Brakovi generacije X raspadaju se zbog stresa na radnom mjestu

09.04.2024. | AUTOR: Iva Kordić

Život prije 5 | Uredske priče i iskustva
#stres

Headspace, digitalna kompanija koja se bavi mentalnim zdravljem, objavila je godišnje izvješće koje su proveli prošle godine, a najveći fokus stavlja na stres na poslu te mentalno zdravlje. Ispitali su više od dvije tisuće zaposlenih u SAD-u i u Ujedinjenom Kraljevstvu, zatim 250 voditelja HR timova i preko 250 izvršnih direktora, a tema je bilo emocionalno i fizičko zdravlje na radnom mjestu. Cilj ankete bio je popratiti trendove vezane za wellbeing u radnom okruženju, a neke od zaključaka izvješća donosimo u nastavku.

Kako stres na poslu utječe na privatni život?

Fast Company prenosi zaključke prema kojima stres na poslu – ne završava na poslu. Naprotiv, stres na poslu nastavlja se i kod kuće te, navode, mnogima uništava život i odnose. Naime, prema izvješću, 77% zaposlenika izjavilo je kako je stres na poslu negativno utjecao na njihovo fizičko zdravlje, a 75% reklo je kako ih je doveo do debljanja. Nadalje, stres na poslu negativno utječe i na međuljudske odnose. Prema izvješću, 71% ispitanika izjavilo je da je stres utjecao na njihove odnose, u tolikoj mjeri da ih je – okončao. Među ispitanicima, pripadnici generacije X (njih 79%) bili su skloniji, više nego ijedna druga generacija, reći kako je stres na poslu doveo do prekida veze ili razvoda.

Također, izvješće Headspacea pokazalo je kako stres na poslu utječe i na osobni wellbeing. Tako je 37% ispitanika izjavilo kako im je stres povezan s radnim okruženjem izazvao probleme s mentalnim zdravljem, u toj mjeri da su imali suicidalne misli ili razmišljali o upotrebi različitih supstanci. S druge strane, Fast Company prenosi kako posao može imati i pozitivan utjecaj: više od polovice ispitanika izjavilo je kako je radno okruženje pozitivno utjecalo na njihov život jer su pronašli zajednicu ljudi s kojima dijele slična razmišljanja. Nadalje, 48% ispitanika reklo je da je posao pozitivno utjecao na njihovo samopouzdanje, dok je 44% ispitanih izjavilo da im je posao pomogao u smanjenju osjećaja usamljenosti.

Jedan od zaključaka istraživanja Headspacea je i da menadžeri, odnosno nadređeni mogu imati loš utjecaj na zaposlenike. Naime, čak je 97% ispitanih reklo kako je, u prošloj godini, na njihovo mentalno stanje loše utjecao menadžer: 43% kao razlog je naveo nejednak tretman među članovima tima, 41% da nadređeni nije poštivao granice radnog vremena, a 40% da je postavio nerazumne granice vezane za količinu posla postavljenu pred zaposlenika.

Ipak, s druge strane, 60% ispitanih reklo je kako su menadžeri pozitivno utjecali na njih jer su bili fleksibilni po pitanju projekata ili rasporeda kada bi zaposleni imali privatne probleme. 48% ispitanika obratilo se nadređenom kada je osjetilo probleme s mentalnim zdravljem jer su željeli podršku. Govoreći o potpori, izvješće je pokazalo kako je samo 24% menadžera obvezno proći obuku iz područja mentalnog zdravlja.

Što će donijeti izvješće za 2024.?

Karan Singh, COO i direktor odjela ljudskih resursa u Headspaceu, rekao je u priopćenju:

“Unatoč pretežno negativnom utjecaju koji zaposlenici doživljavaju kada se postavlja pitanje kako stres na poslu prožima njihove privatne živote, podaci pokazuju da jasnu prednost imaju tvrtke koje prioritet daju kulturnoj transformaciji na radnom mjestu te ulažu u znanstveno utemeljenu i visokokvalitetnu podršku mentalnom zdravlju svojih zaposlenika.”

Iz Headspacea su najavili i što istražuju u svom izvješću za 2024.:

  • kako tvrtke mogu potaknuti zaposlenike da postave zdrave granice između poslovnog i privatnog života
  • koje su prednosti poticanja zajedništva među zaposlenicima te stvaranja prilika za mentorstvo i povezivanje
  • zašto su važne obuke za menadžere kako bi podržali mentalno zdravlje članova svog tima
  • što poslodavci mogu učiniti kako bi zadobili povjerenje zaposlenika i bili transparentni.

FOTOGRAFIJE: Pexels, Unsplash, KaboomPics

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5