Kad se spoje tehnologija i nakit – što sve može Oura prsten?

17.12.2024. | AUTOR: Iva Kordić

Tehnologija | Očuvanje zdravlja | Život prije 5 | Modne i beauty priče
#nakit | #zdravlje | #tehnologija

Želite li gadget koji će pratiti rad vašeg organizma, no ne preferirate toliko upečatljive detalje poput pametnih satova? Decentniji izbor svakako je pametni prsten. Predvodnik u toj tehnologiji je finski brend Oura čiji prsten broji već četiri generacije i dolazi s impresivnim značajkama. Recimo, nedavno je najavljen feature s kojim će Oura prsten pravovremeno upozoriti korisnike na potencijalne respiratorne probleme. No, idemo redom. Što je uopće Oura prsten i kako funkcionira?

Kako funkcionira Oura prsten?

Oura prsten pripada kategoriji pametnog nakita, a osmišljen je kako bi neprestano pratio više od 20 biometrika koje izravno utječu na naše zdravlje i dobrobit, danju i noću. Priča je počela u Finskoj, zemlji poznatoj kao jednoj od najsretnijih na svijetu. Osnivači, finski računalni znanstvenici, kažu kako im je optimizam u krvi pa vjeruju da svatko može živjeti uravnotežen i ispunjen život. Oura je dizajnirana kako bi se savršeno uskladila s tijelom i umom, omogućujući kontrolu nad vlastitim zdravljem – iznutra prema van.

Tako su prije više od 11 godina stvorili alat koji se neprimjetno uklapa u svakodnevicu, pomažući korisnicima da zdravlje stave na prvo mjesto. Oura prsten pruža precizne podatke i detaljne uvide o organizmu, pomažući tako u donošenju odluka o zdravijem i kvalitetnijem životu. Obećanje koje daju iz Oure je, kažu, jednostavno:

Pratimo vas uvijek tamo gdje jeste, baš takve kakvi jeste, pružajući vam podršku na vašem putu otkrivanja vlastitog potencijala.

Iz Oure se ponose svojom preciznošću, dubinskim istraživanjima i edukativnim alatima koji pomažu ljudima unaprijediti svoj životni stil. Među djelatnicima je i tim medicinskih stručnjaka koji pokriva razna područja – od sna i ženskog zdravlja preko stresa pa do mentalne dobrobiti – sve s ciljem da daju znanstvenu podlogu vlastitim rješenjima i znanje podijele s korisnicima. Vjeruju kako zdrav život ne znači ekstreme, nego ravnotežu pa zato u vremenu sve većeg stresa i užurbanog tempa, žele usmjeriti pozornost na ono što je doista važno za stvaranje dugoročnog i održivog wellbeinga.

Svaki Oura prsten izrađen je od titana koji se koristi u zrakoplovnoj industriji. Riječ je o jednom od najčvršćih materijala na svijetu. Godine testiranja osigurale su da prsten savršeno pristaje svakome – razrađen je do najsitnijih detalja i osmišljen da traje godinama. Njegov elegantan dizajn i precizno praćenje podataka učinili su ga popularnim među slavnim osobama poput Jennifer Aniston i Gwyneth Paltrow, kao i među sportašima, uključujući brojne Olimpijce te englesku nogometnu reprezentaciju, piše The Times.

Ugodan za nošenje, prezican u mjerenju

Jednom kada ga primijetite, vidjet ćete ga posvuda, kažu iz The Timesa, i dodaju kako korisnici Oura prsten obično nose na kažiprstu. Baš poput Apple Watcha, Fitbita ili Garmina, i Oura prati san, razinu stresa, aktivnosti, otkucaje srca i menstraulni ciklus. No, za razliku od satova, ovdje se podaci prikupljaju putem prsta – senzori na unutarnjoj strani prstena moraju dodirivati kožu kako bi mjerili otkucaje srca, razinu kisika u krvi i brzinu disanja. Ideja je da, budući da se prsten nosi blizu glavne arterije koja pumpa krv iz srca prema dolje, podaci budu precizniji nego oni s uređaja na zapešću. Prsten također prati kretanje i tjelesnu temperaturu, a svi se ti podaci putem Bluetootha šalju u aplikaciju.

U listopadu ove godine predstavljen je Oura prsten 4 koji je, piše Bug, skuplji 50 dolara u odnosu na prethodnika, no dolazi s nekoliko važnih poboljšanja. Jedna od promjena odnosi se na dizajn jer je četvrta generacija prstena u potpunosti izrađena od titana, za razliku od prethodnih, gdje je unutrašnjost bila epoksidna. Dodir s kožom je udobniji zahvaljujući redizajniranim senzorima, a najznačanije promjene odnose se na preciznost i mogućnost prikpljanja podataka.

Bug piše da je tvrtka razvila novi algoritam “pametnog očitavanja” koji se prilagođava individualnim oblicima prstiju i pozicijama prstena. Time se omogućuje prstenu da identificira do 18 različitih signala, što je povećanje u odnosu na ranijih osam. Poboljšano je i trajanje baterije pa iz tvrtke tvrde da je, uz jedno punjenje, Oura prsten moguće koristiti do osam dana. Sve ovisi o veličini baterije, no ipak je došlo do povećanja u odnosu na prethodne generacije, kada je baterija trajala maksimalno sedam dana.

No, jedna od najvećih promjena koju donosi Oura prsten četvrte generacije, a bit će dostupna i za treću, spomenuta je značajka koja djeluje kao upozorenje za bolest. Naime, tijekom vrhunca pandemije covida-19, brojne kompanije koje proizvode nosive uređaje istraživale su mogu li njihovi proizvodi prepoznati prve znakove bolesti. Četiri godine kasnije Oura je predstavila novu značajku osmišljenu da korisnike pravovremeno upozori na potencijalne respiratorne probleme. Tako nove generacije Oura prstena dolazi sa Symptom Radarom koji, iako njegovo razvijanje ima korijene u istraživanjima bolesti koje je tvrtka provodila tijekom pandemije, tehnički gledano nije dijagnostički alat.

Što je Symptom Radar?

On, naime, ne može razlikovati prehladu, gripu ili covid-19, nego djeluje kao upozorenje na bolest, dajući ranije signale da s tijelom osobe koja nosi Oura prsten nešto nije u redu. “Istraživanja i znanstvene studije koje smo proveli pokazale su da se fiziologija tijela počinje mijenjati dan ili dva prije nego što se pojave prvi simptomi”, objašnjava Shyamal Patel, voditelj znanstvenog odjela u Ouri, za The Verge. Ideja je da korisnici na temelju tih signala mogu pravovremeno poduzeti preventivne mjere.

Značajka Symptom Radar funkcionira tako da analizira pokazatelje poput pulsa u mirovanju, varijabilnosti otkucaja srca, temperaturnih trendova i brzine disanja. Cilj joj je otkriti značajne promjene u odnosu na dugoročne vrijednosti koje korisnik pokazuje. Nakon jutarnje sinkronizacije podataka, korisnici će dobiti obavijest o tome jesu li primijećeni ikakvi znakovi stresa, manji pokazatelji problema ili ozbiljniji simptomi povezani s respiratornim poteškoćama. U slučaju manjih ili ozbiljnijih znakova, aplikacija Oura sugerira korisnicima da uključe Rest Mode i posvete se odmoru.

Symptom Radar prvi je put predstavljen u travnju kao beta verzija u sklopu programa Oura Labs za eksperimentalne opcije. Prema riječima Shyamala Patela, ovo je bilo izuzetno korisno za daljnji razvoj funkcije. S jedne strane, Oura tim uspio je razviti novi algoritam temeljen na većem skupu podataka. Ipak, Patel priznaje da algoritam nije potpuno nepogrešiv te da su mogući lažno pozitivni i lažno negativni rezultati. Oura pritom nije otkrila precizne podatke o točnosti algoritma. Beta korisnici također su istaknuli želju da budu obaviješteni čak i kada simptomi nisu uočeni. Kao odgovor na to, službena verzija Symptom Radara sada uključuje grafikon povijesti koji korisnicima omogućuje praćenje zdravstvenih trendova kroz vrijeme.

“Zanimljivo će biti promatrati i kako se ljudi oporavljaju od bolesti. Smatram da tu postoji prostor za daljnji razvoj”, kaže Patel za The Verge. Osim što upozorava na moguće bolesti, Symptom Radar mogao bi postati koristan alat za prepoznavanje čimbenika koji pomažu bržem oporavku. Značajka Symptom Radar dostupna je svim korisnicima uređaja Oura Ring Gen 3 i Oura Ring Gen 4 od 11. prosinca.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli ŌURA (@ouraring)

Gdje kupiti Oura prsten?

Oura prsten dostupan je na službenom web shopu. Cijena modela iz najnovije generacije kreće se od 399 do 549 eura, ovisno o finishu. Prilikom kupnje, korisnik bira veličinu prstena, a na web shopu je moguće kupiti i članstvo, potrebno kako bi se pratili podaci u aplikaciji. Ono iznosi 69,99 eura.

FOTOGRAFIJE: Oura, Instagram

POVEZANI ČLANCI
©2025 after5