Jugoplastika sandale F

Kako je Gucci oživio uspomenu na Jugoplastikine sandale koje je nekad imala svaka kuća

27.07.2023. | AUTOR: After5

Modne i beauty priče | Modne priče
#sandale

Svaka obitelj tijekom 70-ih i 80-ih godina 20. stoljeća u tadašnjoj Jugoslaviji imala je najmanje jedan, ali zasigurno i nekoliko različitih artikala tadašnjeg proizvodnog giganta, tvornice Jugoplastika iz Splita, koja je tada zapošljavala 13 tisuća radnika i proizvodila više od 3200 različitih proizvoda s prihodom većim od 350 milijuna dolara godišnje.  

Gucci

TEKST PIŠE: Poduzetnik.biz

Čuvene “trika-traka” sandale čuvaju se u muzeju u Splitu

Svatko tko je odrastao tijekom 70-ih i 80-ih godina 20. stoljeća zasigurno pamti u svojoj garderobi plastične i praktične, ali ne baš atraktivne sandale za plažu, koje su bile obavezni ljetni rekvizit. Tada nitko nije mogao znati da će se zauvijek ugasiti Jugoplastikin proizvodni pogon 401, u kojem su strojevi štancali sandale za manje od minute, i to do dva milijuna komada godišnje.

U to doba za njih je trebalo izdvojiti dinarsku protuvrijednost od današnjih 40 kuna ili 5,3 eura.

Jugoplastikine sandale koje se čuvaju u EMS-u, FOTO: Etnografski muzej Split

Budući da bi na kraju svakog ljeta takvim sandalama najčešće zahrđala željezna kopča, a na nogama bi čuveni “trika-traka” dizajn odradio svoje, pa bi potamnjela stopala ostala rešetkasto bijela na mjestima koja su pokrivale plastične trake, rijetki su primjerci sačuvani do današnjih dana. Jedne sandale kao raritet čuvaju se u Etnografskom muzeju Split, u Zbirci jadranskih nošnji EMS-a, označene kao “plastične sandale proizvedene u tvornici Jugoplastika”.

Uspomenu na ljetne sandale prošlog je ljeta oživio poznati Gucci iz Firence

Iako su Jugoplastika i Gucci naoko potpuno nespojive tvrtke, od 2022. godine povezuju ih upravo ove sandale. Do danas nije razjašnjeno jesu li Firentinci inspirirani Jugoplastikinim artiklom ili sasvim slučajno počeli proizvoditi identične ljetne sandale, no sasvim je jasno da je Gucci brend za odabrane jer se cijena po kojoj ih prodaju u prestižnim trgovinama kreće i do 500 dolara, ovisno o modelu. Dakle, Guccijeve “Women’s sandal with Double G” namijenjene su bogatima, a Jugoplastikine su imali svi.

Bilo kako bilo, svi vi koji vjerujete u kvalitetu i postojanost proizvoda koje ste koristili u nekom “prošlom životu”, a pogotovo u to da se moda svako toliko vraća u velikom stilu, čuvajte odjevne i druge predmete jer nikad ne znate koliko bi jednom u budućnosti mogli vrijediti.

FOTOGRAFIJE: Etnografski muzej Split, Gucci

NASLOVNA FOTOGRAFIJA: Etnografski muzej Split

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5