Krajem siječnja kolekcionar Didier Ludot rastao se s 384 couture bisera, uključujući koktel komplet Balenciaga iz 1958. godine i crnu čipkastu haljinu koju je Yves Saint Laurent dizajnirao za Christiana Diora 1959. Ta je aukcija svojevrsni kraj jedne ere. Ludot će ga pamtiti kao dan kada se oprostio od svojih posljednjih haute couture komada.
Ovaj 73-godišnjak, koji je 50 godina vodio butik vintage mode pod arkadama Palais-Royala, odlučio je povući se i započeti novi život na jugu Francuske. Le Monde piše kako je njegova posljednja aukcija, održana u kući Bonhams Cornette de Saint Cry, okupila 384 unikatna komada, među kojima su i kreacije koje je Ludot brižno čuvao desetljećima.
Aukcija koja je nadmašila sva očekivanja
Prije same prodaje, couture komadi, cipele i torbe bili su izloženi javnosti tijekom pet dana te su privukli više od 2000 posjetitelja. Aukcija je trajala deset sati, a konačna zarada iznosila je 695.000 eura (uključujući aukcijske provizije), što je više nego dvostruko u odnosu na početnu procjenu od 300.000 eura. Kupci su bili raznoliki – privatni kolekcionari, modne kuće koje žele obnoviti vlastitu arhivu, ali i muzeji, uključujući Muzej tkanina u Lyonu te tri muzeja mode u Japanu, Čileu i Australiji.
Iako su mnogi vintage komadi prodani po cijeni od oko 1000 eura, dva su komada postigla vrtoglave iznose:
- koktel komplet Balenciaga iz 1958. – crveni satenski i baršunasti set, čija je procijenjena vrijednost bila 3.000 do 5.000 eura, prodan je za 40.960 eura
- crna čipkasta haljina Yvesa Saint Laurenta za Christiana Diora iz 1959. – s početnom procjenom od 5.000 do 7.000 eura, dosegnula je 32.000 eura.
Nisu svi komadi ostvarili očekivane cijene
Neke su se kreacije prodale ispod procjena. Primjerice, mali crni vinilni kaput Pierre Cardin iz 1969. godine, koji je Ludot godinama čuvao u besprijekornom stanju, unatoč tome što takav materijal često propada, dostigao je cijenu od 1400 eura (1792 eura s provizijama), iako je njegova početna procjena bila između dvije i tri tisuće eura.
S druge strane, nisu svi odjevni predmeti bili u savršenom stanju. Primjerice, Yves Saint Laurent komplet iz 1973. godine, koji je nekada pripadao slavnoj francuskoj glumici, na suknji je imao dvije poderotine. U dvorani se mogao čuti šapat:
“1300 eura? To je previše za nešto što je poderano.”
Didier Ludot unaprijed je najavio da će na aukciji biti i pristupačnijih couture komada, a to se i ostvarilo:
- Balenciaga ružičasti kostim iz 1968. godine prodan je za samo 192 eura
- komplet od šantunga Nina Ricci iz 1967. godine dosegnuo je 243 eura, moguće zbog boje marelice koja možda nije bila najprivlačnija kupcima
- Chanel sako u boji lososa, iako ne najlakši za stiliziranje, ipak je dosegnuo 1.200 eura, potvrđujući da su imena Chanel i Lagerfeld i dalje neosporivi modni autoriteti.
Ludotova strast prema haute couture nasljeđu
Katalog aukcije obilovao je kreacijama Chanela, Madame Grès, Yves Saint Laurenta i Givenchyja, odražavajući Ludotovu strast prema haute coutureu iz zlatne ere mode.
“Nekada su žene znale kako se kretati u večernjim haljinama,” rekao je Ludot, prenosi Le Monde, naglašavajući svoju sklonost prototipovima s modnih pista, koje smatra pravim odrazom vizije dizajnera, za razliku od modela naručenih od kupaca koji često zahtijevaju prilagodbe.
Njegov je osobni modni ukus formiran još u djetinjstvu. Njegova je majka odlazila krojačici kako bi kopirala modele Balmaina ili Chanela. Svaki do njih, rekao je Ludot, pamti i danas. Inače, Ludot je mogao datirati i identificirati gotovo svaki komad u kolekciji. Njegova je arhiva sadržavala:
- haljine Jacquesa Fatha, koje je nekada nosila slavna manekenka 1950-ih Bettina Graziani
- haljine iz kolekcije Francine Weisweiller, poznate mecene Jeana Cocteaua
- kreacije iz ormara jedne od najvećih francuskih glumica, koja je željela ostati anonimna
- odjeću jedne vojvotkinje iz kraljevske loze.
Za Ludota, moda nije samo odjeća – to su priče. Ispričao je za Le Monde kako je volio odlaziti u domove ljudi i slušati njihove priče. Jednu od takvih priča nikada neće zaboraviti: žena je jednog dana došla u njegov butik s nekoliko Dior haljina naguranih u IKEA vrećicu. Rekla mu je kako je bacila gomilu Dior haljina koje su pripadale njezinoj baki jer nije znala da su vrijedne. Tek joj je sestrična rekla da ih je možda ipak trebala sačuvati. Na aukciji su se među deset najskupljih komada našle čak četiri Dior kreacije.
Ova aukcija nije bila samo kraj jedne impresivne modne kolekcije, nego i zaključno poglavlje u karijeri jednog od najvažnijih kolekcionara haute couture mode.
FOTOGRAFIJE: Instagram @didierludot