Početak jeseni u znaku je novog romana Sally Rooney, “Intermezzo”, koji je objavljen nakon mjeseci iščekivanja, a u Hrvatskoj će biti dostupan u knjižari Fraktura. O čemu se u knjizi radi? Na Goodreadsu kažu: Intermezzo je dirljiva priča o gubitku, ljubavi i obitelji, iz pera svjetski poznate autorice Sally Rooney. U središtu radnje su Peter i Ivan Koubek, braća koja se doimaju kao potpuno različite osobe.
Intermezzo, novi roman Sally Rooney
Peter je tridesetogodišnji odvjetnik iz Dublina: uspješan, sposoban i naizgled nepobjediv. No, nakon očeve smrti, poseže za lijekovima kako bi mogao zaspati te pokušava balansirati odnose s dvije potpuno različite žene — Silvijom, svojom dugogodišnjom prvom ljubavi, i Naomi, studenticom koja život shvaća kao jednu veliku šalu.
Ivan je, s druge strane, 22-godišnjak, šahovski natjecatelj. Na sebe je uvijek gledao kao na društveno neprilagođenog samotnjaka, potpunu suprotnost starijem, vrlo rječitom bratu. U prvim tjednima žalovanja nakon očeve smrt, Ivan upoznaje Margaret, stariju ženu koja se suočava s vlastitom burnom prošlošću te se njihovi životi brzo isprepliću.
Za dvojicu braće koji tuguju i ljude koje vole, ovo je razdoblje ispunjeno čežnjom, očajem i novim mogućnostima — prilika da saznaju koliko toga život može podnijeti, a da se ne slomi.
Novi roman irske spisateljice nije doživio klasično predstavljanje, kakvo inače prati novitete na književnoj sceni. MSNBC piše kako se inače probni primjerci šalju otprilike pet mjeseci prije službenog izdanja, a zatim ponovno nakon što je i predstavljena službena naslovnica. Takva je praksa osmišljena kako bi se podigao interes, uzbuđenje i medijska pozornost prije predstavljanja knjiga. No, to nije slučaj s romanom “Intermezzo”.
U sklopu limitirane distribucije, navodno je samo 2500 primjeraka Rooneyjinog najnovijeg romana poslano novinarima, kritičarima, influencerima, prodavačima knjiga i — slavnim osobama. Svaki je primjerak bio numeriran i označen imenom. Rezultat? Dramatična i užurbana potražnja za romanom. Sarah Jessica Parker fotografirana je kako probni primjerak čita u srpnju, na snimanju serije “And Just Like That”. Društvene mreže bile su preplavljene fotografijama influencera koji su knjigu ljetos čitali na plaži. Svi su željelji svoj primjerak romana “Intermezzo”. Knjiga je pretvorena u svojevrsni statusni simbol.
Što nam donosi “Intermezzo”?
Roman je pisan u trećem licu, a kroz poglavlja se izmjenjuje priča o dva brata. MSNBC daje nešto podrobniji opis radnje: Naomi je Peterova nova djevojka, a Sylvia bivša, no u nju je i dalje zaljubljen. Frustrira ga što njegov brat Ivan nema razvijene socijalne vještine. On se, pak, zaljubljuje u ženu koja je 14 godina starija od njega. Odnos između braće napet je zbog gubitka oca i opterećen nizom nesporazuma, što je ujedno i temelj romana. “Intermezzo” je o stvarnosti generacijskih razlika, složenosti bratskih i obiteljskih odnosa i prolaznosti vremena. Budući da je riječ o Rooney, “Intermezzo” istražuje ljubav, seks, tugu i krivnju u svom prepoznatljivom stilu pisanja.
Iza hastaga #intermezzo podijeljeno je više od 130 tisuća objava, i to samo na Instagramu, a sada kada je knjiga vani, ta će se brojka zasigurno povećati. No, unatoč svom ogromnom uspjehu u književnim krugovima i online, Rooney je, ironično, poznata po svojoj privatnosti. Namjerno izbjegava svjetla reflektora. Najbolji primjer je književna zabava: organizirala ju je glumica Emma Roberts spisateljici u čast, bila je prepuna slavnih, a Rooney se nije pojavila. Vogue, koji je pratio događaj, izostanak pripisuje udaljenosti između Irske i New Yorka, ali i činjenici da autorica “radije pušta da njezin rad bude u središtu pozornosti”.
Baš kao i prethodni romani, i “Intermezzo” je predodređen za popularnost i uspjeh. Sally Rooney često nazivaju “Salingerom Snapchat generacije”, a spisateljica u svojim knjigama vješto hvata tjeskobu, ambicije i stvarnost milenijalaca. Čitatelji, piše MSNBC, vole što iskreno cijeni ljubav, način na koji nijansira likove, suzdržani stil pisanja i scene seksa fokusirane na žene.
Dwight Garner, književni kritičar The New York Timesa, u svom osvrtu na knjigu citira američkog književnika Raymonda Carvera koji je svojedobno napisao:
“It ought to make us feel ashamed when we talk like we know what we’re talking about when we talk about love.”
Zatim se vraća na Rooney, napisavši kako Rooney govori o ljubavi na način koji čitatelja snažno pogađa jer vješto dočarava osjećaj usamljenosti, za koju je ljubav poput melema. U njezinoj je prozi toliko suzdržanosti i melankolične dubine da, kada konačno pusti da se emocije preliju, čitatelj će im se rado prepustiti. Garner “Intermezzo” opisuje kao zrelu, sofisticiranu priču koja zadire duboko u osjećaje. Izaziva mnoštvo emocija koje počinju tiho bujati u čitatelju, a Rooney zna kako zadržati pažnju.
Za kraj, kritičar ju je opisao gastronomskim rječnikom, usporedivši “Intermezzo” s jelom:
“Zovite me fool for love, ali ovaj često cinični čitatelj smatra kako je ovaj obrok promišljen, kaloričan, staromodan i ukusan.”
Vi ste na potezu – Intermezzo pronađite u pretprodaji u Knjižari Fraktura (Ulica kneza Mislava 17, Zagreb) i u web-knjižari do 27. listopada 2024. i osigurajte svoj primjerak uz 20 % popusta!
FOTOGRAFIJE: Instagram, Goodreads
NASLOVNA FOTOGRAFIJA: Instagram @ems_shelflove