Prizori koji inspiriraju: Ovo su najbolje ovogodišnje fotografije National Geographica

25.11.2024. | AUTOR: Sara Marinić

Život iza 5 | Novosti
#fotografija

Kraj godine je pred nama, što je uvijek dobar trenutak da bacimo pogled unatrag i prisjetimo se ključnih stvari koje su obilježile godinu na izmaku. U slučaju National Geographica, to znači da je stiglo vrijeme za godišnje “Pictures of The Year” izdanje, odnosno “Slike godine 2024.”, koje je na jednom mjestu okupilo najljepše i najrelevantnije fotografije koje su Nat Geo fotografi snimili u proteklih 365 dana.

National Geographic odabrao Slike godine 2024.

Ugledni magazin National Geographic prošlog je tjedna otkrio izbor najboljih fotografija iz priča na kojima su radili njihovi fotografi diljem svijeta tijekom 2024. godine. Retrospektiva “Slike godine 2024.” tako sadrži 20 odabranih fotografija od ukupno 2.3 milijuna istih, odnosno 300.000 više nego 2023. godine.

Glavni urednik National Geographica Nathan Lump je za USA TODAY rekao da je Nat Geov posvećeni tim pažljivo pregledao sve ovogodišnje fotografije s jednim ciljem: “pronaći slike koje su vizualno uvjerljive i koje pričaju zanimljive i važne priče koje će pobuditi znatiželju kod naše publike.”

Špilja Bongolo, Gabon. Autor: Robbie Shone

“Pictures of the Year mi je jedna od najdražih stvari koje radimo cijele godine”, rekao je Lump za USA TODAY. “To je više od puke zbirke sjajnih slika – to je odraz svega što National Geographic utjelovljuje: znatiželje, istraživanja i predanosti rasvjetljavanju ljepote i složenosti našeg svijeta. Ovih 20 slika služi kao podsjetnik na sposobnost fotografije da osvijetli, provocira i potakne dublju vezu sa svijetom oko nas”.

Lump dodaje da se ovogodišnji izbor slika godine ističe s obzirom na svoju “dvostruku moć kao zrcala i leće – pokazujući nam svijet onakvim kakav jest, a istovremeno nudi pogled na ono što bi mogao biti.” Opisujući ih kao vizualno zadivljujuće te da duboko potiču na razmišljanje, Lump kaže da fotografije “pričaju priče o otpornosti i hrabrosti u suočavanju s promjenama, inovacijama i prilagodbama koje se suočavaju s izazovima, te o trajnoj moći promatranja i dokumentiranja.” Nada se da će zbirka najboljih ovogodišnjih fotografija doprinijeti boljem razumijevanju svijeta i nadahnuti publiku da poželi naučiti više.

Bilo da se radi o pingvinu koji skače s litice visoke 16 metara kako bi prvi put zaplivao, zadivljujućem prizoru noćne erupcije vulkana ili grupi znanstvenika koji istražuju špilju u Africi, svaka od ovih fotografija priča stvarnu priču o planetu i onome što učimo o njemu.
Zaljev Atka, Antarktika. Autor: Bertie Gregory

“Za mene ove slike služe kao podsjetnik koliko je naš svijet nevjerojatan i koliko ga trebamo njegovati i čuvati”, zaključio je Lump.

U nastavku donosimo još nekoliko fotografija iz ovogodišnjeg “Pictures of the Year 2024.” izdanja. Sve ih možete pogledati u njihovom internetskom izdanju koje također sadrži videozapise i priče behind the camera vrhunskih Nat Geo fotografa – autora ovogodišnjih slika godine.

Nova nada za nosoroge

Nanyuki, Kenija: Znanstvenik drži 70 dana star fetus nosoroga koji je začet in vitro oplodnjom. Samo dva sjeverna bijela nosoroga ostala su na planetu, obje ženke koje danonoćno čuvaju naoružani čuvari u rezervatu Ol Pejeta u Keniji. Podvrsta bijelog nosoroga lovljena je do funkcionalnog istrebljenja zbog roga, tražena za rezbarije i nedokazanu medicinsku upotrebu. Ali pojavilo se rješenje koje obećava. U siječnju su znanstvenici iz međunarodnog projekta pod nazivom BioRescue objavili da su po prvi put postigli trudnoću nakon što su koristili in vitro oplodnju za prijenos embrija južnog bijelog nosoroga u surogat južnog bijelog nosoroga. (Južni bijeli nosorozi, nekada i sami pred izumiranjem, sada su najmnogoljudnija vrsta nosoroga zahvaljujući više od stoljeća nastojanja za očuvanje.)

Ami Vitale

Atomske posljedice

Chacha, Indija: Gotovo cijelo desetljeće, Chinky Shukla dokumentira utjecaj podzemnih nuklearnih pokusa koje je Indija izvela 1974. i 1998. Sestre Shaheeda, Sabira i Kammo Khatun pripremale su hranu kod kuće kad su osjetile eksplozije 90-ih. Danas uzdržavaju svoje obitelji kao radnice na obližnjim farmama. Muslimanske vjeroispovijesti, odlučile su pokriti lica šalovima za fotografiju.

Chinky Shukla

Petal pushers

Kalaat M’Gouna, Maroko: Svakog proljeća Maroko je domaćin festivala kojim se slavi berba ruža. Beračice, uglavnom žene, trgaju pupoljke rano ujutro prije nego što se cvjetovi otvore i ispuste svoju aromu. Pupoljci se zatim ručno sortiraju. Najbolji se destiliraju u ružino ulje i ružinu vodicu; ostali se suše za čaj ili vijence.

Rena Effendi

U praćenju nedostižnog crnog tigra

Odisha, Indija: Rezervat tigrova Similipal u istočnoj Indiji dom je jedinoj divljoj populaciji pseudomelanističkih tigrova na svijetu, koji se nazivaju i crni tigrovi zbog svojih ekstra širokih pruga. Jedinstveni uzorak boje rezultat je genetske mutacije koja se nalazi samo u populaciji Similipala. Otprilike polovica od 27 tigrova koji ovdje žive su crni.

 Prasenjeet Yadav 

Tekuće gorivo iz Sunca

Jülich, Germany: Napravljena pomoću sunčeve svjetlosti, vode i ugljičnog dioksida, ova solarna sintetička tekućina ima potencijal zamijeniti fosilna goriva. Mogla bi se koristiti za pogon kamiona, brodova i aviona bez naknadne opreme. U lipnju je švicarska tvrtka Synhelion otvorila prvo industrijsko postrojenje na svijetu za proizvodnju alternativne energije.

Davide Monteleone

Total Eclipse of the Heart

Russellville, Arkansas: Dana 8. travnja potpuna pomrčina Sunca prošla je preko Sjeverne Amerike, od Meksika do Kanade. Ovaj grad bio je domaćin događaja “Vjenčaj se za vrijeme pomrčine”, gdje je više od stotinu parova izreklo sudbonosno “da”, uključujući Nicholasa Blackwella i Katie Baucom (krajnje lijevo, sa svojom djecom). Nakon ceremonije, uzvanici su promatrali četverominutno čudo.

Aaron Huey

FOTOGRAFIJE: National Geographic

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5