Devet nepisanih pravila ponašanja u zračnoj luci i avionu

05.06.2024. | AUTOR: Sara Marinić

Život iza 5 | Putovanja
#putovanja

Putovanje avionom često je popraćeno stresom, nervozom i jurnjavom po zračnoj luci zbog čega ponekad zaboravimo na ona osnovna pravila lijepog ponašanja. Stručnjaci za bonton i putovanja kažu da uvijek trebamo imati na umu da nismo sami na letu te da naše potrebe nisu nužno važnije od potreba ostalih putnika. Kako se ponašati u zračnoj luci i u avionu? Ovo su neka nepisana pravila

pravila, pravila za ukrcaj u avion, pravila ponašanja u zračnoj luci, pravila ponašanja u avionu, savjeti za putovanja

1. U zračnu luku dođite na vrijeme

Osnovno pravilo koje ne treba naglašavati, ali nije naodmet ponoviti glasi: u zračnu luku uvijek dođite na vrijeme. Pristojan putnik na aerodrom dolazi dovoljno ranije kako ne bi stvarao neugodnosti drugim putnicima. Nitko ne voli one koji trče kroz terminal i usput udaraju ostale svojom prtljagom, dok istovremeno viču “Zaustavite avion!”

2. Na izlazu (gateu) se ponašajte kao u predvorju hotela

Dok čekate let, ponašajte se kao da ste u predvorju hotela ili u liječničkoj ordinaciji. Ovdje ste da čekate pa se udobno smjestite, ali nemojte pretjerivati. Bilo da ste stigli satima ranije ili vam je let odgođen pa ste prisiljeni čekati, oduprite se porivu da od čekaonice napravite mjesto za piknik. Postoje i drugi putnici koji bi željeli iskoristiti sjedala prije polijetanja pa se nemojte raširiti kao da ste tamo sami.

3. Telefonske pozive obavljajte brzo i tiho 

Ako tijekom boardinga morate odgovoriti na poziv, razgovor svedite na minimum, savjetuje William Hanson, coach i direktor English Mannera, instituta za bonton. Kratki poziv je savršeno prihvatljiv, ali duže, zahtjevnije razgovore sačuvajte za privatnost hotelske sobe. Kada pred svima na gateu razgovarate na mobitel o recimo nekom poslovnom prijedlogu, vašim suputnicima šaljete poruku da je “ono što ja radim mnogo važnije od onoga što bilo tko drugi ovdje radi”, kaže Hanson za The Washington Post, dodajući da je to nepristojno. Zato zapamtite – keep it quick and quiet

pravila, pravila za ukrcaj u avion, pravila ponašanja u zračnoj luci, pravila ponašanja u avionu, savjeti za putovanja

4. Skupite svoje stvari i pripremite kartu prije nego stanete u red

Kada dođe vrijeme za ukrcaj u avion, odnosno boarding, bacite smeće, skupite svoje stvari, napunite bocu vodom i slično. Pobrinite se da vam stvari koje želite koristiti tijekom leta budu pri ruci, savjetuje Alexis Bowen, suosnivačica tvrtke za planiranje putovanja, Elsewhere by Lonely Planet. Ne želite zadržavati ostale na ukrcaju kopajući po torbi tražeći mobitel ili nešto drugo što vam je važno. 

Bilo da boarding pass, odnosno kartu imate isprintanu ili ćete ju pokazati na mobitelu, pripremite ju za skeniranje prije nego što dođete do gate agenta. Ukoliko je u digitalnom obliku, Hanson savjetuje da svjetlinu svog telefona pojačate do maksimuma kako bi se ona mogla lakše skenirati, a red za boarding što prije nastavio kretati. 

5. Pričekajte svoj red za boarding

Ako ste jedan od onih koji se voli nagurati ispred gatea u iščekivanju boardinga, stručnjaci kažu – nemojte to raditi. Iako stati u red što je prije moguće može zvučati korisno, zapravo usporava proces boardinga. “Ako stojite u redu, a ne ukrcavate se, smetate”, kaže stručnjakinja za putovanja Samantha Brown, voditeljica Emmyjem nagrađene emisije “Samantha Brown’s Places To Love”. Zato, pričekajte dok ne pozovu vašu grupu za ukrcaj prije nego što pristupite gate agentima. Također, držite se na pristojnoj udaljenosti od područja za boarding i svojih suputnika – nitko ne voli gužvu. 

pravila, pravila za ukrcaj u avion, pravila ponašanja u zračnoj luci, pravila ponašanja u avionu, savjeti za putovanja

6. Pripazite u kojim situacijama imate slušalice u ušima

Kada dođe vrijeme da gate agentu pokažete svoju kartu ili da pozdravite stjuardesu u avionu, maknite slušalice iz ušiju. Vrlo ih je jednostavno staviti i pobjeći u svoj svijet uz dobru playlistu ili audio knjigu. A također je lako zaboraviti da ih je nepristojno nositi dok komunicirate s ljudima. Pametnije ih je ne nositi uopće. “Morate čuti što se događa oko vas, pogotovo kad se radi o najavama za boarding. Vaš let bi mogao biti otkazan, a vi toga nećete biti svjesni ako istovremeno slušate muziku ili omiljeni podcast”, kaže Hanson.

7. U avionu pronađite svoje sjedalo i odmah se smjestite

Nakon što ste se ukrcali u avion, vaše dužnosti nisu još gotove. Što je brže moguće, pronađite svoje mjesto i sjednite kako biste se maknuli s prolaza tako da drugi iza vas mogu učiniti isto. “Izbjegavajte oduzimanje previše vremena za spremanje prtljage i smještaj. Učinite sve da ne zadržavate red”, kaže Bowen. Ako sjedite uz prolaz, pripazite na suputnike koji će vam se pridružiti u redu. Ustanite kad stignu da ih ne tjerate da preko vas dođu do svog mjesta.

pravila, pravila za ukrcaj u avion, pravila ponašanja u zračnoj luci, pravila ponašanja u avionu, savjeti za putovanja

8. Prtljagu stavite u pretinac koji je najbliži vašem sjedalu 

Ako svaki putnik napravi isto, izbjeći ćete scenarij u kojem vam je prtljaga na kraju aviona, a vi sjedite u prvim redovima. No imajte na umu da ponekad nema mjesta u pretnicima iznad glave, odnosno da se brzo popune pa budite ljubazni ako vaša prtljaga ipak završi daleko od vas. U svakom slučaju, nikad se nemojte svađati oko prostora za ručnu prtljagu. 

9. Zapamtite zlatno pravilo

Putovanja su, baš kao i mnogo toga, puno jednostavnija i ugodnija kada su ljudi pristojni jedni prema drugima. “Bez obzira kroz što vi prolazite, uvijek postoji netko kome je 10 puta teže”, kaže Brown koja redovito, kada putuje, pomaže svojim suputnicima s prtljagom ili slično. “Ako često letite avionom, proširite svoje znanje i sposobnosti kako biste pomogli drugima”, zaključila je Brown. 

FOTOGRAFIJE: Unsplash+

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5