Jeste li ikada guglali sami sebe? Možda biste se iznenadili koliko se informacija može pronaći o vama jednostavnom pretragom, iako to ovisi o tome koliko je vaša online prisutnost javna i koliko je vaše ime uobičajeno. Ako vam se ne sviđa ono što vidite, postoji dobra vijest: Google vam nudi alate za uklanjanje vaših podataka iz rezultata pretrage.
Postoji mnogo razloga zašto bi netko mogao upisati vaše ime u Google – od starih školskih prijatelja koji vas žele kontaktirati do potencijalnih poslodavaca koji istražuju mogućnost zapošljavanja. Ako vas netko pretražuje, želite da informacije koje pronađe budu točne.
Možda, pak, uopće ne želite da vas netko pronađe ili ste zabrinuti da bi se vaši osobni podaci mogli iskoristiti u loše svrhe. Ako želite ukloniti rezultate s Googlea, a ne ih samo ispraviti, i to je moguće. Najlakši način za to je putem web preglednika na računalu, iako slične opcije možete pronaći i u mobilnoj verziji Googlea, piše Popular Science.

Što Google može učiniti?
Googleovi alati za uklanjanje rezultata pretrage prvenstveno su osmišljeni kako bi zaštitili vašu privatnost i osjetljive podatke koje ne želite podijeliti s cijelim svijetom. Ako, na primjer, primijetite da su vaš telefonski broj ili kućna adresa javno dostupni, možete poduzeti korake da ih uklonite.
Google navodi da ova kategorija osjetljivih informacija također može uključivati brojeve bankovnih računa, podatke o kreditnim karticama, medicinske kartone, kopije vašeg vlastoručnog potpisa i povjerljive login podatke. Ako ne želite da se takve informacije pojavljuju u pretragama, Google vam omogućuje da ih uklonite.
Ovi alati nisu namijenjeni cenzuriranju ili uređivanju Googleovih rezultata pretrage – ako se, primjerice, pojavite u novinskom članku i ne želite tu vrstu publiciteta ili biste radije da vaš LinkedIn profil rangira više od vašeg Instagram profila, to nisu promjene koje možete zatražiti od Googlea.
Osim zaštite privatnosti, postoje još neki razlozi zbog kojih možete tražiti uklanjanje rezultata iz Googleove pretrage: ako su informacije u tim rezultatima zastarjele ili ako imate pravni razlog za uklanjanje web poveznice (poput kršenja autorskih prava). Kada podnesete zahtjev za uklanjanje poveznica, od vas će se tražiti da navedete razlog.
Važno je napomenuti da ovi postupci ne uklanjaju informacije s interneta – odgovarajuće stranice jednostavno se više neće pojavljivati u Googleovim pretragama, što ih čini težima za pronalazak. Ako želite da se ti podaci u potpunosti izbrišu s interneta, morate se obratiti vlasniku web stranice na kojoj se nalaze ili poduzeti odgovarajuće pravne korake.
Kako ukloniti osobne podatke s Google pretrage?
Postoji nekoliko načina za pokretanje zahtjeva za uklanjanje rezultata. Prvi je da jednostavno pretražite svoje ime na Googleu: kliknite na tri točkice pored bilo kojeg rezultata koji se pojavi na ekranu, a zatim na desnoj strani odaberite Ukloni rezultat. Nakon toga možete odabrati razlog za podnošenje zahtjeva.
Prva opcija je Prikazuje moje osobne podatke i ne želim da budu tamo (It shows my personal info and I don’t want it there). Kliknite na nju i specificirajte vrstu informacija koja se prikazuje, prije nego što potvrdite da ne želite da se pojavljuje u rezultatima pretrage. Samo slijedite upute kako biste podnijeli zahtjev.

Također možete odabrati opciju Imam pravni zahtjev za uklanjanje (I have a legal removal request) koja vas vodi na zasebnu stranicu gdje možete navesti razloge svog zahtjeva ili opciju Zastarjelo je i želim zatražiti osvježavanje (It’s outdated and I want to request a refresh).
Kod ove posljednje opcije jednostavno kliknete Zatraži osvježavanje i gotovi ste, bez potrebe za ispunjavanjem dodatnih obrazaca. (Napomena: Google rezultati obično prikazuju najnoviju verziju web stranice, ali ponekad se može pojaviti zastarjela verzija te Google treba obavijestiti da ponovno indeksira stranicu.)
Alternativno, možete otići izravno na Googleovu stranicu za podršku za uklanjanje rezultata i kliknuti Pokreni zahtjev za uklanjanje. Ovdje ćete pronaći opcije koje smo već spomenuli, ali i nekoliko dodatnih. Na primjer, možete zatražiti uklanjanje rezultata koji prikazuju eksplicitni ili nezakoniti sadržaj, čak i ako nije izravno povezan s vama.
Nakon što podnesete zahtjev, Google će vas o njegovom statusu obavještavati putem e-maila. Primit ćete potvrdu da je zahtjev zaprimljen, kao i obavijest o poduzetim radnjama (ako ih je bilo). Ako su potrebni dodatni podaci za procjenu vašeg zahtjeva, Google će ih također zatražiti putem e-maila.
FOTOGRAFIJE: Unsplash