Putujete li u Firencu, na listu iskustava koje vrijedi doživjeti mogli biste dodati i “buchette del vino”, vinske prozorčiće koji datiraju iz 17. stoljeća, a ponovno su se otvorili za vrijeme pandemije, kada su se poduzetni ugostitelji domislili kako bez kontakta stanovnicima prodavati vino, koktele, kavu i sladoled…
“Buchette del vino”, odnosno vinske rupe ili vinski prozorčići, postali su vrlo važni za Firencu tijekom epidemije kuge 1630. godine, jer su omogućili sigurnu prodaju vina i hrane. Danas postoji 183, ako ne i više ovih društveno distanciranih prozora iz 17. stoljeća, koji su razbacani po cijelom talijanskom gradu, a mnogi od njih nalaze se i u povijesnom središtu Firenze. Međutim, sve do pandemije, malo je turista bilo upoznato s njihovom izvornom funkcijom, a kada su se zbog proboja koronavirusa zatvorili lokalni restorani i barovi, drevni prozorčići ponovno su došli u uporabu i bili spona između restorana, bistroa, barova, slastičarni i njihovih kupaca.
Vinski prozorčići kraj kojih mnogi zastaju već stoljećima
Nalaze se na zidovima nekadašnjih lokalnih plemićkih palača, u blizini glavnog ulaza, i kao takvi stotinama su godina služili za prodaju vina u staklenim bocama izravno kupcima, izbjegavajući posrednike. Početkom 1900-ih promijenili su se zakoni o prodaji vina, palače su podijeljene, a mnoge su buchette zazidane ili pretvorene u zvona na vratima ili poštanske sandučiće. Prepoznat ćete ih vrlo lako, jer su vinski prozorčići dimenzijama i oblikom slični: visoki su oko 30 cm, široki oko 15 cm, i zasvođeni na vrhu, iako su stilski znali biti vrlo raznoliki, nerijetko kičasti.
Prozori koji su još jednom poslužili svrsi
Pandemija koronavirusa je, dakle, kumovala tome da se prozorčići ponovno otvore i da se svi mi nakratko vratimo u prošlost i iskusimo kako je to bilo prije 400 godina. Kokteli, vino, kava, sladoled… Za vrijeme restrikcija i socijalne distance, najviše su profitirali ugostiteljski objekti koji su imali “buchette del vino”, jer su mogli nastaviti prodavati svoje proizvode, bez izravnog kontakta s kupcima.
Talijanski akademik Francesco Rondinelli svojedobno je pisao o tome kako je cijeli proces kupovine vina tekao u toj dalekoj prošlosti. Proizvođač bi uručio staklenu bocu kupcu koji čeka s vanjske strane palače, a kupac mu novac ne bi dao u ruke, već ga položio na metalni pladanj, nakon čega bi se kovanice dezinficirale u octu. Bile su to mjere kako bi zaustavili širenje zaraze, a nevjerojatno je kako su vinski prozorčići, koji su do 2020. imali još samo dekorativnu funkciju, ponovno odigrali ključnu ulogu u svakodnevnom životu lokalnog stanovništva.
Koje “buchette del vino” posjetiti?
Restoran Osteria Della Brache (Piazza dei Peruzzi 5R) oživio je tradiciju vinskih prozorčića 2020. godine i ondje se preporuča popiti Aperol Spritz “to go”.
Jako je popularan i prozorčić restorana Babae na adresi Via Santo Spirito 21R, na kojoj je najbolje popiti čašu vina.
Inače, cijelu mapu s popisom lokacija možete pronaći ovdje ili, ako vam je jednostavnije, na Instagramu pratiti sve lokacije i nove prozorčiće koji se stalno otvaraju. Riječ je o radu udruge koja je počela voditi evidenciju o “buchette del vino” u gradu, kada su shvatili da ne postoji službeni popis vinskih prozorčića. Oni nisu katalogizirani ni u jednom arhivu. Ni država, ni regija, ni općina, ni bilo koja druga institucija ne vode sustavno sjećanje na tu baštinu, pa su ovi entuzijasti odlučili uzeti stvari u svoje ruke.
Toskana: Vodič za putovanje
FOTOGRAFIJE: Instagram