Tko su Forbesovi 30 Under 30 koji su završili u zatvoru ili su pod optužbama

19.12.2024. | AUTOR: Iva Kordić

Život prije 5 | Ljudi u biznisu
#Forbes

Forbesova lista “30 Under 30” već godinama slovi kao simbol uspjeha i inovativnosti mladih talenata. Ona okuplja one koji pomiču granice u tehnologiji, financijama, umjetnosti i drugim područjima. Međutim, za neke od tih mladih lidera, uspon na vrh nije bio dugotrajan – neki su se našli u središtu skandala, ponekad čak i iza rešetaka. Internetom čak kruži i šala, piše Quartz u svojoj priči o “30 Under 30” koji su prešli granicu zakona, da ako se nađete na Forbesovoj listi “30 Under 30”, šanse da se susretnete s problemima sa zakonom možda eksponencijalno rastu.

Forbesovi 30 Under 30 koji su prešli granicu zakona

Quartz je sastavio listu bivših članova Forbesove liste “30 Under 30” koji su pod optužbama ili već služe zatvorske kazne, prvenstveno zbog financijskih prevara. Paralelno s tim, Forbes je objavio svoju “Hall of Shame” listu, na kojoj su istaknuli deset osoba s prijašnjih popisa koje su se našle u kontroverzama ili pravnim problemima. Među njima su imena poput Sama Bankman-Frieda, bivšeg kripto-magnata osuđenog za prijevaru povezanu s FTX-om te Martina Shkrelija, poznatog kao “Pharma Bro”, koji je bio osuđen za prijevare s vrijednosnim papirima.

1. Sam Bankman-Fried

Sam Bankman-Fried, osnivač kriptovalutne burze FTX, našao se na Forbesovoj listi “30 Under 30” 2021. godine, izvještava Quartz. Međutim, suočio se s ozbiljnim optužbama za prijevaru koje su dovele do kolapsa njegove tvrtke i značajnih financijskih gubitaka za brojne ulagače. U ožujku 2024. osuđen je na 25 godina zatvora zbog višestrukih točaka optužnice za prijevaru i pranje novca, piše Associated Press News.

Tijekom suđenja, otkriveno je da je Bankman-Fried nezakonito koristio sredstva korisnika FTX-a za osobne interese, uključujući podmićivanje kineskih dužnosnika, financiranje luksuznog života na Karibima i davanje nezakonitih političkih donacija. Ovi postupci rezultirali su ne samo njegovom kaznom, već i dodatnim pravnim postupcima protiv povezanih strana te pokušajima povrata sredstava za oštećene ulagače, donosi The New York Sun.

Forbes

2. Caroline Ellison

Bivša izvršna direktorica Alameda Researcha, Caroline Ellison, našla se na “30 Under 30” listi 2022. godine. U studenom je počela služiti dvogodišnju zatvorsku kaznu zbog svoje uloge u financijskom skandalu povezanim s kolapsom kriptoburze FTX. Kazna joj je smanjena jer je surađivala s tužiteljima kako bi pomogla u osudi svog bivšeg dečka i nekadašnjeg kolege, Sama Bankman-Frieda, piše Quartz. U rujnu 2024., Ellison je osuđena na dvije godine zatvora i naloženo joj je da plati 11 milijardi dolara odštete.

3. Elizabeth Holmes

2015. godine Elizabeth Holmes našla se na listi “30 Under 30” zahvaljujući osnivanju Theranosa, tvrtke za koju je tvrdila da će revolucionirati testiranje krvi. No pokazalo se da je to bila velika prijevara. Trenutno se nalazi u zatvoru, osuđena na 11 godina zbog prijevare investitora. U srpnju 2023. godine objavljeno je da bi, zbog dobrog ponašanja, mogla biti puštena na slobodu gotovo dvije godine ranije, s predviđenim datumom izlaska 29. prosinca 2032., piše Associated Press News. ABC donosi da je, osim kazne zatvora, Holmes suočena s obvezom plaćanja značajnih iznosa odštete.

U svibnju 2023., sudac Edward Davila naložio je Holmes da plati 452 milijuna dolara odštete žrtvama njezinih prijevara, uključujući značajne iznose Rupertu Murdochu i bivšoj američkoj ministrici obrazovanja Betsy DeVos. U lipnju 2024., Holmes je podnijela žalbu na svoju presudu, tvrdeći da su tijekom suđenja napravljene pravne pogreške koje su dovele do nepravedne osude. Njezini odvjetnici su argumentirali da su određene odluke suca Davile bile pogrešne i da su utjecale na ishod suđenja, izvještava Associated Press News.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Forbes (@forbes)

4. Martin Shkreli

Martin Shkreli, “Pharma Bro”, osuđen je na sedam godina zatvora nakon što je proglašen krivim za prijevaru s vrijednosnim papirima i zavjeru. Tužitelji su tvrdili da je vodio svoju tvrtku poput Ponzi sheme i prevario investitore, piše Quartz. Osim milijunske kazne, naređeno mu je i da se odrekne albuma Wu-Tang Clana “Once Upon a Time in Shaolin”, kojeg je kupio za 2 milijuna dolara, donosi New York Post. Shkreli je pušten iz zatvora u svibnju 2022., no ranije mu je, piše Nasdaq, savezni sudac zabranio doživotno sudjelovanje u farmaceutskoj industriji i naložio da plati 64,6 milijuna dolara zbog antikonkurentskih praksi povezanih s lijekom Daraprim.

5. Charlie Javice

Charlie Javice, osnivačica platforme za studentsku financijsku pomoć Frank, suočila se s ozbiljnim optužbama za prijevaru nakon što je JPMorgan Chase 2021. godine kupio njezinu tvrtku za 175 milijuna dolara. Javice je navodno lažno prikazala broj korisnika platforme, tvrdeći da Frank ima preko 4 milijuna korisnika, dok je stvarni broj bio znatno manji. Kako bi podržala te tvrdnje, optužena je da je angažirala profesora za izradu lažnih podataka o korisnicima.

U travnju 2023., američko Ministarstvo pravosuđa podiglo je optužnicu protiv Javice, tereteći je za bankovnu prijevaru, prijevaru s vrijednosnim papirima i zavjeru. Istog dana, Komisija za vrijednosne papire (SEC) također je podnijela građansku tužbu protiv nje zbog prijevare povezane s prodajom Franka JPMorgan Chaseu, donosi SEC. Nakon uhićenja, Javice je puštena uz jamčevinu od 2 milijuna dolara, uz uvjete koji uključuju predaju putovnica i ograničenje putovanja na područje New Yorka i južne Floride. Njezino suđenje, prvotno zakazano za listopad 2024., odgođeno je za veljaču 2025. godine.

6. Cody Wilson

Cody Wilson, koji sebe samog opisuje kao kripto-anarhista, našao se na listi “30 Under 30” 2014. zbog stvaranja prvog potpuno 3D printanog pištolja na svijetu. Ovaj američki aktivist za pravo na nošenje oružja najpoznatiji je po osnivanju neprofitne organizacije Defense Distributed, koja razvija i objavljuje otvorene nacrte za oružje izrađeno 3D tiskom. Njegov najpoznatiji projekt je “Liberator”, prvi funkcionalni pištolj izrađen u potpunosti 3D tiskom, čiji su nacrti objavljeni online u svibnju 2013., piše V&A.

Unatoč pravnim izazovima i kontroverzama, Wilson je nastavio s aktivnostima vezanim uz 3D tiskano oružje. Godine 2019., nakon suočavanja s kaznenim optužbama, vratio se u posao s 3D tiskanim oružjem, što je izazvalo dodatne rasprave o regulaciji i etici takvih tehnologija, donosi Kut News. 2019. godine prihvatio je sporazum o priznanju krivnje vezan uz optužbe da je seksualno napastovao maloljetnicu te je osuđen na sedam godina uvjetne kazne, piše Quartz.

7. Nate Paul

Nate Paul pojavio se na Forbesovoj listi “30 Under 30” 2016. zahvaljujući osnivanju tvrtke za ulaganja u nekretnine. Od tada je bio upleten u niz pravnih problema. Paul se suočava s federalnim kaznenim optužbama za bankovnu prijevaru, a u studenom je odslužio kaznu od deset dana zatvora zbog nepoštivanja suda u vezi s optužbama za financijsko upravljanje. Forbes je 2023. uvrstio Paula na svoju “Hall of Shame” listu, ističući ga kao jednog od deset najkontroverznijih pojedinaca koji su se ikada našli na njihovoj listi “30 Under 30”.

8. Joanna Smith-Griffin

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Traded: Venture Capital 🦄 (@tradedvc)

Joanna Smith-Griffin našla se na listi “30 Under 30” zahvaljujući svom AI startupu za obrazovanje, AllHere Education. Chatbot je za cilj imao poboljšati komunikaciju između škole i obitelji, s ciljem smanjenja izostanaka učenika, piše Inc.

2021. uvrštena je na listu “30 Under 30” u kategoriji obrazovanja, prepoznata kao perspektivna poduzetnica u području edukacijske tehnologije. No, u studenom je uhićena i optužena za prijevaru s vrijednosnim papirima, elektroničku prijevaru i krađu identiteta, zbog navodnog lažnog prikazivanja financijskih podataka svoje tvrtke kako bi prevarila investitore. Američki tužitelj Damian Williams iz Južnog okruga New Yorka izjavio je kako je “Smith-Griffin osmislila namjeran i proračunat plan obmanjivanja investitora u AllHere Education, Inc., lažno prikazujući financijsko stanje tvrtke kako bi osigurala milijune dolara na temelju lažnih tvrdnji. Zakon ne zatvara oči pred onima koji navodno iskrivljuju financijsku stvarnost radi osobne koristi”, piše Quartz.

FOTOGRAFIJE: Forbes, Instagram

POVEZANI ČLANCI
©2025 after5