Širimo perspektive: Knjige za ljude iz business svijeta (koje nisu o businessu)

24.03.2025. | AUTOR: After5

Život iza 5 | Kultura
#knjige

U svijetu gdje se karijera, biznis i neprekidna jurnjava za uspjehom isprepliću s našim svakodnevnim životima, ponekad je potrebno pritisnuti “reset” gumb. Zamislite to kao povratak na tvorničke postavke, ali za vaš um. Mi u After5 znamo koliko je važno proširiti vidike izvan okvira poslovnih priručnika i motivacijskih govora. Zapravo obratiti pozornost na – knjige. Zato s ponosom predstavljamo naš novi mjesečni ritual: odabir knjiga koje će vas inspirirati, intrigirati i potaknuti na razmišljanje.

Svakog mjeseca, uronit ćemo u svijet književnosti i/ili publicistike i izvući dragulje koji će vas odvesti na putovanje izvan uobičajenih poslovnih okvira. Očekujte neočekivano: od suvremenih romana koji propituju društvene norme do poezije koja budi emocije, od povijesnih epova koji nas uče o ljudskoj prirodi do znanstvene fantastike koja nas vodi u nepoznate svjetove.

No, nemojte se iznenaditi ako vam se javimo i češće jer ne možemo odoljeti dobroj knjizi, a vjerujemo da ćete s nama uživati u otkrivanju sjajnih naslova domaćih, regionalnih i stranih izdavača.

U današnjem digitalnom dobu, udaljenosti i granice više nisu prepreka. Bilo da se radi o online knjižarama, web shopovima ili narudžbama iz inozemstva, prepreke da vam donesemo knjige koje će vas oduševiti gotovo da i ne postoje. A za one koji vole čitati na engleskom jeziku, pripremili smo i posebne preporuke.

Pridružite nam se u ovom književnom putovanju i dopustite da vas knjige odvedu na mjesta gdje se inspiracija i kreativnost susreću. Jer, ponekad, najbolji način da unaprijedite svoj poslovni život je da se odmaknete od njega i uronite u svijet mašte.

“Want” Gillian Anderson nije samo knjiga, već intimni prozor u skrivene svjetove ženske seksualnosti. Zamislite 174 anonimna pisma, a svako od njih pulsira strašću, željom, ponekad šokantnom iskrenošću. Anderson je sakupila ispovijesti žena iz cijelog svijeta, dajući im glas u prostoru gdje nema osude, samo čista, nefiltrirana želja.

Ova knjiga nije samo o seksu; ona je o majčinstvu, nevjeri, pristanku, ravnopravnosti, ljubavi i boli. To je ključ koji otključava najdublje, najintimnije maštarije žena 21. stoljeća. Od fantazija o čokoladi s profesorom Snapeom do želje za intimnošću s kvakom na vratima, “Want” razotkriva raznolikost ženskih snova, često iznenađujućih i provokativnih. Gillian Anderson, poznata po ulozi karizmatične terapeutkinje u seriji “Sex Education”, ovdje se transformira u svojevrsnu seksualnu ispovjednicu. No, ova knjiga nije bez kontroverzi. Neke od fantazija su šokantne, a autorica je morala postaviti granice kako bi izbjegla ilegalne sadržaje. Ipak, čak i unutar tih granica, neke žene osjećaju potrebu opravdati svoje želje, naglašavajući svoj feminizam ili pristanak u imaginarnim scenarijima.

“Want” se uspoređuje s “My Secret Garden” Nancy Friday, ali dok je Fridayina knjiga bila nefiltrirano istraživanje želje, Andersonina knjiga je svjesna svog mjesta u kulturi koja pokušava “urediti” seks. Ipak, unatoč autocenzuri, “Want” je zarazno štivo jer često su stvarni životi žena, njihova usamljenost i bol, snažniji od samih fantazija.

Gillian Anderson je sakrila svoje pismo unutar zbirke, pozivajući čitatelje na igru pogađanja. Ta ideja da možda zavirujete u život slavne osobe dodaje dozu voajerizma, moralne dvosmislenosti, što je, možda, bit svake velike fantazije. “Want” je knjiga koja provocira i intrigira nudeći rijedak uvid u skrivene kutke ženske psihe.

“Tužni tigar” Neige Sinno nije samo knjiga, već uranjanje u ponor. To je djelo koje vas prisiljava da otvorite oči i suočite se s neizrecivim: s traumom djetinjstva koje je uništeno zlostavljanjem. Inspirirana pjesmom “The Tyger” Williama Blakea, ova autobiografska priča je forenzička istraga o tome kako pronaći riječi za ono što se čini nemogućim za izgovoriti.

Neige Sinno, hrabra spisateljica, bez zadrške progovara o zlostavljanju koje je doživjela, ali njezina priča nadilazi osobnu ispovijest. Ona postaje minuciozna analiza trauma koje se prenose kroz generacije, društvenih mehanizama koji omogućuju takva zlodjela, te snage jezika da ponovno uspostavi kontrolu nad vlastitom pričom. Kroz precizan, ali lirski stil, Sinno nas suočava s pitanjima o prirodi zla, moći narativa i otpornosti ljudskog duha. Bez patetike, ali s bolnom iskrenošću, istražuje mrežu laži, šutnje i društvene ravnodušnosti koja okružuje nasilje, te načina kako se žrtve s njime nose – ili ne uspijevaju nositi.

“Tužni tigar” nije samo potresno svjedočanstvo, već i snažno umjetničko djelo koje je obilježilo suvremenu francusku književnost. To je roman koji ne ostavlja prostora ravnodušnosti, istodobno bolan i nezaobilazan. Zbog svoje sirove emocionalne iskrenosti i stilske preciznosti, djelo je osvojilo brojne nagrade, uključujući Prix Femina, Grand Prix des Lectrices Elle i Premio Strega Europeo, te Goncourt des Lycéens koji dodjeljuju učenice i učenici francuskih srednjih škola. Dobitnik je i Nagrade Goncourt – hrvatski izbor kao i drugih nacionalnih izdanja te prestižne nagrade (SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Indija, Švicarska, itd.), te je bilo i u užem izboru za francuski Prix Goncourt.

Neige Sinno, francuska spisateljica, prevoditeljica i profesorica književnosti, poznata je po hrabrom i snažnom emotivnom pripovijedanju. Nakon gotovo dva desetljeća provedena u Meksiku, vratila se u Francusku gdje nastavlja istraživati teme traume, jezika i otpora kroz književnost. Njezino djelo “Tužni tigar” postalo je jedan od najvažnijih i najpotresnijih literarnih događaja godine, izazvavši široke društvene rasprave i potvrdivši Neige Sinno kao jedno od najvažnijih suvremenih imena francuske književnosti. Sada, putem sjajnog prijevoda Ivane Šojat, zauvijek ulazimo u njezin svijet.

“Poslije Sapfo” Selby Wynn Schwartz nije tek roman, već očaravajući kolaž života žena koje su prkosile konvencijama svog vremena. Od Sarah Bernhardt do Virginije Woolf, ova knjiga oživljava hrabre feministkinje, znanstvenice, umjetnice i spisateljice koje su se borile za oslobođenje, pravo izbora i kontrolu nad vlastitim životima.

Ovaj fragmentarni roman, koji je bio u širem izboru za Bookerovu nagradu 2022. godine, vodi nas od Italije 1880-ih do Pariza i Londona 1920-ih. Kroz niz vinjeta, Schwartz ispisuje biografske fragmente o ženama koje su pomicale granice rodnih uloga i društvenih normi. Colette, Eileen Gray, Lina Poletti, Natalie Barney, Radclyffe Hall, Vita Sackville-West – sve one dijele stranice ove knjige, a njihove se priče isprepliću s fragmentima poezije starogrčke pjesnikinje Sapfo.

“Poslije Sapfo” je priča o feminizmu, emancipaciji i modernizmu viđenom kroz objektiv umjetnica. To je pjesma mnoštva glasova koja slavi pionirke prošlosti i nudi nadu za budućnost. Knjiga završava 1928. godine, kada su Engleskinje dobile pravo glasa i kada je Virginia Woolf objavila “Orlando: životopis”, roman koji propituje povijesnu zadanost rodnih uloga. Kritičari su pohvalili “Poslije Sapfo” zbog lirične proze, temeljitog istraživanja i jedinstvene vizije.

Selby Wynn Schwartz, doktorica komparativne književnosti i predavačica kreativnog pisanja na Sveučilištu Stanford, stvorila je djelo koje ne samo da osvjetljava živote zaboravljenih žena, već i inspirira nove generacije da ruše granice i slijede svoje snove.

Od 1980-ih godina, nizozemski umjetnik Anton Corbijn učvrstio je reputaciju Depeche Modea kao avangardnog i kultnog benda svjetskih razmjera. Ova pristupačna nasljednica limitiranog izdanja iz 2020. godine, nastala u suradnji s bendom, sadrži više od 500 fotografija iz Corbijnove arhive, uz njegove rukom pisane bilješke.

U studenom 2020. godine, Depeche Mode su primljeni u Rock & Roll Hall of Fame, a Dave Gahan je, prihvaćajući tu čast, izjavio: “Želio bih zahvaliti Antonu Corbijnu koji je, hvala Bogu, došao u pravo vrijeme i učinio da izgledamo cool.” Iste godine, izdavačka kuća TASCHEN objavila je limitirano izdanje “Depeche Mode by Anton Corbijn (81–18)”, koje su potpisali Depeche Mode i Anton Corbin i koje je postalo jedno od najbrže prodavanih kolekcionarskih izdanja u povijesti izdavačke kuće. Ovo jednako epsko, ali pristupačnije XL izdanje, svjedočanstvo je Corbijnove jedinstvene vizije i, kako je Gahan dirljivo priznao u svom govoru, “cool” faktora. Ova detaljna ilustrirana povijest prikazuje kako je Corbijn, koji je 1986. godine postao de facto kreativni direktor benda, pomogao učvrstiti reputaciju Depeche Modea kao najvećeg kultnog benda na svijetu.

Knjiga sadrži više od 500 fotografija iz Corbijnove opsežne arhive, od kojih su neke nikada prije viđene, uključujući formalne i neformalne portrete s lokacija kao što su Madrid, Hamburg, kalifornijska pustinja, Prag i Marrakech (neke snimljene tijekom snimanja ikoničnih video spotova kao što su “Enjoy the Silence” i “Personal Jesus”); mnoštvo spontanih, iskrenih slika i zapanjujuće snimke s nastupa uživo sa svih njihovih turneja od 1988. godine. Uz fotografije, tu su i skice i nacrti za scenografije i omote albuma, Corbijnove rukom pisane bilješke koje čitatelja stavljaju u središte snimanja, te opsežan intervju s nizozemskim majstorom.

Nastala u suradnji s bendom, koji dijeli uvide o radu s Corbijnom, knjiga “Depeche Mode by Anton Corbijn (81–18)” slavi kako je estetika jednog čovjeka, koja je obuhvatila sve njihove fotografije, većinu njihovih glazbenih spotova, grafike albuma i scenografije, pomogla oblikovati trajnu popularnost benda. Razmišljajući o svojoj ulozi u Depeche Modeu, Corbijn se u uvodu knjige prisjeća: “Mnogo toga je ovisilo o meni, i želio sam da to bude ispravno za njih. Želio sam misliti za njih. Biti sjajan za njih.” Ova knjiga je posveta dubini i širini te veličine, proslava jedne od najkreativnijih i najtrajnijih suradnji u povijesti rocka.

“These Days ” Lucy Caldwell potresna je priča smještena u Belfast 1941. godine, u vrijeme razornog Belfastskog blitza. Roman prati živote sestara Emme i Audrey, dok grad tone u kaos i uništenje. Caldwellina evokacija nasilja i destrukcije je zastrašujuća, pretvarajući poznate ulice i zgrade u distopijski prizor iz Hieronymusa Boscha.

Travanj 1941. je i Belfast je dosad izbjegao najgore od rata. No, u sljedeća dva mjeseca, grad će biti uništen iz zraka, ostavljajući ljude u šoku i nevjerici. Mnogi neće preživjeti, a oni koji prežive bit će zauvijek promijenjeni. Audrey je zaručena za doktora Richarda, a njihova veza postaje problematična zbog njegove seksualne suzdržanosti i planova da nakon vjenčanja žive s njegovim starijim roditeljima. U međuvremenu, Emma se zaljubljuje u Sylviju, ženu jedanaest godina stariju od nje. Ljubav je u ovom romanu stvarna, ali nedostižna, poput plamena koji se odražava u prozorima.

“These Days” nije samo priča o ratu, već i o obitelji, ljubavi i preživljavanju. Caldwell vješto gradi napetost, a njezini likovi su živi i uvjerljivi. Roman je bogat detaljima, a autorica s empatijom opisuje živote običnih ljudi u teškim vremenima. Posebno se ističe poglavlje iz perspektive majke sestara, koje duboko produbljuje priču i otkriva skrivene slojeve likova. Caldwellina proza je jasna i snažna, podsjećajući na stil velikog belfastskog romanopisca Briana Moorea.

Međutim, njezin glas je jedinstven i prepoznatljiv. Roman također sadrži elemente trilera, koji se savršeno uklapaju u prikaze svakodnevnog života u ratnom Belfastu. Caldwell koristi lokalne izraze i fraze, dodajući autentičnost dijalozima i likovima. Lucy Caldwell ne iznosi eksplicitno pred čitatelja, ali slike nasilja u gradu prizivaju duhove budućeg nasilja. “These Days” nije samo povijesni roman, već i snažna priča o ljudskoj izdržljivosti i snazi.

Knjiga je osvojila prestižne nagrade, poput Walter Scott Prize For Historical Fiction 2023. i E. M. Forster Award 2022., što svjedoči o njezinoj iznimnoj kvaliteti. “These Days” su potresno i nezaboravno čitanje, svakako naša preporuka za narudžbu knjige.

FOTOGRAFIJE: Chibli XX, Mawaddh M, Apoorva Sharma, Znanje, Petrine Knjige, VBZ, Taschen, Faber

POVEZANI ČLANCI
©2025 after5