Ono što je nekoć bilo trčanje, sada je nordijsko hodanje: Evo gdje, kada i kako krenuti

13.05.2023. | AUTOR: Hana Bartolović

Modne i beauty priče | Očuvanje zdravlja
#vježbanje | #nordijsko hodanje

U posljednje vrijeme često čujemo od ekipe oko sebe da je trenutno „in“ nordijsko hodanje. Ne znamo kada su tipovi reakreacije postali toliki trend (možda prije par godina, kada su svi trčali i/ili planinarili?), no definitivno možemo pohvaliti činjenicu da kretanje, tjelovježba i rad na sebi postaju stvari kojima ćemo se rado pohvaliti, a koje u prvom redu pridonose našem zdravlju i „work-life“ balansu kojem većina nas teži.

Budući da smo osvijestili popularnost nordijskog hodanja kojim se bavi sve više (mladih) ljudi, obratili smo se ekspertima iz udruge Aktivan Život i Trčaone i ispitali ih sve što bi vas moglo zanimati o ovoj zanimljivoj aktivnosti. Nastojali smo ju i malo demistificirati, tako da ne, ona nije namijenjena samo starijoj populaciji, i da, nordijskim hodanjem možete napraviti mnogo toga korisnog za svoj organizam!

Nordijsko hodanje

nordijsko hodanje, Trčaona

Trend porasta onih koji nordijski hodaju je jasno vidljiv u posljednjih nekoliko godina, čemu svjedoče i u udruzi Aktivan Život. Posebno se to odnosi na mlađu populaciju koja sve više shvaća kako nordijsko hodanje nije aktivnost samo za treću dob, nego sjajan alat i aktivnost za bavljenje rekreativnim sportom. Gledamo li unatrag posljednjih 6 godina, otkako njihova udruga promovira ovu aktivnost, samo je pitanje vremena kada će nordijsko hodanje postati konkurencija trčanju.

Na nordijsko hodanje sigurno vas asociraju dinamičan hod i štapovi, no što je ono zapravo u svojoj suštini i koje nam prednosti donosi?

„Nordijsko hodanje je aktivnost koja normalan obrazac hoda pojačava primjenom štapova koji su dizajnirani isključivo za tu aktivnost. Dugotrajnim i redovitim bavljenjem ovom aktivnošću možemo pozitivno utjecati na bolji rad srca, niži krvni tlak, bolji omjer dobrih i loših masti, bolju kompoziciju tijela. Nordijskim hodanjem jačamo leđa, poboljšavamo posturu i drastično utječemo na mentalno zdravlje i ukupni boljitak i kvalitetu života. Uz poštivanje osnovnih principa nordijskog hodanja možemo aktivirati gotovo sve velike mišićne skupine, njih  čak 90%. Ovdje ne mislimo samo na mišiće nogu i ruku već i leđa, trbušnog zida te prsne mišiće“, objašnjavaju iz udruge Aktivan Život.

Ako želite naučiti hodati pravilno i bez bojazni o ozljedama, onda je svakako najbolji izbor upisati neku školu hodanja ili pronaći osobu koja je osposobljena za učenje tehnike uz napomenu da ima što više iskustva u hodanju. Jer ipak stručnjaci mogu bolje vidjeti radite li neke pogreške koje vas kasnije mogu mučiti, ali vas i dodatno potaknuti da nastavite trenirati.

Pitali smo ekipu iz udruge, s obzirom na njihovo iskustvo s polaznicima, koje su najčešće zablude koje se vežu uz nordijsko hodanje?

„Prva i nekakva najčešća zabluda je da je to aktivnost isključivo za treću životnu dob, a druga bi bila da štapovi u nordijskom hodanju služe samo kao oslonac i da se nordijskim hodanjem ne mogu vidjeti velike transformacije tijela. Sve su to zablude i pogrešna razmišljanja koja uglavnom nestanu jednom kada i ako osoba krene nordijski hodati, što nas posebno veseli.“

Oprema za nordijsko hodanje ne uključuje mnogo toga, no bitno je da se radi o kvalitetnim proizvodima koji će nas pratiti u ovoj aktivnosti. Najbitniji je adekvatan par štapova za nordijsko hodanje, uz napomenu kako to trebaju biti štapovi za nordijsko hodanje, a ne za planinarenje, jer nisu isti. Krenete li istraživati po internetu odgovarajuće štapove, pronaći ćete sve i svašta u raznim cjenovnim rangovima, no eksperti gotovo univerzalno ističu važnost udobne i kvalitetne ergonomske rukavice.

Ako ste početnik u ovome i ne znate koje štapove odabrati, informirajte se na tu temu kod trenera s kojim krećete nordijski hodati (ipak će on znati najbolje) ili u specijaliziranim sportskim trgovinama koje imaju zastupljenu opremu za nordijsko hodanje. Naravno, važna je i kvalitetna obuća, najbolje tenisice.  

Gdje i kada krenuti s učenjem nordijskog hodanja?

Udruga Aktivan život obuhvaća Trčaonu, program rekreativnog trčanja i nordijskog hodanja, početnog i naprednog stupnja. Njihov program škole nordijskog hodanja traje 8 mjeseci, dok učenje same tehnike traje 3 mjeseca. U Trčaoni imaju grupe na nekoliko lokacija u Zagrebu, kao što su Savski nasip, Maksimir, Dubravkin put i Bundek. Grupe se sastoje od 15 do 20 polaznika koje vodi stručan trenerski tim i trenutno imaju upise u početničke grupe nordijskog hodanja koje startaju 15. svibnja.

Na početku je potrebno upisati jedan termin na jednoj lokaciji, gdje ćete trenirati tri puta tjedno. Pitali smo udrugu i što je s nama koji imamo dinamičan poslovni ritam i ponekad nepredivdljive radne dane?

“Razumijemo kako je nekima priroda posla takva da traži kombiniranje ranijih i kasnijih termina ili čak jutarnjih i večernjih. Sve je moguće uz dogovor jer jedino važno na kraju je da se osoba pokrene i bude aktivna.”

Cijena mjesečne članarine iznosi 29,20 EUR i uključuje treninge u trajanju od sat vremena tri puta tjedno sa stručnim trenerima i planom treninga. Uz treninge članovima nude i razne edukacije, predavanja, druženja i izlete. Zainteresirani se mogu prijaviti u vrijeme njihovih službenih upisa u ožujku, svibnju i rujnu ili im se odmah priključiti u novim grupama koje startaju idući tjedan. Ukoliko netko već ima iskustva u nordijskom hodanju i zna osnove, može im se priključiti bilo kada tijekom cijele godine. Više informacija nalazi se na www.trcaona.hr.

FOTOGRAFIJE: Trčaona

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5