Zapravo se uopće ne sjećam kada sam počeo trčati, i pod time mislim na malo ozbiljnije bavljenje atletskim trčanjem. Vjerojatno je to bilo negdje sredinom 2014. godine, kada se moja nogometna ekipa rapidno počela raspadati, što zbog pronatalitetne politike dijela momčadi, što zbog godina (svi znamo kako je s koljenima nakon 30-e), što zbog činjenice da je dobar dio ekipe pozavršavao fakultete pa je počeo ozbiljnije raditi, a nogomet je pao ispod 10. mjesta na listi prioriteta.
O trčanju nisam znao baš puno, osim da mi trebaju tenisice i sat. Tenisice imam, a za prvi sat poslužio mi je prastari Casio koji je mjerio vrijeme i to je bilo to. Tako sam vukao par godina dok nisam uložio u prvi pametni sat, 2016. godine. Prva generacija Apple smart watcha omogućila mi je prvi put da vidim koliko sam pretrčao, otkucaje srca, kadence i štošta drugo od podataka.
Iako ne skroz precizno, za mene je to bila totalna revolucija. Svi podaci o trčanju automatski na mom pametnom telefonu. Genijalno. U biti, “nice to have” jer u tom trenutku ni ja nisam znao što s time, osim što sam probio udaljenosti od pet, pa deset, pa petnaest kilometara. I tako sam proveo par godina sam sa svojim podacima, dok nisam počeo pohoditi razne utrke diljem Hrvatske, gdje sam upoznao brojne kolege trkače, i svi su imali nešto zajedničko – profil na Stravi, društvenoj mreži za sportaše.
Strava je novi Facebook (za sportaše i rekreativce)
Brže bolje sam se registrirao i navukao. Naime, moj pametni sat koji je odavno povezan s telefonom, izravno je u aplikaciju slao sve podatke, ovog puta uspoređujući moju rutu s ljudima koju su istrčali tu istu rutu. Dakle, virtualno gledano, svaki trening je postao svojevrsno natjecanje ili kako stručnjaci kažu: gemificirao sam kompletni trening. Ova funkcija došla je do izražaja čak i kada bih krenuo na utrke jer dobar dio ljudi koji se natječe ima profile pa se tako povežete i na neki način postanete virtualni prijatelji i kolege kojima je sport na prvom mjestu.
Strava nije zamišljena samo za trčanje, već je prisutna u gotovo svakom sportu, a parametara je toliko puno da ju možete uključiti čak i kad kosite travu u voćnjaku, da vam izračuna broj potrošenih kalorija.
Ono što je svakako odlika ove sportske društvene mreže jest činjenica da se možete uspoređivati s najboljima. Primjerice, ovogodišnji trijumf slovenskog bicikliste Tadeja Pogačara na Tour de France možete u potpunosti ispratiti na Stravi, a ako ste dovoljno ludi i hrabri na istoj ruti pokušati i skinuti njegov rekord ili barem trening.
Počeci Strave usko su vezani uz razvoj pametnih telefona, a sežu u 2009. godinu kada je dinamični duo kojeg čine Mark Gainey i Michael Horvath u vrijeme procvata društvenih mreža osmislio mrežu za bikliste i trkače. Prva verzija aplikacije bila je dostupna samo na web stranci, a inicijalno je zamišljena kao mjesto gdje će biciklisti uploadati svoja postignuća te se tako natjecati između sebe.
Naglim razvojem pametnih telefona i pametnih satova polako, ali sigurno ova aplikacija je dobila sve više fanova, što zbog činjenice da je usko vezana uz Garmin, brend koji je razvio niz pametnih sportskih pomagala, a što zbog činjenice da na Stravi nije moguće postaviti reklamu.
Također, bitan je podatak da je razvojem like i share buttona ova aplikacija razvila emocionalni efekt među pratiteljima, što je na neki način potaknulo zajednicu diljem svijeta. Tako ste prvi put mogli u stvarnom vremenu pratiti ljude koji ruše rekorde poput Kate Driskell koja je 2012. godine pretrčala udaljenost Ujedinjenog Kraljevstva u 37 dana ili Jamesa Quarlesa koji je biciklom prešao kompletnu zemaljsku kuglu. Svi ti rekordi zabilježeni su upravo na Stravi, a postigli su da aplikaciju danas koristi preko 100 milijuna korisnika u 190 zemalja svijeta.
Ako ste sportski entuzijast kao i ja, ovo je aplikacija za vas, kompatibilna sa svim satovima poput ovog kojeg smo recenzirali na After5, a izgradnja vašeg sportskog kutka je zagarantirana. Primjerice, na svakoj od utrka na kojima sudjelujem zapratim par novih kolega, a uz njih otkrijem nove staze i načine treninga. Svakako se radi o znanju koje je teško dokučivo običnim guglanjem, pogotovo ako se odlučite na trčanje po austrijskim vrhovima ili ranojutarnjim sljemenskim gelender ligama.
Stravu koristim za gotovo sve aktivnosti koje imaju sport u sebi, od redovnih treninga snage, utrka, trčanja, bicikliranja, plivanja i sl. Naravno, tu su i nogomet, košarka, tenis i svi ostali mogući popularni sportovi, a moguće je podesiti niz parametara, sve po želji i preferencijama.
Strava dolazi u free modeu koji omogućava poprilično puno značajki, a za one naprednije tu je naravno pretplata na full mode od 79,99 $ godišnje.
FOTOGRAFIJE: Strava