Globalna popularnost TikToka pomogla je da Zhang Yiming, 41-godišnji suosnivač matične kompanije ove društvene mreže, ByteDance, postane najbogatija osoba u Kini. Prema Huruh China Rich List za 2024., objavljenoj prošlog utorka, Zhang Yiming se prvi put našao na vrhu liste najbogatijih ljudi u zemlji, s prijavljenim neto bogatstvom od 49,3 milijarde dolara. On je 18. osoba koja nosi titulu najbogatijeg Kineza, od 1999. godine kada je lista osnovana, donosi Fortune. Tech founder pretekao je Changa Shanshana, osnivača divovske tvrtke za flaširanu vodu Nongfu Spring, koji je na vrhu liste bio čak tri godine.
Zhang Yiming
ByteDance, koji također posjeduje platformu za vijesti Toutiao i TikTokovu kinesku sestrinsku aplikaciju Douyin, procjenjuje se na vrijednost veću od 225 milijardi dolara, s prošlogodišnjim prihodom od 110 milijardi dolara. Prema Wedbush Scurities, TikTok sam vrijedi oko 100 milijardi dolara od ukupne vrijednosti kompanije, a nije teško shvatiti zašto. Osim svog algoritma – za kojeg Wedbushov analitičar Dan Ives kaže da je udvostručio ili utrostručio vrijednost aplikacije – TikTok je premašio 150 milijuna mjesečno aktivnih korisnika (MAU) u 2023. i procjenjuje se da ima preko milijardu mjesečno aktivnih korisnika, prema DemandSageu.
Popularnost TikToka traje, unatoč potencijalnoj zabrani u SAD-u zbog toga što nastavljaju odbijati prodaju vlasniku izvan Kine. Američka vlada upozorila je ByteDance da predstavlja potencijalni problem za nacionalnu sigurnost, piše Fortune, tvrdeći da Kina može pristupiti podacima američkih korisnika. Inače, Zhang Yiming odstupio je s pozicije izvršnog direktora ByteDance 2021., ali i dalje posjeduje oko 20% tvrtke.
TikTok nije jedini kineski div kojem se prijeti. Ukupno bogatstvo izmjereno na Hurun China Rich List ove godine iznosi 3 trilijuna dolara, što je pad od 10% u odnosu na prošlu godinu. Broj milijardera na listi, mjeren u američkim dolarima, pao je s 1185 u 2021. na 753 ove godine, uslijed sve većih strahova od usporavanja dugoročnog rasta kineskog gospodarstva.
Kako se probio Zhang Yiming?
Zhang Yiming proveo je studentske godine na Sveučilištu Nankai u Tianjinu, izrađujući web stranice i popravljajući računala studentima kako bi dodatno zaradio. Radio je razne poslove, poput izrade tražilice za avionske karte i mikroblogerskih platformi, prije nego što se pridružio Microsoftu, gdje je ostao samo šest mjeseci. Diplomirao je 2005., na studiju mikroelektronike i softverskog injženjerstva, a nakon studija radio je u nekoliko tehnoloških tvrtki, uključujući i Microsoft.
“Dok sam bio u Microsoftu, pola dana sam čitao knjige, a pola dana radio. Nije bilo mnogo izazovnih stvari za raditi, većinu sam vremena bio prilično besposlen”, rekao je Zhang Yiming u intervjuu za Caishi Media 2014. godine. Tvrtku je osnovao 2012., u stanu u Pekingu, a do 2014., tvrtkin agregator vijesti Toutiao imao je 220 milijuna korisnika, uključujući 20 milijuna dnevnih korisnika. Dvije godine nakon toga, ByteDance predstavio je TikTok, koji je tijekom pandemije postao globalni hit. Prema DemandSageu, aplikacija za video streaming imala je više od tri milijarde preuzimanja do 2022. godine.
U svibnju 2021., Zhang je najavio povlačenje s pozicije izvršnog direktora ByteDancea, kao razlog navodeći potrebu za fokusiranjem na dugoročne strategije kompanije. Unatoč povlačenju, zadržao je značajan udio u vlasništvu tvrtke. Do tog trenutka, bio je pod značajnim pritiskom iz Pekinga, koji je pojačavao kontrolu nad tehnološkim sektorom jer su smatrali da je industrija stekla previše moći i utjecaja među sve većim brojem milijardera u Kini. Budućnost ByteDancea u SAD-u je neizvjesna, što odražava i sličnu zabrinutost u Kini. U Intervjuu iz 2017., Zhang je predvidio rizik od širenja TikToka kao globalnog tehnološkog brenda.
“Ako (i kada) kineske tvrtke krenu na inozemno tržište, mogu prevladati kulturne prepreke. Hoće li inozemno tržište biti ogromno? O tome sam istodobno optimističan i pesimističan”, rekao je, no nitko iz ByteDance nije odgovorio na Fortuneov zahtjev za komentarom na ovu temu.
FOTOGRAFIJE: Minerva University, Unsplash