Na bečkom Naschmarktu postoji jedno sada već kultno mjesto za doručke i bruncheve po imenu Neni. Možda ste ga već posjetili, možda još niste, no adresa je ovo kojoj se definitivno isplati vraćati svaki put kada se nađete u austrijskoj prijestolnici. Neni postoji već 14 godina i Bečanima (ali i drugim europskim metropolama) nudi modernu interpretaciju izraelske kuhinje, s mnogo vegetarijanskih i veganskih opcija.
Prije nekoliko godina razveselilo me vidjeti da se proizvodi koji se poslužuju na Naschmarktu mogu naći i u hrvatskim Spar i Interspar trgovinama, a dolaze iz asortimana Neni am Tisch (Neni za stolom). Više ni ne brojim koliko sam puta u prošlosti ponovila njihovu kupnju u svom lokalnom Sparu: počevši od humusa, pa do fenomenalnog pita kruha.
Neni am Naschmarkt
Haya Molcho poznata je ličnost na austrijskoj gastronomskoj sceni. Ipak, kada je otvorila Neni 2009. godine sa svojim sinom Nurielom, nije mogla ni predvidjeti koji će joj se uspjeh dogoditi. 14 godina kasnije, Neni je kao koncept zaživio na čak 9 lokacija diljem Europe, no sve je počelo u Beču, na slavnoj bečkoj tržnici Naschmarkt koja je dom prvog i originalnog Neni restorana. U tamošnju vibrantnu, šarenu, mirisnu i egzotičnu atmosferu, Neni se savršeno uklopio sa svojim modernim pristupom izraelskoj kuhinji. Tu se mogu kušati prepoznatljiva jela kao što su Sabich, Shakshuka i Hummus, s kojima je Haya ostala vjerna svom podrijetlu, dajući im suvremeni twist.
Neni je rođen iz stvarne ljubavi i strasti prema hrani, te iz Hayinog sna o vlastitom restoranu kojeg je još od malena, odrastajući pored tržnice u Tel Avivu, željela otvoriti upravo u sklopu nekog food marketa.
U Neni Am Naschmarkt stol je najbolje rezervirati nekoliko dana unaprijed, jer je restoran često krcat, naročito vikendom kada lokalci i turisti u podjednakoj mjeri slave bečku kulturu doručaka i bruncheva jedući vani. Na jelovniku se može naći mnogo veganskih i vegetarijanskih opcija, a toplo se preporučuje naručiti više različitih jela, staviti ih na sredinu stola i dijeliti s društvom kao meze.
Ako vam Beč ove sezone ipak nije usput, za Neni okuse pobrinut će se vaš lokalni Spar. Znala sam da ću prije ili kasnije ove proizvode staviti u Best Buy kategoriju na After5, jer smatram da doista zaslužuju mjesto u ovoj temi. Kupujem ih već godinama, na mjesečnoj, ponekad i tjednoj bazi, a najviše ponovljenih kupovina imala sam s klasičnim Neni humusom i Neni pita kruhom. Proizvodi su ovo koji su co-branding između Sparove robne marke Veggie i brenda Neni; u ponudi se još mogu naći i humus curry-mango (isto odličan, no nema ga uvijek), pa čak i gotove falafel okruglice (osobno ih preferiram raditi sama kod kuće).
Neni humus
S klasičnim humusom brenda Neni nema greške – super ukusan je i nerijetko ga poslužujem kao snack, a ponekad u žurbi super paše i solo, uz šnitu dobrog kruha. Presjek njegovog sastava kaže sljedeće: humus 93% (67% kuhani slanutak, pasta od sezama, voda, češnjak, maslinovo ulje, nejodirana sol, antioksidans: limunska kiselina, konzervans: kalijev sorbat), 7% preljev (6,6% kuhani slanutak, maslinovo ulje, kumin, jodirana sol, antioksidans: limunska kiselina, konzervans: kalijev sorbat).
Neni pita kruh
A onda je tu i još jedan vječni favorit – Neni pita kruh. Kupujem ga jednom mjesečno, i volim ga imati u zalihama, pogotovo kada je preda mnom užurban radni tjedan i znam da ću morati smišljati brza i efikasna prehrambena rješenja za ručak i večeru. Jedno pakiranje donosi 6 komada pita kruha i ako me sjećanje dobro služi košta oko 1,50 EUR. Spar ističe da je ovaj kruh idealan za sendviče, kebab/gyros ili kao prilog uz salatu. Najčešće ga koristim baš za gyrose ili bilo koju drugu varijaciju na temu, ovisno o tome što u datom trenutku imam u frižideru.
Teksturom i okusom, kruh se savršeno stapa s umacima, mesom/falafelom i bilo kojim povrćem kojim se puni i dovršava, a ono čime me isto tako oduševljava je brzina pripreme. Neni pita kruh je prethodno pečen, pa ga je potrebno samo izvaditi iz ambalaže, blago navlažiti vodom i kratko prepeći (3 do 5 minuta) u prethodno zagrijanoj pećnici (cca. 200 °C). Zatim se kruh vadi, reže sa strane i puni po želji. Moram priznati da, kad mi se ne pali pećnica, dovoljno dobra metoda budu i grill tava ili preklopni toster.
Sastojci pita kruha su pšenično brašno, voda, kvasac, nejodirana sol, dekstroza. Proizvod ne sadrži dodane arome ni konzervanse, a najbolje ga je potrošiti, po mom iskustvu, unutar 2 dana od otvaranja (realno ga iskorištavam za 2 obroka).
Isprobajte i vi i uživajte u Neni okusima prije idućeg posjeta Beču!
*Best Buy je After5 tema koju smo poželjeli i sebi i vama. Ukratko, isprobani i provjereni proizvodi i usluge kojima ćemo rado posvetiti koji redak, kako bismo vam uštedjeli vrijeme i novac. Enjoy!
FOTOGRAFIJE: Neni, Spar