetliji ekran. Osim toga, dolazi s prilagođenom dječjom maskom (predstavljeno je nekoliko novih dizajna), jednogodišnjom pretplatom na Amazon Kids+ (biblioteku sadržaja prilagođenu djeci), roditeljskom kontrolom i dvogodišnjim jamstvom.
Glavne promjene uključuju brže okretanje stranica, viši omjer kontrasta koji omogućava jasniji i oštriji tekst, te 25% svjetlije prednje osvjetljenje na najvišoj postavci. Ovaj model i dalje nema automatsko podešavanje svjetline ni toplo svjetlo, za što Wired kaže da je razočaravajuće, s obzirom na to da je jedna od ključnih prednosti Kindlea mogućnost čitanja noću bez dodatne lampe.

Kindle Paperwhite (12. generacija)
Amazon navodi da je Paperwhite “najpopularniji Kindle današnjice”. Tvrtka je pažljivo radila na poboljšanju postojećih značajki, izbjegavajući drastične promjene. Rezultat? Najtanji, najbrži i najjasniji Paperwhite dosad.
Paperwhite sada ima 25% brže okretanje stranica, što smanjuje kašnjenja pri skrolanju. Zaslon je nešto veći – smanjenjem okvira oko ekrana, veličina prikaza povećana je s 6,8 na 7 inča bez značajnog povećanja dimenzija uređaja. Koristi oksidni tankoslojni tranzistor, što, prema Amazonu, daje najviši omjer kontrasta od svih Kindle modela, pružajući oštriji tekst i slike. Trajanje baterije je također povećano, s nešto više od dva mjeseca na čak tri mjeseca po jednom punjenju. Kao i njegovi prethodnici, vodootporan je i dolazi sa 16 GB memorije.

Tu je i Paperwhite Signature Edition, koji uključuje sve iste značajke kao standardni Paperwhite, uz automatsko prilagođavanje prednjeg osvjetljenja, bežično punjenje i dvostruko veću pohranu od 32 GB. Amazon je također predstavio potpuno novi Paperwhite Kids. Ima sve iste značajke kao standardni Paperwhite – brži je, tanji i svjetliji – ali dolazi s maskama prilagođenim djeci, od kojih neke uključuju nove dizajne. Uređaj uključuje i jednogodišnju pretplatu na Amazon Kids+ (biblioteku sadržaja prilagođenu djeci), roditeljsku kontrolu i dvogodišnje jamstvo.
Kindle Scribe (2. generacija)
Druga generacija Scribea, dizajnirana za bilježenje i čitanje, donosi nekoliko novih značajki, i iznutra i izvana. Zaslon ima bijele rubove s prikazom poput papira, što stvara izgled tradicionalnog papira. Premium olovka (prodaje se zasebno) sada ima gumeni vrh za brisanje, koji podsjeća na gumicu na klasičnoj olovci br. 2.
Scribe također ima nekoliko novih softverskih značajki. Tu je Active Canvas, koji omogućuje pisanje izravno unutar knjige koju korisnik čita. Dok osoba bilježi, pisanje se prilagođava tekstu i “usmjerava” tintu na točno mjesto koje je korisnik označio. Na taj način, ako se promijeni veličina teksta ili izgled knjige, bilješka ostaje na istom mjestu. U budućnosti će također biti moguće koristiti proširive margine.

Iz Amazona su predstavili i značajke povezane s AI: “Refined Writing” i “Summarization.”
S opcijom Refined Writing, moguće je jednim dodirom poboljšati svoje bilješke u font nalik rukopisu, tako da budu čitljivije i vizualno privlačnije. Summarization brzo sažima stranice bilješki u odlomke unutar rukopisnog fonta koje možete dijeliti izravno iz kartice s bilješkama.
Kindle Colorsoft
Ove su godine zasloni u boji na elektroničkom papiru brzo osvojili tržište s uređajima kao što su Kobo Libra Colour i ReMarkable Paper Pro. Očekivanja za Kindle u boji bila su izrazito visoka. S modelom Colorsoft, korice knjiga, fotografije i slike prikazivat će se u boji, a korisnici će također moći dodavati istaknute dijelove u boji unutar knjiga, čime će se olakšati pretraživanje.
Značajke modela Colorsoft vrlo su slične novom Paperwhiteu, ali Amazon navodi da je tehnologija zaslona složenija. Sedmoinčni zaslon koristi oksidni sloj za brži rad i veći kontrast kod sadržaja u boji i crno-bijeloj izvedbi. Kako bi se boje pravilno prikazale i spriječilo njihovo miješanje, Amazon je prilagodio prednje osvjetljenje i koristio nitridne LED diode za bolji prikaz boja i povećanu svjetlinu. Korisnik može birati između standardnih ili živopisnih stilova prikaza boja, a slike možete zumirati bez pikselizacije.

Još jedna velika novost su brzi prijelazi stranica, iako uređaj još uvijek nema posebne tipke za okretanje stranica. Podržava Qi bežično punjenje i ima trajanje baterije do osam tjedana. Opremljen je automatskim podešavanjem svjetline, isto kao i Signature Paperwhite, što omogućava prilagođavanje svjetline zaslona ovisno o osvjetljenju u prostoru.
Gdje kupiti e-čitače?
Svi su uređaji dostupni na njemačkom Amazonu, koji dostavlja u Hrvatsku:
FOTOGRAFIJE: Amazon