Ovog sam ljeta pročitala iskustvo o mikroavanturama koji govori kako doživjeti novo iskustvo u blizini doma, bez potrebe za odlaskom na daleko putovanje. Nedugo zatim stigao je poziv na putovanje u Maribor, u sklopu projekta Erasmus+ Innovet. Kada sam pročitala itinerar, pomislila sam kako se sjajno uklapa u pojam mikroavanture. Ok, možda nije baš “lokalno” i u neposrednoj blizini, ali je od Zagreba udaljen sat i pol vožnje i kao takav idealan za vikend getaway ili jednodnevni izlet. Zamišljam ga kao idealno odredište ove jeseni (ali i u svako drugo godišnje doba) za sve koji traže savršenu ravnotežu između kulture, povijesti i gastronomije – Maribor nudi sve to i još mnogo više.
Galerija
Maribor kao savršena ideja za vikend getaway
Maribor me osvojio na prvi dolazak svojom pitomošću, urednošću, arhitekturom, ljubaznošću domaćina… Svidjelo mi se i kako živi preko tjedna pa je četvrtak navečer u gradu bio prilično veseo, s glazbom, žamorom i punim terasama. Grad nije velik pa je njegove znamenitosti, počevši od Grajskog trga, a zatim dalje kroz šarmantne ulice, najbolje istraživati pješke. Zgodan način za upoznavanje grada je i kroz njegove klupe, točnije kroz projekt “Priče o klupama i ljudima”. U tom slučaju, klupe nisu samo mjesta za odmor, nego prava umjetnička djela koja pričaju priče, zovu na druženje i oživljavaju uspomene. Projekt uključuje 18 jedinstvenih klupa smještenih diljem grada, a iza njih stoji strastvena grupa Mariborčana koja ih opisuje kao “simfoniju umjetnosti, kulture i aktivnog građanstva”. Svaka klupa nudi vlastitu priču, dodatno obogaćujući doživljaj grada i čineći ga još privlačnijim.
Svaka klupa, kažu nam, služi kao most između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti te su namijenjene razgovoru, povezivanju i stvaranju novih uspomena. One su poziv i za lokalce i za turiste, a svoje su mjesto pronašle i u aplikaciji čijem smo predstavljanju imali prilike prisustvovati. Dio je projekt Erasmus+ Innovet te ujedno i jedan od razloga posjeta Mariboru. Sa željom da o odredištu, njegovoj povijesti, ljudima i zanimljivostima doznamo što više, svaka aplikacija koja će poboljšati turističko iskustvo uvijek je dobrodošla. Cilj je projekta, u sklopu kojeg je Innovet aplikacija za mapiranje i nastala, razviti ono što svakom turistu treba (a i lokalcima može biti od izuzetne važnosti i koristi): digitalnu bazu turističkih znamenitosti.
Vođeni tom mišlju, Srednja škola za ugostiteljstvo i turizam Maribor, Zavod za turizam Maribor, Turistička zajednica Karlovačke županije, Trgovačko-ugostiteljska škola Karlovac, Ugostiteljsko-turistička škola Beograd te tvrtke GosTur, Ferial d.o.o. i Ericsson Nikola Tesla d.d. osmislili su Innovet, aplikaciju u kojoj korisnici mogu ne samo doznati više o atrakcijama, nego i samostalno unositi znamenitosti iz svoje okoline. Svaki unos prolazi kroz nekoliko razina provjere kako bi se osigurala točnost i potpunost informacija. U projekt je trenutno uključeno nekoliko pilot-gradova (Maribor, Radovljica, Karlovac, Zagreb, Beograd i Skoplje), a aplikacija nudi dodatne funkcionalnosti kao što su filtriranje znamenitosti dostupnih osobama s invaliditetom i prijava ekoloških incidenata.
“Priče o klupama i ljudima” tako će, recimo, turista odvesti i do obale Drave i najstarijeg dijela grada, Lenta. Tamo je smještena jedna od atraktcija, također mapirana u aplikaciji, tzv. “Ženska klupa” iza koje stoji akademska kiparica Metka Kavčić. Kroz metal, drvo i broncu ispričala je priču o vremenima inkvizicije i suđenja vješticama. Vraća nas u 16. stoljeće, kada su mnoge žene bile optužene za vještičarenje i zbog tih su optužbi ubijane, a autorica je svojim radom zabilježila okrutnost i nasilje tog vremena koji su ukorijenjeni u svijesti mnogih generacija, unatoč prolaznosti vremena. Svaka klupa u ovoj seriji nosi svoju priču, bilo da je riječ o prolaznosti vremena, slobodi, konzumerizmu, igri, smijehu ili povezanosti.
Prva postavljena klupa u Mariboru predstavlja odraz želje za razmjenom knjiga i nosi sa sobom posebnu povijesnu priču. Inspirirana događajem iz 1988. godine, kada je Sveučilišna knjižnica u Mariboru selila svoje materijale iz stare u novu zgradu, građani su formirali “živi lanac” i prenosili knjige od ruke do ruke. Klupa, izrađena od letvica, simbolizira otvorenu knjigu koja se čita, dok bočne police služe za stvarnu razmjenu knjiga. Ovaj rad potpisuje industrijski dizajner Nejc Brezovšek, koji je uspješno spojio funkcionalnost i povijest u jedinstveni dizajn.
Spomenula sam Lent, nekadašnje lučko područje uz rijeku koje je danas preuređeno u šetnicu bez automobila. Šetnja uz rijeku pruža potpuno opuštanje, bez obzira na doba dana. Ujutro, rekreativci trče duž obale, dok obitelji s djecom uživaju u igri i bezbrižnosti. U večernjim satima, Lent se pretvara u savršeno mjesto za predah, gdje sama šetnja i pogled na rijeku imaju gotovo meditativni učinak, omogućujući vam da se opustite i uživate u mirnom ambijentu nakon napornog dana.
Na Lentu se nalazi i jedna Guinessova “rekorderka” – najstarija vinova loza na svijetu, tzv. Stara trta. Priča joj je posebna jer je u povijesti dužoj od 400 godina preživjela sve – od turskih opsada i ratova do požara i napada štetočina. Simbol je izdržljivosti i važan element vinske kulture. Njezino vino proizvodi se u ograničenim količinama i koristi se kao protokolarni dar, dok su njezini potomci posađeni diljem svijeta, šireći značaj mariborskog vinogradarstva. Uz vinovu lozu, nalazi se i Kuća stare trte, no u obnovi je do studenog 2024. Međutim, posjetitelji još uvijek mogu uživati u vinima zahvaljujući pop-up lokaciji smještenoj nešto niže uz rijeku, u Kulturnoj četvrti Minoriti. Ovdje će stručni tim rado predstaviti priče o vinima i vinarima te pomoći u odabiru vina, omogućujući posjetiteljima da uživaju u bogatstvu mariborskog vinogradarskog naslijeđa.
I još par aktivnosti koje vrijedi isprobati
LONČARSKA RADIONICA
Maribor nije samo arhitektura i povijest, već nudi i niz sadržaja. Među njima je i jedna “netipična” turistička aktivnost, no vrlo interesantna: lončarska radionica. Nikad je prije nisam isprobala, no zamišljala sam je kao svojevrsnu antistres terapija, onu u kojoj ne mogu posegnuti za mobitelom i notifikacijama jer sam fokusirana na glinu i lončarsko kolo. U Lončarskom centru Maribor prepustila sam se upoznavanju i oblikovanju gline, uz stručno vodstvo, a sada s nestrpljenjem iščekujem da mi moj rad dođe na adresu.
Fizička snaga izvana i mirnoća u glavi – to je moj zaključak potrebnog za ovakvu aktivnost. Da bi se došlo do takvog stanja, ipak treba malo vremena, no lončarski svijet brzo vas “ponese” pa oblici, teksture i boje budu jedino što okupira misli. Izvrsno je što su radionice primjerene svim uzrastima pa u njima mogu uživati i djeca i odrasli, kao i “ozbiljniji” polaznici te oni koji se tek žele malo zaprljati. Moj rezultat dvosatne radionice su pladanj za nakit i posuda za umak, koji su trenutno u procesu sušenja i glazure.
Galerija
SPLAVARENJE DRAVOM
Maribor je grad koji živi uz rijeku pa je splavarenje Dravom jedna od aktivnosti koju vrijedi isprobati i upoznati grad iz druge perspektive. Na splavu zvanom “hlodovec” plovi se do Lenta koji je nekad bio staro pristanište splavova te središte prodaje drva. Dok plove mirnim tokom Drave, okruženi zelenilom i pogledom na obrise grada, posjetitelji imaju priliku uživati u ukusnim zalogajima, čaši vrhunskog lokalnog vina i odličnoj atmosferi. No, splavarenje nije samo o pogledu i uživanju – gosti se imaju priliku aktivno uključiti u iskustvo: okušati se u splavarskim ulogama, upoznati opremu koju su splavari nekada koristili te kroz zanimljive anegdote čuti priče o njihovom svakodnevnom radu.
BISTRO I KAVANA NANA
Večeri u Mariboru posebno su ugodne. Gurmanska preporuka ide za kavanu i bistro Nana, a enološka za LeVino Wine Bar. Nana, retro bistro s domaćim šarmom smješten u centru Maribora, idealna je polazna točka za opuštenu večer. Isprobali smo večeru, no ovdje vas očekuje i impresivna ponuda doručaka te bruncheva pod vodstvom talentiranog kuhara Sebastijana Blakaja, koji uspijeva zadovoljiti i najzahtjevnija nepca. Na meniju se nalaze i mesni i riblji specijaliteti, pripremljeni s pažnjom prema detaljima i vrhunskim namirnicama.
No, pravi vrhunac dolazi s desertom: sladoledom s bučinim uljem – iznenađujuća kombinacija koja je postala pravi hit među lokalnim stanovništvom i turistima. Domaće slastice i torte s ljubavlju pripremaju majstorice Vesna, Darja i Alja te dodatno potvrđuju reputaciju Nane kao nezaobilaznog mjesta za gurmane. Ovdje svaki obrok, od doručka do večere i deserta, nudi poseban doživljaj, obogaćen autentičnim okusima i ugodnom, opuštenom atmosferom.
BALET POD ZVIJEZDAMA
Vikend kojeg smo proveli u Mariboru bio je i kulturno obojen u čemu su posebno uživali svi ljubitelji plesne umjetnosti. Naime, na Glavnom trgu i Mariboru održan je Balet pod zvijezdama, besplatni spektakl na otvorenom koji je oduševio tisuće i tisuće posjetitelja. Kiša je pokvarila prvotne planove pa je baletna izvedba odgođena za dan kasnije, a gledatelje je oduševila predstava “Romeo i Julija” u koreografiji Valentine Turc, uz glazbenu podlogu Sergeja Prokofjeva. Jedinstveno je iskustvo pratiti baletne predstave, kakve smo inače navikli gledati u kazalištima, u potpuno drugačijem ambijentu, pod otvorenim nebom. Ovakvi događaji pružaju poseban doživljaj, gdje umjetnost izlazi iz svojih tradicionalnih prostora te svi imaju priliku uživati u veličanstvenim izvedbama.
LEVINO WINE BAR
Spomenula sam enološku preporuku. LeVino Wine Bar, smješten u samom srcu Maribora, odlična je adresa za čašu vina s lokalnim potpisom. Ovaj šarmantni bar, koji se prostire na tri jedinstvena prostora – u dnevnoj sobi, starom podrumu iz 11. stoljeća i predivnom atriju u kojem raste potomak Stare trte – nudi bogatu vinsku kartu s čak 70 različitih vina. Degustacija u takvom povijesnom ambijentu pruža iskustvo za pamćenje, osobito za one koji cijene autentične okuse i bogatu tradiciju vinogradarstva. LeVino nije samo mjesto za ispijanje vina, već destinacija koja spaja enologiju s kulturnom baštinom Maribora, stvarajući poseban doživljaj za svakoga, bilo da ste iskusni poznavatelj vina ili tek započinjete istraživati svijet vinogradarskih užitaka.
Preporuke za (neposrednu) blizinu Maribora
SONČNI RAJ + NESTING RESORT
Na samo desetak minuta vožnje od Maribora, skriven među brežuljcima vinograda i daleko od gradske vreve, smjestio se “Sončni raj” – pravo sunčano utočište, kako mu već ime najavljuje. Ovaj nekad zapušteni posjed, sada preobražen u jedinstveno imanje, nudi toliko raznolikih sadržaja da zaista ima ponešto za svakoga. I to nije tek fraza – od Fontane vina, preko Nesting resorta, do ziplinea i Dana meda, Sončni raj ispunjava očekivanja svih posjetitelja, bilo da traže avanturu ili opuštanje.
Galerija
Vlasnici, Petra i Bogdan Mak, s ljubavlju su oživjeli ovo napušteno imanje iz želje da stvore mjesto koje će povezivati čovjeka s prirodom. I u svojoj su namjeri stvarno uspjeli. U nekoliko sati koliko smo proveli tamo, uživali smo u vrhunskim vinima, isprobali neobičan i nagrađivan pjenušac od konoplje te se osvježili domaćim ledenim čajevima. Za one željne adrenalina, zipline vožnja s atraktivnim pogledom na okolne brežuljke bila je neizostavan dio doživljaja.
A za one koji žele produžiti boravak, tu je Nesting resort – smještaj koji pruža iskustvo potpune povezanosti s prirodom. Noć pod zvjezdanim nebom, mirisi šume i zvukovi prirode… Ovaj resort, dizajniran poput gnijezda, savršeno se stapa s okolišem, omogućujući povlačenje u intimu i dublje povezivanje s partnerom, obitelji ili sa samim sobom. Vlasnici vjeruju da u ovakvom okruženju ljudi lakše pronalaze unutarnji mir i povezanost, a ugodan smještaj omogućava potpuno prepuštanje iskustvu.
ULJARA KOCBEK
Za nastavak dana u znaku potpunog hedonizma, kao prvu postaju vrijedi zabilježiti uljaru Kocbek. Prije ovog posjeta, priznajem, bučino ulje mi nije bilo na listi favorita – konzumirala sam ga više zbog njegovih zdravih svojstava nego zbog okusa. No, jedan degustacijski obilazak u Kocbeku bio je dovoljan da me svako ulje koje smo u uljari imali priliku kušati – apsolutno oduševi. Vratila sam se kući s nekoliko bočica kako bih obogatila svoju kuhinju, ali i s mnoštvom novih ideja kako koristiti bučino ulje i sjemenke u svakodnevnim jelima.
Kvaliteta i posvećenost izradi osjete se u svakoj kapljici ulja: nema ubrzanih procesa, nema visokih temperatura, nema prečaca – ni umjetnih boja, zgušnjivača ili konzervansa. Sve je prirodno i čisto, što se vidi u svakom proizvodu. Kupci mogu birati između ulja dobivenih na dva načina: tradicionalnim toplim prešanjem ili modernijim hladnim prešanjem, čime se osigurava bogatstvo okusa i nutritivna vrijednost.
Uljara Kocbek njeguje obiteljsku tradiciju od 1929. godine. Gorazd Kocbek danas vodi posao koji je započeo njegov djed Alojz, koristeći isti mlin i iste metode kao prije gotovo stotinu godina. Vlasnik s ponosom ističe da su upravo iskustvo i nasljeđe ključ za stvaranje najčišćih i najprirodnijih ulja od pažljivo biranih sjemenki. Njihova filozofija je jednostavna: bilo da se radi o bučinom ulju, čokoladi s bučinim sjemenkama ili čak čipsu, cilj je ponuditi proizvode najviše kvalitete. Svaka bočica ulja nosi priču strasti i tradicije, a užitak u okusu to savršeno potvrđuje.
DVERI PAX
Na samo dvadesetak minuta vožnje od Maribora smjestila se jedna od najmodernijih slovenskih vinarija – Dveri Pax. Ovdje se tradicija vinogradarstva, koju su započeli benediktinski monasi prije više od 800 godina, nastavlja s jednakom strašću i posvećenošću kvaliteti. Vinarija proizvodi vrhunska vina poput Furminta, Sauvignon Blanca, Pinot Noira i pjenušavih vina, koja su postala sinonim za izvrsnost. Iako su vina u središtu pažnje, kao ljubiteljica sira, iz vinoteke sam ponijela i poseban suvenir – sir s dodatkom oraha, koji je kod kuće nestao u tren oka.
Ako ste ljubitelj finih vina i gurmanskih užitaka, oduševit će vas vijest da vinarija u svom sklopu ima restoran koji je nedavno dobio prestižne tri kuharske kape prema vodiču Gault & Millau. Smješten u impresivnom dvorcu starom 450 godina, restoran nudi spoj vrhunske gastronomije i povijesne arhitekture, pružajući posebno gastronomsko i enološko iskustvo za svakog posjetitelja.
GOSTIONICA ŠIKER
Nedaleko od Maribora još je jedna priča čija povijest seže daleko u prošlost, sve do 1870. Gostionica Šiker mjesto je gdje se gosti mogu prepustiti gastronomskom doživljaju uz domaće specijalitete, osvježiti se prirodnim napitcima i uživati u tradicionalnom ambijentu. Preporučila bih osvježavajući sok od mente, a “za petama” mu je i odličan sok od bazge. Smještena uz nekadašnju cestu za kočijaše, gostionica je prvotno služila njima, no ubrzo je postala omiljeno okupljalište lokalnog stanovništva i putnika.
Danas, gotovo stoljeće i pol kasnije, tradicija živi kroz recepte koji se prenose s generacije na generaciju, dok gosti imaju priliku kušati vina iz vinskog podruma starog više od 200 godina. Poseban ponos gostionice je slastica “Šarlota”. Nazivaju je kraljicom kuće, a recept se više od 50 godina priprema prema receptu bake Brede. Prvi ju je put, kažu nam, napravila sa svojih 15 godina i tada je postala omiljeni desert među gostima.
FOTOGRAFIJE: Privatno vlasništvo, Blaž Crnić, Sončni raj, Dveri Pax, Oljarna Kocbek, I Feel Slovenia, Gostionica Šiker