Što kaže znanost o putovanjima s djecom?

11.01.2023. | AUTOR: After5

Život iza 5 | Putovanja
#putovanja | #Lanatina Mihaljinec Kosanović

Ako ste se našli u situaciji gdje stojite iznad kante za plastični otpad i bacate gomilu (nekvalitetnih) plastičnih igračaka, onda je ovo definitivno članak za vas. Stručnjaci predlažu izvaditi kasicu prasicu i napuniti kofere – evo i zašto!

1. Putovanja nas čine sretnijima

Istraživanja su pokazala da nas ulaganje u iskustvo poput putovanja čini sretnijima nego kupovina nove stvari. No, što je s poklonima koje smo dobili, a ne kupili? I tu su istraživanja potvrdila da poklanjanje iskustva ima veći utjecaj na jačanje i povezivanje u odnosu na materijalno poklanjanje.

Neki od vas se sada neće složiti s ovom znanstvenom tvrdnjom i reći da je vaše dijete podjednako sretno kada dobije novu igračku i kada ide na putovanje. Razlika je u tome što je sreća zbog nove igračke kratkog trajanja i smanjuje se s vremenom, dok nas uspomene na putovanje pune hormonom sreće kroz puno dulje razdoblje.

2. Putovanja produbljuju i jačaju odnose s djecom i unutar obitelji

Na putovanjima roditelji puno više vremena i pažnje poklanjaju djeci, što je njima najvrjedniji poklon. Roditelji nisu fokusirani niti na posao niti na obaveze, nego na igru. Na taj način poklanjaju svojoj djeci punu pažnju i poruku “volim provoditi vrijeme s tobom, volim se igrati s tobom”, što dokazano utječe na razvoj djetetovog samopouzdanja.

Sigurno ste primijetili kod male djece da će uvijek preferirati osobu koja s njima provodi kvalitetno vrijeme u odnosu na tetu s poklonima.

putovanje s djecom

3. Obiteljski odmori i putovanja utječu na razvoj dječjeg mozga

Margot Sunderland, vodeća britanska dječja psihologinja i psihoterapeutkinja, u svojem članku “The Science Behind How Holidays Make Your Child Happier – and Smarter” tvrdi da odlazak na odmor predstavlja odličnu investiciju u razvoj dječjeg mozga.

“Kada odete na obiteljski odmor, vježbate dva genetički integrirana sustava koja se nalaze duboko u limbičkom dijelu mozga”, otkriva. Aktivacija ta dva sustava se rijetko događa kod kuće.

Profesor Jaak Panksepp, vodeći neuroznanstvenik s Washington State University je otkrio upravo ta dva sustava, te ih je nazvao “sustav igre” i “sustav traženja”.

Prilikom aktivacije ta dva sustava, u našem mozgu dolazi do oslobađanja neurokemijskih tvari dopamina, oksitocina i opioida, koje pridonose osjećaju bliskosti, sigurnosti, blagostanja, sreće i smanjenja stresa.

Vježbanjem ta dva sustava, stimulira se rast frontalnog režnja, dijela mozga koji je zadužen za kognitivno funkcioniranje, rješavanje problema, socijalnu inteligenciju, pamćenje, jezik i procjenu.

Osim toga, provedeno je nekoliko studija koje su pokazale da su djeca koja su putovala sa svojom obitelji u školi imala veće ocjene i bolje uspjehe od djece koja nisu putovala.

4. Obiteljski odmori utječu na povećanje IQ kod djece

Aktivacija ta dva sustava u obogaćenom i novom okruženju je povezana s većim IQ-om, odnosno na putovanju zajedno istražujete nova okruženja i istovremeno činite svoje dijete pametnijim.

5. Obiteljska putovanja potiču kod djece toleranciju i poštovanje

Djeca koja putuju s roditeljima i upoznaju nove kulture su puno tolerantnija prema raznolikostima koje ih okružuju.

Svako putovanje u druge zemlje, gradove u istoj državi, pa čak i izlet u vlastitom gradu će djetetu obogatiti pogled na svijet učenjem o kulturi, povijesti, znamenitostima i običajima.

I na kraju, ne treba vam znanost reći da su uspomene koje zajedno stvarate cijelim putem života najvrijednije nasljeđe koje možete ostaviti svojoj djeci.

TEKST: Lanatina Mihaljinec Kosanović

FOTOGRAFIJE: Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5