Povratak u školu i razni back-to-school popusti lako nas mogu navesti na razmišljanje o kupnji novog mobitela. No, što ako kupnja trenutno nije opcija i, iako je slaba baterija, ona koja mobitel isprazni prije, s ovim tech shoppingom ipak treba još malo pričekati? Postoje koraci koji mogu pomoći u očuvanju baterije i barem malo produžiti njezin vijek, pogotovo ako još ne planirate kupnju jer čekate neki novi model mobitela, možda istek ugovora ili bolje financijsko stanje. Evo nekoliko savjeta koje donosi The New York Times.
Što kada je slaba baterija problem, a kupnja novog uređaja nije opcija?
Produžite vijek trajanja baterije
Litij-ionske baterije s vremenom i brojem punjenja slabe pa nije čudno da mobitel koji se redovito koristi, nakon dvije ili tri godine, kraće vrijeme između punjenja. Čak i kada je u pitanju dotrajala i slaba baterija, smanjivanjem aktivnosti koje troše puno energije možete produžiti vrijeme između punjenja.
Uobičajeni savjeti — poput smanjenja svjetline zaslona, izbjegavanja zahtjevnih igara i aplikacija, držanja mobitela na hladnom ili privremenog prebacivanja uređaja u avionski način rada kako bi se smanjila mrežna aktivnost i sačuvala slaba baterija — mogu produžiti njezino trajanje.
Savjeti za štednju energije razlikuju se ovisno o uređaju i sustavu koji koristite pa je specifične upute najbolje provjeriti s proizvođačem.
- Apple i Google imaju značajku koja smanjuje potrošnju energije jednim dodirom:način rada za nisku potrošnju energije
- na Androidu se ta značajka naziva “Ušteda baterije”, a naziv se može razlikovati na uređajima; primjerice, neki Samsung Galaxy telefoni to nazivaju „Način uštede energije”
Kada je ova značajka uključena, ikona baterije postaje žuta, dok način rada smanjuje svjetlinu zaslona, pauzira određene mrežne aktivnosti (poput automatske izrade sigurnosnih kopija fotografija) i ograničava rad aplikacija poput preuzimanja e-pošte, automatskog preuzimanja i drugih aktivnosti koje troše bateriju. Također, može doći do smanjenja brzine procesora, zbog čega mobitel može raditi sporije.
Za pronalazak značajke za smanjenje potrošnje energije na iOS-u, otvorite glavne postavke telefona, odaberite izbornik “Baterija” i dodirnite gumb za aktivaciju načina rada. Način rada za nisku potrošnju energije na iPhoneu može se automatski uključiti kad je baterija pri kraju, ali ručnim uključivanjem — čak i nakon što ste upravo napunili bateriju — možete produžiti vijek trajanja baterije.
U izborniku “Baterija” na mnogim Android telefonima možete birati između “Standardnog načina uštede baterije” i “Ekstremnog načina uštede baterije” (za još veću uštedu energije) te postaviti raspored za aktivaciju ovog načina rada.
Pratite stanje baterije
Na većini mobitela, postavke baterije nude dodatne opcije koje omogućuju uvid u opće stanje baterije, što može pomoći pri odluci o kupnji novog uređaja.
U postavkama baterije na iOS-u možete vidjeti grafove koji prikazuju razinu napunjenosti baterije i aktivnosti, kao i popis aplikacija koje troše najviše energije. Izbornik „Stanje baterije i punjenje“ prikazuje maksimalni kapacitet baterije; ako je ispod 100 posto, to znači da baterija drži manje energije. Optimizirano punjenje baterije, koje je obično automatski uključeno, dizajnirano je kako bi produžilo vijek trajanja baterije smanjenjem vremena koje baterija provodi potpuno napunjena, čime se produžuje vijek od 300 do 500 očekivanih ciklusa punjenja.
Android postavke baterije nude zaslon za praćenje potrošnje, gdje možete vidjeti koje aplikacije najviše troše energiju, kao i dijagnostički alat za rješavanje problema s baterijom. Kad je uključena, opcija “Adaptivna baterija” analizira korištenje telefona i prilagođava količinu energije koju aplikacije mogu koristiti.
“Pomozite” bateriji
Ako je slaba baterija na mobitelu problem, no još ne planirate kupnju novog uređaja, možete uložiti u eksternu bateriju kako biste pomogli mobitelu da “preživi” dan. Ovakve baterije dolaze u raznim oblicima i veličinama, a nakon što napunite eksternu bateriju, jednostavno povežite svoj mobitel s njom kako biste ga napunili prema potrebi. Prijenosne baterije variraju u cijeni, a kreću se već od dvadesetak eura. Wirecutter, stranica za recenzije proizvoda u vlasništvu The New York Timesa, preporučuje modele poput Belkin BoostCharge Plus 10K koji je kod nas dostupan u iStoreu, a cijena mu je 60 eura.
Zamijenite bateriju
Ako se odlučite zadržati trenutni mobitel, slaba baterija može se možda zamijeniti novijom, što je opcija koju vrijedi razmotriti. Provjerite ovlaštene servise, posebno ako imate produženo jamstvo ili osiguranje mobitela. Appleova stranica sadrži informacije o servisu baterija za iPhone, kao i Googleova stranica za Pixel telefone te Samsungova za Galaxy uređaje.
FOTOGRAFIJE: Pexels, Unsplash, Unsplash+