Zašto je krstarenje Nilom odličan izbor za vaše sljedeće putovanje? Na to pitanje odgovara voditeljica marketinga Nikolina Frklić, koja je nedavno posjetila Egipat i iz prve ruke prenosi svoje doživljaje, ali i savjete odlučite li se krenuti istom rutom.
Krenula sam na krstarenje Nilom bez ikakve pripreme – znala sam da idem s palmatravel agencijom, da letimo charterom iz Zagreba, da se grupa super puni i da imamo najboljeg vodiča koji će se za sve pobrinuti. Doista je tako i bilo.
Egipat je godinama bio naše najbliže i najdostupnije sunce. Jedno vrijeme nije ga bilo na turističkoj karti, ali vratio se u punom sjaju. Egipat je danas ponovno pun turista. Neki dijelovi manje su turistički i pokazuju ono siromašno i tužno lice Afrike, a oni oko fascinantnih drevnih zdanja puni prodavača, šušura, turista. Upravo u tim kontrastima posebna je čar. Naš vodič na turi, lokalni vodiči i njihovi pomagači cijelo vrijeme su brinuli o nama, onako nečujno, a opet glasno, baš u egipatskom stilu.
Obzirom da je u 8 dana bilo zbijeno toliko doživljaja, apsolutno je nemoguće opisati sve što smo vidjeli pa u nastavku slijede meni najdraži dijelovi putovanja i savjeti kako još bezbrižnije uživati na ovom putovanju.
Doživljaj krstarenja Nilom
Brod me je odmah oduševio – kabine su prostrane kao u hotelu, smiješak na licima osoblja konstanta i svaki dan čeka novo iznenađenje – krokodili, slonovi… kao mali posjetitelji napravljeni od ručnika nakon čišćenja. Hrana je odlična, vodi vas na gastro putovanje zemljom, no u potpunosti prilagođena turistima (kako okusima, tako i činjenicom da je povrće i voće prano vodom iz boce).
Na brodu ima mali shop s razumnim cijenama bez cjenkanja koje je u Egiptu obavezno. Ako ne nađete ništa u shopu, malim brodićima trgovci će doći do broda, bacati vam artikle na palubu, a vi njima novac. Kapa do poda na snalažljivosti.
Dok se na palubi možete opustiti, sunčati i promatrati tajanstveni Nil koji ponekad doista djeluje kao more, večeri su rezervirane za druženja i tematske partije od kojih mi se najviše svidio galabiia party (party u njihovim tradicionalnim haljinama).
Očekujete li tijekom krstarenja vidjeti krokodile, to se najvjerojatnije neće dogoditi, jer Asuanska brana (jedan od najvećih građevinskih projekata 20. stoljeća) priječi prolazak, barem onim većima. Na nekim mjestima, poput botaničkog vrta, možete se fotografirati s onim malima. Ostali se nalaze u Naserovom jezeru, ima ih 50 do 60.000, Egipćani ih love i prodaju, a kažu da je meso negdje između piletine i ribe. Jedino čega na brodu nedostaje, odnosno, dolazi na mahove je Internet.
Let balonom iznad povijesnih lokaliteta
Je li ovo vaš prvi let balonom? Daaaa. Moj isto, kaže naš „pilot balona na vrući zrak“. Naravno, svi smo se nasmijali iako nam na prvu i nije bilo svejedno. Ako ste uvijek htjeli letjeti balonom, ovo je idealna prilika, jer je cijena čak duplo manja nego, primjerice, u Kapadokiji, a osjećaj je odličan. Ispod vas su povijesni lokaliteti, a iznad igra svjetla, oblaka i šarenih balona. Iako sam zamišljala prostranije košare, a ne podijeljene u ćelije kao košnice, moram priznati da je energija bila odlična, pogledi nezaboravni i sam osjećaj – jedinstven.
Otok Philae – maleni otok posebne energije
Do ovog malenog otočića koji se sastoji od kompleksa hramova, lijepih suvenira i jednog kafića ići ćete malenim izletničkim brodićem, što je doživljaj samo po sebi. Na brodu možete kupovati nakit ili samo uživati u šarenim ukrasima koji svaki brodić čine unikatnim. Ja sam više puta pomislila da sam na moru, a ne na rijeci. Philae otok izgleda mondeno, posebno i doista je mali otok s ogromnom energijom.
Bio je središte kulta božice Izide, a zanimljivo je da je izvorni drevni hramski otok bio potpuno potopljen u vodama jezera Nasser nakon izgradnje Asuanske brane. U sklopu akcije spašavanja, hramovi i spomenici Philae izvađeni su iz vode i obnovljeni na susjednom otoku, koji je preimenovan u Philae. Ako uhvatite koji trenutak za fotkanje, nećete požaliti, jer nudi niz odličnih kulisa. Moram napomenuti da su čak i prodavači ovdje nekako manje usmjereni na prodaju, rado će popričati s vama, a možda vam i ponuditi da ostanete, pohvalivši se usput svojom kućom.
Piramide u Gizi
Približavanje piramidama poseban je doživljaj, srasle su s Gizom koja ima čak 18 milijuna stanovnika.
Iako zbog manje klaustrofobije nisam ulazila unutra, imala sam osjećaj da ih što prije moram dotaknuti. Mjesto je puno turista, no zbog velikog prostora nemate osjećaj gužve niti kaosa i možete u miru prošetati.
Teško je odlučiti koja je piramida fascinantnija; Keopsova – najstarije svjetsko čudo u Gizi ili Kefrenova, druga po veličini. Najmanja pripada faraonu Mikerin. Ako želite još bolje fotografije s lokaliteta, prepustite se igri s lokalcima. Pokušat će vam se približiti na razne načine, možda vas i prozvati Shakirom kao što su mene, a uz malu napojnicu posudit će vam devu, maramu, pokazati trikove kako pozirati da ispadne kao da piramidu držite na dlanu i sl.
Vidjeli smo i sfingu, čuvaricu piramida, a doživljaj je zaokružio posjet velikom Nacionalnom muzeju u Kairu u kojem se čuvaju bogata povijesna nalazišta.
Tips and tricks ili što bih voljela da sam znala prije putovanja
Kako smo tijekom putovanja mijenjali lokacije, tako se i moj dojam oko suvenira mijenjao, a sada mi se čini da sam trebala kupovati više, no nije uvijek bilo vremena, jer cijeli ritual kupovine sa cjenkanjem traje. Ukoliko niste zainteresirani za kupovinu, ne upuštajte se u pregovore, jer može postati naporno. Ako nešto doista želite kupiti, cjenkanje je neizostavno i cijena doista ovisi o vašim pregovaračkim sposobnostima, no ne brinite ako ste nešto platili više od vaših suputnika. Negdje ćete proći bolje, negdje malo gore, no svakako je bitan vaš osjećaj koliko nešto vrijedi.
Ono što se po meni svakako isplati ponijeti sa sobom su haljine od finog egipatskog pamuka, predmeti od alabastera, tepisi, punjene datulje. Iako ćete tijekom putovanja posjetiti neke renomiranije dućane koji, naravno, imaju više cijene, no i određenu garanciju kvalitete, zgodni artikli mogu se kupiti i u kaosu tržnica i na samim ulicama. Malim Egipćanima novčići znače jako puno, a neki sitan suvenir koji ćete kupiti od njih i vama će grijati srce nakon povratka kući.
Preporuka je promijeniti novce u njihovu lokalnu valutu (egipatsku funtu), jer ćete u cjenkanju bolje proći, iako cijelo putovanje možete proći plaćanjem u eurima i dolarima. Između eura i dolara odaberite dolar, jer je u njihovim očima to jača valuta i bolje ćete proći u trgovanju. Svakako sa sobom trebate imati keša, jer kartice ne primaju svi i bankomati nisu baš iza svakog ugla.
Inshallah! (Kako Bog da, u slobodnom prijevodu) termin je koji morate upamtiti. Egipćanima se ne žuri i pojam fiksnog vremena je relativan. Zato se opustite, prepustite, sigurno ćete stići tamo gdje je planirano, osobito ako ste u dobrim rukama organizatora putovanja.
Što se prehrane tiče, ključno je ne konzumirati njihovu vodu pa naravno niti svježe voće i povrće ukoliko niste sigurni da je prano vodom iz boce. Na našem brodu i u hotelima sve je bilo sigurno, no vrijedi pripaziti na taj dio. Moj recept, koji je više puta provjeren, no ne i znanstveno dokazan je svaki obrok ili barem dan zaokružiti Coca Colom.
Kad vam ponude vožnju kočijama po nekom gradu na vašoj ruti kao dodatnu opciju, svakako recite da, jer vas očekuje prava avantura koja istovremeno otkriva sva lica Egipta.
Prepustite se energiji grupe – bit ćete bogatiji za nova poznanstva i iskustva i vaše će putovanje dobiti posebne obrise. Naša grupa bila je šarolika – od djece koja su nam postala pravi mali prijatelji do gospara koji ima samo 89 i prošao je veći dio svijeta; Australiju nije. Kako mi je prepričao izreku svoje susjede „90 nije 100“ (pritom misleći na godine), sigurna sam da će naš najdraži suputnik pronaći put do Australije kao što je pronašao put do naših srca.
Upravo krstarenje je, po meni, najkomforniji način za obilazak fascinantnih povijesnih lokaliteta Egipta, jer istovremeno možete uroniti u pravi egipatski šušur i na vrijeme se vratiti u udobnost ovog posebnog prijevoznog sredstva. Novi polazak je krajem travnja charterom iz Ljubljane pa na vrijeme rezervirajte svoje mjesto.
FOTOGRAFIJE: Privatna arhiva