Ima tome već neko vrijeme, ako ne i godina dana, da sam na Instagramu zapratila profil @yellow.fig. Danas mi je, naravno, teško i sjetiti se kako sam naišla na njega, no ono čega se dobro sjećam jest to da me zaintrigirao na prvu. S malom publikom od tek 200-injak ljudi, u svom je opisu svima koji se ondje nađu, ciljano ili slučajno poput mene, dao do znanja da se radi o projektu preuređenja kuće na moru u Sukošanu kraj Zadra. Izazov je ovo kojeg su se uhvatili brat i sestra, odlučni u želji i namjeri da postanu iznajmljivači. Pomno sam pratila što objavljuju i kako napreduju, znajući da ću im se jednog dana javiti i poželjeti prenijeti njihovu priču.
Taj trenutak definitivno je stigao prošlog tjedna. Stupila sam u kontakt s Makrinom koja će mi vrlo rado ispričati cijeli background ovog simpatičnog profila, s čijim se sadržajem lako mogu poistovjetiti svi oni koji su ikad uređivali ili preuređivali određenu nekretninu. Poistovjetit će se naročito s dijelovima koji su postali skoro pa nezaobilazan dio adaptacija, poput problema pronalaska majstora, probijanja zadanih rokova, do-it-yourself zahvata u interijeru… Ususret ljetnoj sezoni, njihova kuća koja datira iz 1897. godine uskoro će biti spremna za iznajmljivanje, i nositi pečat zanimljive priče o preuređenju.
Makrina i Marcel danas žive i rade u Švedskoj, no „originalno“ su iz Hrvatske. Makrina ima 29 godina i rođena je ovdje, dok je njen godinu dana mlađi brat rođen u Švedskoj. Roditelji su im preselili u Skadinaviju nakon Domovinskog rata, no konekcija s rodnim krajem ostala je prilično živa i snažna:
“Hrvatska je naša domovina, vraćamo se ovdje otkad smo djeca, kako bismo posjetili rođake, bake i djedove, obiteljske prijatelje… Barem jednom godišnje dolazimo i ostajemo po mjesec dana, tako da smo dobro upoznati sa zemljom koja je za nas na neki način daleki dom.“
Makrina radi kao fotografkinja i profesorica u srednjoj školi, dok je Marcel zaposlen kao voditelj produkcije u jednoj tvrtki u Švedskoj. Njih dvoje oduvijek su imali ideju da grade i posjeduju nešto zajedno, čak i prije nego su njihovi roditelji kupili kuću u Zadru.
“Kao brat i sestra izuzetno smo povezani i jedno drugom najviše vjerujemo. Kada bismo u djetinjstvu dolazili u Hrvatsku, uvijek bismo boravili u kućama rođaka, pa je bilo dosta putovanja od mjesta do mjesta. Dugo vremena nismo imali neko svoje, fiksno mjesto, i tu se rodila naša ideja o vlastitoj kući u Hrvatskoj, koja se zadržala do danas”, priča mi Makrina.
Yellow Fig je kuća smještena u Sukošanu, u starom selu, a izbor lokacije nije slučajan, jer Makrina i Marcel ovdje imaju rođake kod kojih su često boravili u prošlosti, kao i roditelje koji žive u Zadru.
“Svaki put kad bismo posjetili Sukošan, iznova bismo se zaljubili u ovo mjesto. Palme, stari kameni zidovi, mali restorani, marina, ljudi, sve nam se činilo toliko toplo i ugodno. Tako da, kad nam se ukazala prilika, imali smo osjećaj da ju trebamo iskoristiti.“
A ta prilika je stara kuća u samom srcu Sukošana koja je izgrađena 1897. godine. Posljednja je ovdje živjela jedna baka, koja je za svoje potrebe koristila samo donji kat kuće, dok je gornji kat imao ulogu tavana.
U trenutku kada su preuzeli ključeve kuće, znali su da će ju renovirati, ali nisu znali u kojoj mjeri će ju zapravo morati obnoviti. Pošto se radi o jako staroj kući, cijevi su bile stare ili ih uopće nije bilo, a trebalo je promijeniti i krov jer je prokišnjavao. Također su morali postaviti cijevi i WC na gornjem katu, jer su smatrali to neophodnim za iznajmljivanje, te u potpunosti renovirati WC na donjem katu.
“Ali htjeli smo sačuvati stil starih zidova i prozora, te fasadu. Djelomično zato što smo željeli zadržati prekrasnu sliku na jednoj strani fasade, a djelomično zato što bismo trebali posebnu dozvolu za promjenu fasade, budući da je kuća stara i u centru”, pojašnjava Makrina.
Planirano vremensko razdoblje za renoviranje bilo im je 2 godine, ali kako to obično biva, potrajalo je ukupno 4 godine. Razlog zašto je trajalo mnogo dulje, bila je naravno korona, ali i potreba za mnogo ekstenzivnijom renovacijom kuće, no što je to inicijalno bilo planirano. Kada je nastupila korona, majstori su teško putovali do Sukošana i natrag, a bilo je teško i pronaći sav materijal. Tako je renoviranje bilo na čekanju godinu dana, što im je s one pozitivne strane dalo vremena da uštede novac.
Nisu imali određeni proračun, već su se prepustili razvoju događaja i pokušavali smanjiti troškove i uštedjeti novac gdje god je to bilo moguće. Marcel je prodao vlastiti kauč u stanu u Švedskoj kako bi mogao investirati u onaj novi za Yellow Fig kuću.
Video posvećen jednom slovenskom dedi je nešto najbolje što ćete vidjeti danas
Jedan Limoncello Spritz, molimo – novo ljetno piće je tu!
Juteni tepisi su naša vječna inspiracija za uređenje doma
Podrška roditelja
“Prije svega, ništa, apsolutno ništa, ne bi bilo moguće bez naših roditelja. Podržavali su nas i mentalno i financijski i tjerali nas da budemo hrabri. Posebnu podršku dali su nam u području papirologije, pronalaženja stolara, pregovaranja s majstorima… Oni su bili naši menadžeri na ovom projektu, a i najveća podrška kroz cijeli naš život, tako da je ova kuća na neki način hommage njima. Žuta je tatina omiljena boja, a smokva je mamino omiljeno voće, pa otuda i naziv kuće – Yellow Fig”, govore Marcel i Makrina.
Budući da njih dvoje žive i rade u Švedskoj i nisu u mogućnosti stalno biti ovdje, njihova obitelj, ali i susjedi u Sukošanu, odigrali su važnu ulogu u cijelom procesu preuređenja. Nakon što su majstori odradili ono najbitnije, Marcel, Makrina i bliski im ljudi pozabavili su se pločicama, interijerom i dekorom u kući.
Namještaj su kupovali u Hrvatskoj zbog logističkih razloga, a jako puno detalja za interijer nabavljeno je u Švedskoj. Svjesni trenda minimalističkog uređenja interijera, odlučili su na neki način razbiti normu. Odlučili su se za boje koje i sami vole vidjeti u životnom prostoru i poželjeli su svojim gostima pružiti vedar i živopisan prostor dok su na odmoru.
“Zaključili smo da, kada putujete, ne želite prostor koji već izgleda kao vaš dom, želite nešto novo i drugačije i nadamo se da vam to možemo pružiti s kućom Yellow Fig. Imamo gotovo sve pogodnosti, želimo da se gosti osjećaju kao kod kuće i da im ništa ne nedostaje, tako da imamo sve od kuhinjskih sitnica do šampona. U blizini postoje sve potrepštine. Zračna luka udaljena je 10 minuta vožnje, imate više pekara i restorana, more je tik uz kuću, i tako dalje.”
Makrina i Marcel imaju u planu već ove godine početi rentati kuću, a uskoro im stiže i fotograf uz čije će ju vizuale moći oglasiti na Airbnbu. Iako će projekt preuređenja biti završen, njihove avanture i dalje ćemo moći pratiti na Instagram profilu koji je inicijalno privukao moju pozornost, i to upravo procesom renovacije.
Profil koji je u početku služio kao platforma za njihovu rodbinu i prijatelje, kako bi mogli pratiti proces/napredak, prerast će u mjesto na kojem će brat i sestra moći dijeliti preporuke u i oko Sukošana za svoje buduće goste, a pružit će im i priliku da dožive cijeli projekt Yellow Fig kuće, od toga kako je nastajala do toga kako se razvija u svom novom ruhu.
“Glavni izazovi i prepreke s kojima smo se suočili u ovom procesu? Sve! Uskočili smo u nešto u čemu nismo imali iskustva pa je sve postalo borba i prepreka. Da budemo iskreni, toliko smo puta osjetili da želimo odustati i prodati kuću… Tek ovog proljeća dobili smo osjećaj da se ona pretvara u dom i prvi put nam je sve djelovalo smisleno i ispravno. Hvala našim roditeljima koji su nam pomogli i podržavali nas u ovoj avanturi”, zaključuju Makrina i Marcel.
A želite li ih i vi pratiti u njihovoj avanturi, dajem vam tople preporuke za praćenje njihova Instagram profila @yellow.fig!
FOTOGRAFIJE: Privatno vlasništvo, Instagram