Vodič za kupnju bicikla ovog proljeća: Stvari na koje vrijedi obratiti pozornost

12.04.2025. | AUTOR: Iva Kordić

Modne i beauty priče | Očuvanje zdravlja
#bicikl

Uvijek mi je pomalo fascinantno gledati one koji bicikl voze bez obzira na vremenske uvjete – kiša, vjetar, hladnoća, ništa im ne smeta. Ja sam, pak, čista suprotnost: čekam da vremenska prognoza bude gotovo pa savršena. Ili barem da je toplije pa čim u najavi vidim prve proljetne temperature, vadim bicikl iz zimskog sna. Gume se pumpaju, lanac podmazuje i postaje omiljeno prijevozno sredstvo. Ako ste u sličnoj fazi, sada je pravo vrijeme za servis.

S druge stranje, ako možda razmišljate o kupnji, pred vama je sigurno niz pitanja. Klasični ili električni? Gradski, brdski ili sklopivi? Opcija je sve više, a odabir ovisi o tome tražite li pouzdanog suputnika za odlazak na posao, bijeg u prirodu ili jednostavno način da uživate u vožnji bez previše napora. Donosimo vodič koji će vam pomoći da pronađete bicikl koji odgovara vašim potrebama.

Vodič za kupnju bicikla

U ovom ćemo vodiču izostaviti profesionalni aspekt biciklizma i fokusirati se na bicikle za svaki dan. Podijelili smo ih u četiri skupine: gradski, hibridni, elektični i sklopivi.

Gradski su namijenjeni udobnoj vožnji te su idealni za svakodnevno putovanje na posao ili u kupovinu. Obično su opremljeni dodacima poput blatobrana, nosača i svjetala. Hibridni kombiniraju karakteristike cestovnih i brdskih bicikala te su svestrani i samim time pogodni za različite terene. Udobni su za duže gradske vožnje, kao i za rekreativnu upotrebu. Električni bicikli opremljeni su motorom za asistenciju pri pedaliranju, čime olakšavaju vožnju na duže relacije i savladavanje napora. Pogodni su i za svakodnevne gradske vožnje bez pretjeranog znojenja. Tu su i sklopivi koje karakterizira kompaktnost i jednostavno prenošenje. Idealni su za gradsku vožnju i kombiniranje s javnim prijevozom, a pogodni su i za domove s ograničenim prostorom za pohranu.

Klasični ili električni bicikl, što odabrati?

Odabir između električnog i klasičnog bicikla ovisi o faktorima kao što su namjena (svakodnevno putovanje na posao, rekreacija, fitness), fizička sprema vozača, duljina relacija koje se prelaze, te teren po kojem se vozi. Električni su posebno korisni za gradske putnike, starije osobe, one s fizičkim ograničenjima te za one koji žele prijeći veće udaljenosti bez pretjeranog napora. Klasični ostaju popularan izbor za entuzijaste koji uživaju u fizičkom izazovu i vole “klasičnu” vožnju.

Električni nude brojne prednosti za svakodnevnu gradsku vožnju. Brži su zahvaljujući električnom motoru, što ih čini idealnim za brzo prelaženje duljih relacija ili učinkovitiju navigaciju kroz gradski promet. Nude lakšu vožnju, posebno pri suočavanju sa strmim usponima ili jakim vjetrovima, zahvaljujući sustavu pomoći pri pedaliranju, pojašnjavaju iz Teswaya.

S druge strane, klasični pružaju intenzivniji trening jer se oslanjaju isključivo na snagu vozača za pedaliranje, što može dovesti do poboljšanja kondicije. Mnogi vozači osjećaju jaču povezanost s vožnjom i okolišem na klasičnom biciklu. Klasični bicikli su često jednostavniji zbog manjeg broja mehaničkih dijelova, što ih čini lakšima i jeftinijima za održavanje. Općenito su lakši od električnih, što ih može učiniti lakšima za manevriranje i transport kada se ne voze.

Na što obratiti pozornost pri kupnji bicikla?

Razmišljate li o kupnji novog bicikla, važno je pažljivo razmotriti nekoliko ključnih čimbenika kako biste odabrali onaj koji najbolje odgovara vašim potrebama.

Namjena

Prije svega razmislite kako ćete koristiti bicikl. Planirate li svakodnevno putovati na posao ili voziti po gradu, gradski modeli dobar su izbor. Nude praktičnost i obično su opremljeni dodacima poput blatobrana, nosača i svjetala, piše Canyon. Takvi su bicikli dizajnirani za stabilnu i udobnu vožnju po gradskim ulicama, s uspravnijim položajem za bolju vidljivost u prometu. Nadalje, za povremene vožnje i rekraciju, hibridni mogu biti odličan izbor jer pružaju svestranost za različite terene. Planirate li duža putovanja ili biciklističke ture, vrijedi razmotriti i tzv. touring bicikle, savjetuju iz Kross Europe. Za off-road vožnje, nezamjenjivi su brdski bicikli s robusnim okvirom, širim gumama i suspenzijom za bolju kontrolu na neravnom terenu.

Veličina okvira

Odabir prave veličine okvira ključan je za udobnu i sigurnu vožnju. Iz Kross Europe savjetuju korištenje tablica veličina koje proizvođači obično nude, bazirane na visini i duljini nogu. Općenito je pravilo, navode, da osoba koja će ga voziti može stati iznad gornje cijevi okvira s nekoliko centimetara razmaka kada stoji ravno. Osim toga, važno je imati na umu da veličine mogu varirati između različitih proizvođača i stilova bicikala pa je najbolje posavjetovati se sa stručnom osobom u trgovini.

Težina bicikla i materijal okvira

Ova su dva faktora od izuzetne važnosti, posebno ako ga planirate često nositi ili ga prevoziti. Aluminijski okviri popularni su zbog svoje lakoće i pristupačnije cijene. Prema Bike Radaru, aluminijski okviri nude odličan omjer krutosti i težine, što ih čini odličnim izborom. S druge strane, karbonski su okviri još lakši te izvrno prigušuju vibracije pa su izuzetno udobni za duže vožnje. Međutim, obično su skuplji od aluminijskih. Čelični okviri, iako teži, poznati su po svojoj izdržljivosti i udobnoj vožnji. Titanijski okviri kombiniraju lakoću i izdržljivost, ali su najskuplji od svih opcija.

Kočnice

Kada je riječ o kočnicama, postoji nekoliko opcija. V-kočnice su tradicionalni izbor za mnoge bicikle, posebno gradske modele. One su jednostavne za održavanje i obično dovoljne za svakodnevnu gradsku vožnju. Međutim, disk-kočnice postaju sve popularnije zbog svojih superiornih performansi, posebno u mokrim uvjetima. Prema Geekay Bikes, disk-kočnice nude bolje zaustavljanje i konzistentne performanse bez obzira na stanje obruča ili istrošenost. Također omogućuju korištenje širih guma, što može poboljšati grip i kontrolu.

Prijenos brzina i vrste mijenjača

Prijenos brzina i vrsta mjenjača ključni su za prilagodbu različitim terenima. Prema pisanju Geekay Bikesa, postoje četiri glavne vrste prijenosa: jednostupanjski, derailleur sustavi, prijenosi u glavčini i interni prijenosi. Jednostupanjski sustavi su jednostavni i laki za održavanje, idealni za ravne terene i gradsku vožnju. Derailleur sustavi su najčešći i nude širok raspon brzina, što ih čini pogodnima za različite terene. Prijenosi u glavčini su otporni na vremenske uvjete i zahtijevaju malo održavanja, što ih čini popularnim izborom za gradske bicikle.

Udobnost i ergonomija

Ova su dva čimbenika ključna za uživanje u vožnji, posebno na dužim relacijama. Prema Biker Universeu, pravilna ergonomija može značajno smanjiti rizik od umora, nelagode, pa čak i ozljeda tijekom dugih vožnji. Važno je odabrati bicikl s ergonomskim sjedalom i podesivim upravljačem kako biste osigurali udoban položaj tijela. Letrigo naglašava važnost pravilnog položaja stopala i izbora cipela za optimalan prijenos snage i smanjenje naprezanja koljena i kukova.

Dodatna oprema

Iz brenda Bobbin savjetuju ispravan odabir dodatne opreme koja će poboljšati i učiniti sigurnim biciklističko iskustvo. Oprema o kojoj vrijedi razmisliti su svjetla, neophodna za sigurnost pri vožnji u uvjetima slabe vidljivosti i noću, zatim nosači, posebno ako planirate koristiti bicikl za prijevoz stvari ili kupovinu. Sjedalo za djecu važan je dodatak planirate li voziti i malu djecu, dok su blatobrani neizostavni jer štite od prskanja vode i blata tijekom vožnje. Naravno, kvalitetan lokot neophodan je za sigurno parkiranje.

Na što obratiti pozornost pri kupnji električnog bicikla?

Nekoliko je ključnih faktora koje treba uzeti u obzir odlučite li se za električni bicikl.

Motor i baterija

Veća snaga znači bolji okretni moment, posebno za off-road vožnje. Zakonski limit u Hrvatskoj je 250W, a motor s većom nominalnom snagom ograničen na 250W dat će veći okretni moment. Bitan je i položaj motora jer središnji pogon nudi bolju raspodjelu težine i učinkovitosti, od pogona u kotaču, piše Cycling Weekly. U ozbir treba uzeti i kapacitet baterije jer veći kapacitet omogućuje duži domet, ali povećava težinu bicikla. Savjetuje se birati kapacitet prema vlastitim potrebama vožnje.

Domet i performanse

Cycling Weekly naglašava kako je važno provjeriti deklarirani domet, no isto tako imati na umu da on ovisi o mnogim faktorima, poput težine vozača, terena i temperature. Nadalje, važno je da bicikl ima što manji otpor kada biciklist vozi iznad 25 km/h bez asistencije motora.

Težina i praktičnost

Prilikom kupnje, važno je uzeti u obzir da su električni bicikli teži od klasičnih. Planirate li kombinirati vožnju s javnim prijevozom, razmotrite i sklopive modele, savjetuju iz ebikes.

Oprema i sigurnost

U članku “Što je dobro znati prije kupnje električnog bicikla”, Choice preporučuje hidraulične disk kočnice za bolje kočenje i jednostavnije održavanje. Savjetuju i gume otporne na bušenje za manje problema s popravcima.

Održavanje i servis bicikla

Redovito održavanje važno je za dugovječnost i optimalne performanse. Na jedno smo mjesto stavili nekoliko važnih savjeta za održavanje bicikla.

Redovito čišćenje temelj je dobrog održavanja. Ne samo da će bicikl izgledati bolje, nego će se i produžiti životni vijek njegovih komponenti. Savjetuje se korištenje blagog sapuna i vode za pranje okvira, uz izbjegavanje visokotlačnih čistača koji mogu oštetiti ležajeve. Posebnu pažnju treba posvetiti čišćenju lanaca i zupčanika, savjetuju iz Roll Bicycles.

Nakon čišćenja, podmazivanje je ključno. Redovitim podmazivanjem lanca smanjuje se trenje i sprječava njegovo prerano trošenje. Stručnjaci savjetuju da se nanese tanki sloj ulja za bicikle na svaku kariku lanca, a zatim obriše višak.

Savjetuje se redovito provjeravati tlak u gumama i napumpati ih do preporučene vrijednosti. S vremena na vrijeme pregledajte postoje li znakovi istrošenosti ili oštećenja te zamijenite ako je potrebno.

Redovitom provjerom kočnica uvidjet ćete treba li ih zamijeniti na znakove istrošenosti. Preporučuje se provjeriti i sajle kočnica koje bi trebale glatko kliziti kroz vodilice.

Provjerite radi li mjenjač glatko u svim brzinama, savjetuju stručnjaci. Primijetite li da lanac preskače ili da promjena brzine ne ide glatko, možda je vrijeme za podešavanje sajle mjenjača.

Čuvajte bicikl u zatvorenom prostoru kada god je to moguće jer izloženost kiši, vlazi i prljavštini ubrzava trošenje dijelova.

Iako mnoge aspekte održavanja bicikla možemo obaviti sami, godišnji pregled kod profesionalnog mehaničara može otkriti probleme koje sami možda ne primjećujemo pa je početak nove sezone idealan za taj korak. Redovito održavanje bicikla ne samo da će produžiti njegov životni vijek, već će i poboljšati iskustvo vožnje, učiniti je sigurnijom i ugodnijom.

FOTOGRAFIJE: Pexels, Unsplash

POVEZANI ČLANCI
©2025 after5