Kako avionski letovi utječu na kožu (i kako ju oporaviti)

11.05.2024. | AUTOR: Iva Kordić

Modne i beauty priče | Beauty priče
#njega kože

Nedavno sam u jednom razgovoru s prijateljicom komentirala kako se, čak i nakon najkraćeg leta zrakoplovom, imam potrebu “točati” u hidratantnoj kremi jer mi se čini da koža postane potpuno suha. Upravo je ta suha koža jedno od čestih stanja koja se javljaju nakon leta, a razlog je niska razina vlage u zatvorenom prostoru. Liječnici i kozmetičari za Harper’s Bazaar odgovaraju na pitanje kako letovi utječu na kožu i što možemo napraviti prije, tijekom i nakon leta kako bi spriječili suhoću i ostale probleme.

Kako letovi utječu na kožu

Ista je tema aktualna i na društvenim mrežama, a neke content creatorice idu i korak dalje pa tijekom leta rade prilično složenu skincare rutinu. Možda takva njega kožće na prvu izgleda pomalo pretjerano, no ideja od koje su krenule nije nimalo uzaludna. Tako i Harper’s Bazaar piše da svatko tko često putuje zrakoplovom, zna koliko negativne posljedice letovi mogu ostaviti na koži.

Razgovarali su s liječnicom Paris Acharyjom koja je rekla da suh zrak u kabini, može uzrokovati probleme s kožom, među kojima su prištići, suhoća i oticanje lica. Pojašnjava kako je većina problema direktna posljedica niskog tlaka zraka i suhih uvjeta u kabini tijekom leta i dodaje da se razina vlage može smanjiti na 10-20%, što je izuzetno nisko. Naime, koža je navikla na vlažnost između 40 i 50%.

Niska razina vlage rezultira dehidracijom kože, koja se može dogoditi čak i nakon kratkih letova. To može biti posebno problematično za one koje muči problematika suhe kože, poput ekcema, rozaceje i psorijaze. Uz suhoću, drugi problem je natečenost, a liječnica Leah Totton za Harper’s Bazaar pojašnjava kako su razlozi dehidracija, nedostatak sna i nadmorska visina koja smanjuje protok krvi do kože. Natečenost se može javiti tijekom leta i nastaviti nakon njega jer pritisak može usporiti limfni drenažni sustav. Oticanju lica može doprinijeti i unos soli iz hrane.

Još jedan u nizu problema su i prištići koji se javljaju neovisno o tipu kože. Liječnica je objasnila da koža proizvodi više ulja kako bi nadoknadila nedostatak vlage, a nakupljanje sebuma dovodi do stvaranja prištića. Osim toga, njihovom nastajanju doprinosi promjena rutine i loša kvaliteta zraka, a traga na koži ostavljaju i slabiji prehrambeni izbor (recimo, slane i slatke grickalice na letu), kao i nedostatak sna. Imajući u vidu ovu sumornu sliku lica tijekom i nakon leta, stručnjaci su za Harper’s Bazaar savjetovali kako doskočiti problem suhe kože i tretirati je prije, tijekom i nakon putovanja zrakoplovom.

Priprema kože prije leta

UNOS VODE

Dovoljan unos tekućine od velike je važnosti tijekom cijelog leta, no posebno prije njega, kako bi se osigurala maksimalna hidratacija za vrijeme cijelog putovanja. U tjednu prije leta potrebno je značajno povećati unos vode kako bi se organizam hidratizirao iznutra.

TUŠIRANJE U MLAKOJ VODI

Izbjegavajte vrući tuš prije letenja jer on može narušiti ravnotežu vlage u koži tijela i lica, što može dovesti do svrbeža i iritacije. Umjesto toga, preporuka je tuširanje mlakom/hladnijom vodom.

PILING + HIDRATACIJA

Preporučuje se piling tijela i lica večer prije leta, kako bi se uklonile mrtve stanice kože i tako olakšala apsorpcija vlage. Nakon pilinga, slijedi hidratacija cijelog tijela, s posebnim fokusom na najizloženija područja. Dermatolozi preporučuju snažniji losion ili kremu (neke naše preporuke izdvojili smo ovdje), koji će dugotrajno zaštititi kožu. Ako se odlučite za tuširanje u hladnoj ili mlakoj vodi prije leta, preporuka je na kožu nanijeti kremu dok je koža još malo vlažna jer joj se time pomaže zadržati hidrataciju.

I JOŠ MALO HIDRATACIJE

Još jedna preporuka dermatologa odnosi se na hidratantni tretman lica – kod kuće ili u salonu. Takvi tretmani obično uključuju hijaluronsku kiselinu, serume i hidratantne kreme dan prije leta. Na dan leta, najbolje je umiti se hladnom ili mlakom vodom, a zatim nanijeti hidratantnu kremu bez mirisa. Miris, naime, može isušiti kožu i iziritirati je ili izazvati crvenilo. Savjetuju korištenje seruma i krema s hijaluronskom kiselinom jer je poznata po svojoj sposobnosti privlačenja i zadržavanja vlage.

Za vrijeme leta

NO MAKE UP

Dr. Acharya rekla je kako je njezin osobni izbor nenošenje šminke na letu. Ona, naime, ponekad može začepiti pore, za što je još veća vjerojatnost kada je niska razine vlage u zraku. Tko se ipak odluči za šminku, važno je da se kasnije posveti njezinom pravilnom uklanjanju.

NIGDJE BEZ ZAŠTITNOG FAKTORA

SPF je možda najvažniji prozivod za njegu kože tijekom leta. Međutim, mnogi ga zaboravljaju nanijeti jer misle da su u avionu zaštićeni. No, kada letimo izloženi smo većoj razini UV zračenja pa se preporučuje nanijeti kremu s visokim faktorom prije leta, a zatim ga obnoviti tijekom dužih letova. Naravno, ne zaboravite ruke!

REDOVITO PRANJE RUKU

Kada govorimo o rukama, dermatolozi podsjećaju da uvijek operemo ruke prije nego njima dodirujemo lice. Velika je vjerojatnost da ćemo biti u dodiru s mnogim bakterijama pa su prljave ruke posljednje što želimo pri nanošenju proizvoda za njegu kože na lice.

SLOJEVITA NJEGA LICA

S obzirom na to da koža toliko gubi za vrijeme leta, moramo se pobrinuti da joj vratimo što je više moguće. Kako bi se zadržala vlaga u koži, preporučuje se nanijeti proizvode u slojevima: maglica za osvježenje kože, zatim ultra-hidratantni serum ili maska, pogotovo tijekom dugih letova. Zadnji korak uključuje hidratantnu kremu, kremu za okoloočno područje i hidratantni balzam za usne. Za duge letove, liječnici preporučuju i jaku hidratantnu kremu za tijelo koje neće samo nahraniti i hidratizirati kožu, nego je i zaštititi.

MASAŽA LICA

Dr. Ackarya preporučuje i jedan dodatni korak: masažu lica tijekom leta. Uz serum ili laganu kremu, preporučuje da se rukama prođe od brade prema uhu, a zatim i do ključne kosti. Tako se uklanja višak tekućine i spriječava oticanje. Isto treba ponoviti i od obraza prema sredini uha, a zatim ponovno do ključne kosti. Učinkovito je i korištenje gua sha ili valjka za lice tijekom leta, što pomaže u limfnoj drenaži.

BEZ ALKOHOLA

Još jedan savjet je izbjegavati ili ograničiti unos alkohola s obzirom na to da je on velik uzročnik dehidracije, što može dovesti do suhe kože, crvenila ili iritacije.

Oporavak kože nakon leta

POVEĆANA HIDRATACIJA

Hidrataciju je važno održavati i nakon leta: povećanim unosom vode i korištenjem hidratantnih proizvoda za njegu, poput proizvoda s hijaluronskom kiselinom, i to svakodnevno.

ČIŠĆENJE LICA

Nadalje, tko je u mogućnosti, trebao bi očistiti lice odmah nakon leta jer se tako mogu eliminirati potencijalni prištići i ostali problemi. Preporučuje se dvostruko čišćenje.

TUŠIRANJE U MLAKOJ VODI

Još jedna preporuka odnosi se na izbjegavanje vrućih tuševa u 24 sata nakon leta. Naime, vruća voda može isušiti kožu, što može biti štetno za već dehidriranu kožu. Umjesto toga, mlaka voda bolji je izbor, a hladan tuš, tko ga može podnijeti, također može smanjiti oticanje i upalu nakon leta. Nakon tuširanja, na red dolaze proizvodi s hidratantnim sastojcima poput shea maslaca.

LIMFNA DRENAŽA

Preporučuje se napraviti limfnu drenažu prije i/ili nakon leta. Nježnom masažom određenih područja premješta se tekućina iz blokiranih područja, kako bi mogla pravilno teći, čime se spriječava nakupljanje tekućine u tijelu (posebno na rukama, nogama i licu), dok potiče cirkulaciju i protok krvi.

FOTOGRAFIJE: Unsplash, Pexels

©2024 after5