polo majice Fpolo majice M

Vječni komad muške garderobe ljeti: Polo majica

04.08.2023. | AUTOR: Iva Kordić

Modne i beauty priče | Modne priče

Wimbledon je završio, a nama je još jednom za oko zapeo neizostavan detalj ovog teniskog natjecanja – polo majice. Njihova ih jednostavnost i praktičnost čini svevremenskima, a primijetili smo da su i glavno ‘oružje’ za cool muške odjevne kombinacije u ljetnim danima. Povijest im je duga i seže još u 19. stoljeće, kada su ih među prvima nosili polo igrači. Danas su sinonim za svijet tenisa, zahvaljujući tenisaču Renéu Lacosteu koji je 1926. kreirao prvu polo majicu, nezadovoljan tadašnjom ponudom teniske odjeće.

No, vratimo se još kratko u Indiju i 200 godina unazad, gdje je polo nastao. Igrači su nosili košulje dugačkih rukava s ovratnikom koji se kopča, kako bi stajao na mjestu dok su na konju. Britanski kolonizatori preteču polo majice donijeli su u Englesku, a dok takva silueta i dalje živi, polo modelom ipak smatramo ono za što je zaslužan spomenuti René Lacoste. Sam je bio njezin najbolji ambasador, noseći je na US Open, a nakon povlačenja iz svijeta aktivnog igranja tenisa, počeo je izrađivati i prodavati polo majice svojim fanovima.

Polo majice: nekad i danas

Prije Lacostea, odjeća za tenis podrazumijevala je dugačke rukave, a tenisač i inovator stavio je udobnost na prvo mjesto jer je rano primijetio potrebu za odjećom prilagođenom zadatku. Skratio je rukave tipične teniske majice kako bi stvorio prvu udobnu polo majicu. Daleko ispred svog vremena, dizajnirao je modernu garderobu: laganu, prilagodljivu i vrlo poželjnu. Dodao je i logo krokodila, čineći Lacoste polo majice prepoznatljivima u trenu. Prve polo majice bile su napravljene od pique pamuka, zbog čega su bile prozračne i idealne za sport, a imale su i ovratnik koji se može podvrnuti, danas zaštitni znak polo modela.

1951. američki proizvođač Izod dobio je licencu za proizvodnju i prodaju Lacoste majica u SAD-u. Unutar nekoliko godina, pletene polo majice postale su jedan od esencijalnih komada u Americi. Mekana majica ‘zamutila’ je granicu formalne odjeće i one za slobodno vrijeme pa je bila dio outfita za golf klubove, studentske tulume… Nosili su je Ivy League studenti ispod fakultetskih sportskih jakni, a napredak tehnologije doveo je do popularnosti poliestera koji je na kraju zamijenio pleteni pamuk u masovnoj proizvodnji teniskih majica. No, jedna osoba nije favorizirala poliester – Ralph Lauren.

Polo brend mladog dizajnera tada je bio u povojima, a u nastojanju da proizvede idealnu pletenu pamučnu tenisku majicu, Ralph Lauren lansirao je 1972. svoju varijantu majice za tenis i promovirao je sloganom ‘s godinama postaje sve bolja’, otvoreno pokazujući svoju ljubav prema patini nošenog odjevnog predmeta, nešto što poliester kao materijal nije mogao ponuditi. Umjesto pique pamuka, koristio je interlock tkaninu, koja se bolje oblikuje, piše Heddels.

Lauren je postao jedan od ključnih dizajnera zaslužnih za popularnost polo majice. Želio je kreirati majicu koja je sofisticirana, ali udobna; koja se može nositi na sportskim događanjima, ali i na poslovnim sastancima. Njegove polo majice, izrađene od kvalitetnog pamuka i dostupne u nizu boja, uskoro su postale popularne diljem svijeta. Baš kao i Lacosteove, ukrašene su prepoznatljivim logom; igračem polo sporta na konju na lijevoj strani prsa.

Lacoste

Jasno je da je Lacoste sinonim za polo majice, spajajući udobnost nužnu za teniske mečeve, zbog kojih je osmišljena, s nekim stupnjem formalnosti i elegancije. Ovratnik je osmišljen kako bi zaštitio vrat od sunca, a samo godinu dana nakon dizajniranja prve Lacoste polo majice, dizajnu je dodan i prepoznatljivi krokodil koji je ostao zaštitni znak sve do danas. Ove majice nisu popularne samo u teniskim krugovima, nego se danas biraju za posao, slobodno vrijeme, druženja… Zahvaljujući sofisticiranom dizajnu, odličan su spoj udobnosti i elegancije u jednom komadu, zbog čega su jedan od omiljenih komada u muškom (ali i ženskom) ormaru. Danas dolaze u raznim bojama, pa čak i krojevima (regular, slim fit…) no njihov osnovni dizajn isti je kao i prvog dana, što samo potvrđuje koliko su trajne i univerzalne.

PRIJEDLOZI ZA KUPNJU

Ralph Lauren

Ralph Lauren polo majice danas su dovoljno sofisticirane da se mogu kombinirati sa sakoima, a istovremeno nositi i u slobodno vrijeme. Zaštitni znak im je polo igrač na konju, stvoren s 1100 šavova, a tu je i niz boja koje prate dizajn i sudjeluju u uspjehu polo majice s njegovim potpisom. 1977. godine bilo ih je 17, a više od 40 godina kasnije, dostupno je preko 66 boja. Svaku je odabrao dizajner osobno. Devedesetih godina godina pojedini modeli Ralph Lauren majica dobile su i džep na prsima, a na modelima se pojavio i popularni Polo Bear, nedugo nakon predstavljanja Holiday kolekcije početkom devedesetih godina prošlog stoljeća.

PRIJEDLOZI ZA KUPNJU

Tommy Hilfiger

Treće ime koje se veže uz svijet polo majica je ono američkog dizajnera Tommyja Hilfigera. U njegovom se dizajnu klasični američki stil miješa s modernim utjecajem, a upravo su polo majice jedan od najprepoznatljivijih proizvoda brenda. Sve je krenulo 1985., kada je dizajner poželio kreirati odjeću koja je kvalitetna, stilski univerzalna, ali i pristupačna, a polo majice s potpisom brenda Tommy Hilfiger brzo su postale omiljen bazični komad mnogih garderoba. I njih karakterizira klasičan dizajn s popularnim crveno-bijelo-plavim logom koji se često nalazi na lijevoj strani prsa. Napravljene od pamuka, dolaze u raznim bojama (i uzorcima, među kojima je prugasti najpopularniji), a udobne su za nošenje tijekom cijelog dana.

PRIJEDLOZI ZA KUPNJU

FOTOGRAFIJE: Instagram, Lacoste, Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, Zalando, Answear, Farfetch

POVEZANI ČLANCI
©2025 after5