Birkin torba F Birkin torba M

“It’s not a bag. It’s a Birkin”. Kako je Jane Birkin kreirala torbu za sva vremena

17.07.2023. | AUTOR: Iva Kordić

Modne i beauty priče | Modne priče
#dizajnerske torbe

Tko je mogao zamisliti da će jedan od najpoželjnijih modnih predmeta posljednjih nekoliko desetljeća biti osmišljen u zraku, 1984. godine, na letu iz Pariza za London? Takva je povijest koju sa sobom nosi Birkin torba, nastala u razgovoru između britanske glumice Jane Birkin i Jeana-Louisa Dumasa, izvršnog predsjednika Hermèsa, kada mu se požalila da kao mama ne može pronaći prikladnu torbu za sve svoje potrebe.

Kako je nastala Hermès Birkin torba?

Savršeno se sjećam tog dana. Air France me ‘upgradeao’ na letu za London i sjedila sam pored muškarca (vizionara Jeana-Louisa Dumasa iz Hermèsa). Nisam baš sigurna koju sam torbu imala sa sobom – moj suprug Jacques Doillon prešao je autom preko moje košare, namjerno ju je zgnječio nekoliko dana ranije. Dumas je mislio da zaslužujem više, prisjetila se nastanka kultne ‘birkinice’ Jane Birkin u jednom razgovoru za Vogue i nastavila:

Budući da bi mi inače sve ispadalo iz koje god torbe sam imala, suprug nije mogao slutiti da će na tom avionskom putovanju muškarac pored mene reći: ‘Trebala bi imati jednu s džepovima’. Rekla sam mu: ‘Kada Hermès napravi model s džepovima, imat ću je’, a on je odgovorio: ‘Ali ja sam Hermès i napravit ću torbu s džepovima za vas’.

Jane ga je pitala zašto ne naprave torbu veću od Kelly modela, a manju od kovčega. Dumasa je zanimalo kako bi taj model izgledao, a Birkin se prisjetila kako je svoju ideju nacrtala na papirnatoj vrećici za – povraćanje. Napravit ću je za vas, odgovorio joj je.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Jane Birkin Daily (@janebirkindaily)

U razgovoru za Vogue glumica i stilska ikona ispričala je djelić modne povijesti. Bila je polaskana gestom, a godinu dana kasnije svratila je u Hermès kako bi kupila rezultat ‘dizajniranja’ na letu za London. Umjesto kupnje, Dumas joj je predložio da joj da torbu u ‘zamjenu’ za korištenje njezinog imena za model – i tako je nastala slavna Birkin torba. U intervjuu iz 2011. pojasnila je kako joj Hermès plaća godišnju naknadu od 30 tisuća funti, koju je ona namijenila odabranim dobrotvornim organizacijama.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Vogue (@voguemagazine)

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Alexa Chung (@alexachung)

Birkin torba: od funkcionalnog do jednog od najtraženijih modela

Prva Birkin torba bila je prostrana, jednostavnog i elegantnog dizajna. Vrlo funkcionalna, s džepovima i mogućnošću potpunog zatvaranja, što je značilo da nema ispadanja stvari. Jane Birkin svoj je model nosila svakodnevno, a nije joj smetalo ni kada bi je napunila do vrha, toliko da bi pomalo i izgubila svoju formu. Prvi model imao je dugački remen, no taj je detalj kroz godine izostavljen.

Glumičina torba bila je i dio velike izložbe ‘Bags: Inside Out’ u muzeju Victoria & Albert u Londonu. Na njoj su vidljivi inicijali pjevačice, čak i ostaci naljepnica kojima je Birkin oblijepila torbu. Harper’s Bazaar prenosi izjavu Lucije Salvi, kustosice izložbe:

Birkin torba jedna je od najtraženijih i najslavljenijih torbi 20. i 21. stoljeća. Oduševljeni smo što izlažemo upravo prvi model napravljen za Jane Birkin, s kojim je započela ova dugotrajna fascinacija. Riječ je o zaista jedinstvenoj torbi koju je vlasnica neprestano koristila i ima vidljive znakove nošenja. Ti vrlo osobni detalji podsjećaju nas da torbe nisu samo statusni simboli, nego i praktični dodaci u svakodnevnom životu.

U članku iz 2020., Bazaar piše kako je proizvodnja Birkin torbi ograničena. Procjenjuje se da se svake godine napravi 12 tisuća ‘birkinica’, što samo povećava njihovu poželjnost. Čak je jedno istraživanje iz 2017. otkrilo da je kupnja Birkin torbe manje rizična investicija od kupnje zlata ili ulaska na burzu. Birkin torba danas se spominje u Seksu i gradu, ima rap pjesmu u svoju čast te tajanstvenu listu čekanja. U preprodaji doseže cijenu i do 200% veću od one u redovitoj prodaji, a za razliku od Chanel torbi koje su dominirale osamdesetima, Hermèsov hit model bio je nešto poput ‘tihog lukzusa’, bez upečatljivog logotipa, piše Harper’s Bazaar.

Kada je nastala, Birkin torba koštala je oko 2000 dolara (danas bi to bilo oko 5000 funti, odnosno 5800 eura), a sada se prodaje po početnoj cijeni od oko 8800 funti, odnosno približno 10.200 eura. Široka 35 cm, bila je manja, ali i dalje dovoljno prostrana verzija Hermèsove torbe Haut à Courroies; putne torbe po izboru bivšeg supruga Jane Birkin, Sergea Gainsbourga. Danas Birkin torba dolazi u tri dodatne širine: 25, 30 i 40 cm.

Iako ima kultni status, njezina popularnost započela je polako i tiho. Ipak, do sredine devedesetih dobila je značajan zamah, a do 2001. čvrsto se smjestila na teritorij kultnih torbi. Za torbe postoji višegodišnja lista čekanja, a koliko je do njih teško doći, govori i jedna činjenica sa snimanja serije Seks i grad. Naime, Bazaar piše kako je nedavno otkriveno da plava Birkin torba koju Carrie nosi u petoj sezoni zapravo – nije autentična.

Torba danas dolazi u tri veličine: 35, 30 i 25

Čar privlačnosti zasigurno leži i u hard to get reputaciji. Detalji o tome kako kupiti torbu izravno od Hermèsa strogo su čuvana tajna, ali glasine kažu kako kupci moraju imati povijest kupnje u brendu i željene predmete staviti na svoju wishlistu. Tradicionalna lista čekanja ne postoji, neki pretpostavljaju da nikad nije ni postojala, a svakom se butiku dostavlja samo određeni broj torbi. Njezina je rijetkost povezana i s vremenom potrebnim za izradu. Svaka se torba izrađuje između osam i dvanaest sati, od strane obrtnika koji moraju proći između dvije i šest godina obuke, prije nego počnu raditi u Hermèsovoj radionici. Osim toga, većina Birkin torbi šiva se ručno, pri čemu se koristi signature tehnika šivanja brenda.

Čak dvostruko više cijene na second hand tržištu

Torbu se može kupiti na second hand tržištu, no to sa sobom nosi i svoju cijenu. Naime, s obzirom na to koliko ju je teško kupiti direktno na izvoru, Birkina torba u preprodaji često košta barem dvostruko više od maloprodajne cijene: od 15 tisuća na više za klasičan model u dobrom stanju. Tu su i posebni modeli, kao što je Himalaya Crocodile Birkin torba koja je 2021. prodana na aukciji za više od 465 tisuća eura.

Himalaya Crocodile Birkin

Iste je godine prodan i prvi model koji je nosila Jane Birkin, za nešto više od 138 tisuća eura, unatoč tragovima nošenja i ogrebotinama. Oštećenja su, zapravo, poželjna pa je u jednom trenutku došlo do porasta onih koji žele ‘birkinicu’ s tragovima nošenja, nakon što se stara fotografija Mary Kate Olsen s jednom takvom torbom pojavila na Redditu. U svojem izvještaju o luksuznoj prodaji, The RealReal piše kako raste broj kupaca koji posebno traže taj je ne sais quoi moment koji dolazi nakon što je torba nošena određeno vrijeme.

I dok je Jane Birkin u svakom trenutku posjedovala jednu torbu sa svojim imenom (prodala bi ih kada bi postale starije i istrošene), druge slavne osobe kao da žive po mantri: što više Birkin torbi, to bolje. Tako je Virgil Abloh posjedovao barem deset modela, Drake ih skuplja godinama, Victoria Beckham navodno ih ima preko sto, dok ih singapurska poduzetnica Jamie Chua u kolekciji ima čak 200, što se ujedno smatra i najvećom kolekcijom. Najmlađa vlasnica, barem dokumentirana fotografijom, je North West, koja je ‘ulovljena’ s bijelom Birkin torbom u dobi od svega šest godina.

FOTOGRAFIJE: Hermès, Instagram, Les 3 marches de Catherine B, Seks i grad, Sotheby’s

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5