Venecija bez gužve – je li to uopće moguće doživjeti? Kao jedan od najposjećenijih gradova na svijetu, Venecija svakodnevno privlači posjetitelje iz svih krajeva svijeta. Uzdižući se iz voda venecijanske lagune, grad presijecan kanalima jednako je lijep koliko i delikatan, a posljednjih se desetljeća bori da zaštiti svoju jedinstvenost.
Kako bi pokušali ograničiti svakodneve horde turista, gradske su vlasti tako ovog proljeća jednodnevnim izletnicima počele naplaćivati ulaz pet eura. No, s 20 milijuna posjetitelja godišnje, je li uopće moguće doživjeti Veneciju u njenom punom sjaju?
Autorica bestselera “Djevojka s bisernom naušnicom”, Tracy Chevalier, u ovaj je grad putovala puno puta, uključujući i istraživačke posjete za svoj najnoviji roman “The Glassmaker”, koji je objavljen u lipnju 2024. S The Guardianom je podijelila savjete kako uživati u Veneciji onako kako ste se oduvijek nadali.

Posjetite Veneciju izvan sezone
Chevalier kaže da je Veneciju najbolje posjetiti u studenom ili siječnju jer tijekom tih mjeseci grad diše i postaje puno prijateljskiji. Ukoliko tražite mjesto s finim zimskim obrocima, njena preporuka je Mario alla Fava, jedan od prvih restorana u Veneciji koji nudi i veganska jela (“Ja volim njihove plodove mora i mješavinu lokalnog stanovništva i turista.”). Nakon toga predlaže odlazak u šetnju, a kao najbolje vrijeme da izbjegnete gužve predlaže rano jutro i kasnu večer.
Na jedan dan ostavite mobitel
Ne treba vam karta – samo lutajte okolo i prepustite se. Naći ćete razna neočekivana mjesta, a na kraju ćete doći do vode i moći ćete se vratiti vaporettom (vodenim autobusom), savjetuje autorica. No, biti bez mobitela znači da nema fotografiranja.
“Sve je u Veneciji fotogenično, ali kad kasnije pogledate fotografije, nijedna neće biti spektakularna. Otpustite potrebu da sačuvate te prekrasne prizore i jednostavno uživajte u trenutku. Posebno preporučam prolaze s Via Garibaldi, gdje ćete vidjeti rublje kako visi i djecu kako igraju nogomet.”


Tura po Duždevoj palači
Tura koju možete unaprijed bookirati na ovoj stranici, omogućuje vam da zaobiđete duge redove za ulazak, a s njome dobivate pristup cijeloj Duždevoj palači. Također, možete se popeti do tavanskih ćelija u kojima su držani zatvorenici poput Casanove. Uz navedeno, prošetat ćete preko Mosta uzdaha koji je izgrađen u 17. stoljeću kako bi se stari zatvor, smješten u palači, povezao s novim, preko rijeke.
Okušajte se u vožnji kajakom
Vožnja kajakom po kanalima čaroban je način da doživite Veneciju onakvu kakva je izgrađena, s njezinom orijentacijom oko vode. Većina zgrada imala je glavne ulaze na kanalima, koje vidite tek kad se spustite u vodu.
“Mi smo išli na vožnju kajakom s agencijom Real Venetian Kayak. Također, kao dio istraživanja za roman “The Glassmaker”, zabavila sam se isprobavajući veslanje u venecijanskom stilu – stojeći i okrenuta prema naprijed – s grupom žena iz neprofitne organizacije Row Venice“, kaže Chevalier.

Posjetite grad za vrijeme Venecijanskog bijenala
Svake dvije godine, u Veneciji se odvija Venecijanski bijenale, najduža izložba suvremene umjetnosti na svijetu. Ove godine održava se 60. izdanje, koje traje do 24. studenog.
“Iako postoje dva glavna mjesta za koja se plaća ulaz, najbolji dio Venecijanskog bijenala su mnoge besplatne umjetničke instalacije razasute po cijelom gradu. Često su smještene u zgradama koje inače nikad ne biste vidjeli: privatnim palačama, dvorištima, knjižnicama, školama. Što god mislili o varijabilnoj umjetnosti, postavke su spektakularne, bez gužve, i daju vam osjećaj Venecije iza zatvorenih vrata”, kaže Chevalier.
Otiđite u (prazan) muzej
Venecijanski muzeji često su zanemareni, jer su posjetitelji opčinjeni kanalima, trgovima i otmjenim eksterijerima. Zato Chevalier predlaže da obiđete pokoji muzej, jer tamo neće biti gužve.
“Da biste osjetili kako je to bilo živjeti u palači, otiđite u Ca’ Rezzonico i Ca’ D’Oro, koji također imaju i izvrsne zbirke umjetnina. Jako mi se sviđa i Palazzo Mocenigo koji sadrži zbirku mode iz 17. i 18. stoljeća, a posebno bih istaknula postav otmjenih izvezenih prsluka. U blizini je jedan od mojih omiljenih restorana: La Zucca, ugodan vegetarijanski restoran.”
Pronađite mjesto s pogledom
Da biste vidjeli grad iz ptičje perspektive, najočitije mjesto je zvonik na Trgu svetog Marka s kojeg su pogledi spektakularni, ali uvijek postoji dugačak red. Chevalier zato predlaže alternative: Scala Contarini Del Bovolo, najpoznatije stubište u Veneciji koje vodi do terase s lijepim pogledom. “Ovdje nikad nisam naišla na gužvu, vjerojatno zato što ga je teško pronaći.”
Drugi prijedlog je Fondaco dei Tedeschi. Radi se o velikoj četverokatnoj zgradi u blizini mosta Rialto koja je pretvorena u luksuznu robnu kuću. Ima prekrasno unutarnje dvorište i rooftop s panoramskim pogledom kojem možete pristupiti besplatno (dodatni savjet: popularno je pa rezervirajte unaprijed). Za kraj, Chevalier predlaže jedan od svojih omiljenih hotela – Locanda Fiorita. “Ima krovnu terasu s lijepim pogledom i besplatan prosecco svake večeri.”

Pobjegnite na otoke
Najpoznatiji otoci koji okružuju Veneciju su Murano, Burano, San Michele i Torcello. Ali postoje i drugi do kojih možete doći vodenim autobusom, gdje su gužve manje, a na kojima ćete naići na zanimljiva mjesta. Otiđite do Sant’Erasmusa, na kojem se uzgaja većina venecijanskog povrća. Ili do San Servola, na kojem se nalazi zanimljiv muzej “Insane Asylum Museum”. Još jedan prijedlog je otočić San Lazzaro degli Armeni koji se može pohvaliti prekrasnim armenskim samostanom (dostupan je samo uz obilazak s vodičem pa rezervirajte unaprijed).
“Ili se jednostavno uputite na Giudeccu, otok nasuprot Trga svetog Marka, i počastite se ručkom u Altanelli, tradicionalnoj tratoriji s lokalnim ugođajem i prekrasnom terasom uz kanal.”
Sami izradite staklenu perlu
Otočić Murano poznat je po proizvodnji stakla. Na njemu možete posjetiti Muzej stakla i prisustvovati mnogim demosnstracijama izrade stakla uživo, ali nema ničeg boljeg od stvaranja nečega za sebe da biste cijenili vještinu ovih majstorskih staklara, kaže Chevalier.
“Moj se roman usredotočuje na ženu koja izrađuje staklene perle pa sam u sklopu istraživanja učila od Alessije Fuge, briljantne izrađivačice perli i strpljive učiteljice”, kaže autorica.


Pokažite da cijenite lokalne obrtnike
Venecija je oduvijek bila puna vještih obrtnika koji su izrađivali posuđe od stakla, predmete od kože, čamce, maske, papir… Mnoge male radionice još uvijek su razasute po gradu: u njima možete promatrati obrtnike kako rade i kupiti jedinstvene suvenire, znajući da pridonosite dragocjenom lokalnom gospodarstvu.
“Obratite pozornost na Gualtija, čija je trgovina u Dorsoduru puna nakita i tekstila inspiriranih prirodnim oblicima; tiskaru Giannija Bassa, Antica Stamperia u Cannaregiju, gdje možete naručiti posjetnice i diviti se njegovim starim tiskarskim strojevima (on je toliko star da nema web stranicu i prima samo gotovinu); i Micromega optiku u San Marcu, koja prodaje jedinstvene, često asimetrične naočale, koje je dizajnirao tim oca i sina”, poručuje Chevalier za kraj.
FOTOGRAFIJE: Unsplash+