Bez obzira na visoke temperature, šetnje s ljubimcima su obvezne: pas ima svoje potrebe i odlazak iz stana i kuće se ne preskače. No, bitno ga je zaštititi od visokih temperatura jer vrućine mogu imati bolne posljedice za pse, poput opeklina na ‘jastučićima’ šapa, iscrpljenosti od vrućine, toplinskog udara, čak i smrti. Washington Post prenosi savjete s Veterinarskog fakulteta na Sveučilištu u Arizoni, doktorice koja već 20 godina radi u hitnoj veterinarskoj skrbi, kako osigurati da psi ostanu rashlađeni na visokim temperaturama.
Kako zaštititi psa od vrućine?
Kada je prevruće za šetnju?
Odgovor na pitanje ovisi je li pas naviknut na vrućinu ili ne. Ako su ljubimcu visoke temperature i vlaga u zraku novost i ako je riječ o jednoj od prvih šetnji, bolje je biti oprezan. Oprez podrazumijeva šetnje u zoru ili sumrak jer im treba vremena da se priviknu na klimu. Prije šetnje, provjerite temperaturu pločnika na idući način: ako ne možete držati ruku na pločniku pet sekundi, bez osjećaja iznimne vrućine, tada je pretoplo i za pseće šape.
Stručnjakinja ističe kako ljeto nije razdoblje kada se s ljubimcem počinje trenirati, pogotovo ako nedostaje forma – ili vlasniku ili psu. Dodaje kako je šetnja od 10 do 15 minuta, u najhladnijem dijelu dana, sasvim dovoljna. Ako pas u šetnji jednostavno ne želi ići dalje, to također može biti dobar znak za povratak doma. Šetnja na ekstremnim vrućinama, savjetuje veterinarka, trebala bi biti ograničena na obavljanje nužde i dobivanje svježeg zraka. Nadalje, ljubimcu je važno osigurati postupno rashlađivanje prije ulaska u zatvoreni prostor. Znakovi da je došlo do pregrijavanja su iznimno crvene uši, nemogućnost prestanka ubrzanog disanja koje traje duže od pet minuta i vrlo crvene desni.
Kako osigurati psu rashlađivanje tijekom i nakon šetnje?
Sa sobom nosite bocu vode koja je uvijek dostupna za piće. Također, po povratku doma, osigurajte dovoljnu količinu vode – to mogu biti i komadići ili kockice leda, a doktorica veterine preporučuje i varijantu od pilećeg temeljca s niskim udjelom soli. Možete ih poprskati vodom kako biste potaknuli rashlađivanje, a poslužit će i ležanje na hladnim pločicama. Ventilatori su također dobar izbor, no dodajte im zaštitu kako pas ne bi pokušao gurnuti njušku i tako se ozlijedio.
Jesu li određene pasmine posebno osjetljive na vrućinu?
Postoji nekoliko pasmina na koje posebno treba obratiti pozornost tijekom vrućih ljetnih dana. Prva su arktičke pasmine, a razlog je njihova gusta poddlaka koja ih štiti od snijega, a pritom zadržava toplinu. Isto vrijedi i za velike pasmine, poput pastirskih pasa, koji imaju vrlo gustu dlaku, piše Washington Post.
Druga pasmina koja teško podnosi period vrućine su psi sa ‘spljoštenim’ licem, odnosno brahicefalične pasmine. Normalna anatomija lica u njihovom je slučaju ‘stisnuta’ pa pritom imaju kraću njušku, sužene dišne kanale i slabo razvijene nosne otvore pa teže reguliraju tjelesnu temperaturu.
Postoje li određena stanja zbog kojih je vrućina posebno opasna za pse?
Doktorica veterinarske medicine kaže kako se psi koji imaju višak kilograma teže nose s vrućinom. Uz to, vrućine mogu biti problematičnije za starije pse s artritisom jer im treba više vremena za šetnju, čime su duže izloženi vrućini. Također, psi koji imaju probleme s disanjem također su u većoj opasnosti.
Koji su najčešći hitni slučajevi povezani sa psima i visokim temperaturama?
Najčešće situacije vežu se za toplinske udare, kada su ljubimci ostavljeni na vrućini. Kada temperatura tijela premaši 40 °C, događaju se promjene u proteinima u tijelu koje utječu na zgrušavanje krvi. Veterinarka kaže kako vlasnicima ljubimaca takvu situaciju uspoređuje s jajetom: kada se jaje izvadi iz ljuske, ono je tekuće, ali kada se izloži toplini, ono očvrsne i više se ne može vratiti u tekuće stanje. To se događa s proteinima u tijelu pasa kada se pregrijavaju i stanje je vrlo opasno. Kada dođe do takve situacije, mogu imati ozbiljne sekundarne zdravstvene probleme.
Kada pas mora hitno posjetiti veterinara?
Pod medicinsku hitnost pripada kada temperatura tijela psa prijeđe spomenutih 40 °C. Prva stvar koju treba učiniti je nanijeti hladnu vodu (ne ledenu), kako bi se organizam počeo hladiti. Idući korak je odlazak veterinaru. Stručnjakinja upozorava na još jedan znak toplinskog stresa: životinja koja se ne može smiriti, trese se, vruća je i crvena, čak i onda kada se nalazi u rashlađenom prostoru ili pored ventilatora. Ako se ne smiruje, i dalje teško diše, treba potražiti medicinsku pomoć.
Kako vlasnici pasa mogu ublažiti opekline na šapama?
Kako bi spriječili nastanak opeklina, vlasnici ljubimaca mogu nabaviti zaštitu za šape, nešto poput čarapica ili ‘čizmica’. Neki ih koriste i zimi kao zaštitu od hladnoće, kako se led ne bi zadržavao na šapama. Jednako korisne su u vrućim uvjetima, kako bi se spriječile opekline. Psu će trebati malo vremena da se na njih navikne. Ako ipak dođe do opeklina, prvo što ćete primijetiti je prebacivanje težine s pogođene šapice. Pas će vjerojatno često i lizati šape, a pogledate li ih, vjerojatno ćete vidjeti nešto poput ‘listanja’ kože. Ako dođe do tog, preporuka je hitni posjet veterinaru. Ako je riječ o blažim opeklinama, šape isperite blagim sapunom i vodom te nanosite gel od aloe vere.
Zbog vrućine, vlasnici često vode pse na kupanje.
Koje su opasnosti u tim situacijama?
Stručnjakinja ističe kako ne možemo pretpostaviti da psi znaju plivati. Prvo ih treba pažljivo promatrati, a idete li na brod, dobra je ideja sa sobom imati i prsluk za spašavanje kojeg pas može nositi. Nadalje, razne igračke poput prskalica jako su zabavne, no problem je ako psi ne mogu prestati piti vodu jer može doći do akutne vodene intoksikacije. To je stanje kada se natrij razrijedi do te mjere da na mozgu mogu nastati otekline, piše Washington Post i zaključuje: promatranje ponašanja psa u vodi i oko nje, pogotovo prvih nekoliko puta kada su u njezinoj blizini, vrlo je važno.
FOTOGRAFIJE: Pexels