remarkable F

ReMarkable je najtanji tablet na svijetu kojeg koriste mnogi naši prijatelji poslovnjaci

15.03.2023. | AUTOR: Iva Kordić

Život prije 5 | Tehnologija
#reMarkable

Usprkos razvoju tehnologije i novitetima kojima neprestano svjedočimo, ima nešto posebno u osjećaju papira, što je jedan od razloga zašto i dalje koristimo ‘analogne’ rokovnike i planere. Ipak, na stranicama ispisanim sadržajem sa raznih sastanaka, brainstormanja ili vlastitih natuknica, nije se uvijek lako snaći. Upravo ta nepreglednost papira bila je poticaj za reMarkable. Osnivača norveškog brenda, koji je postao i jedan od unicorna, hrpe papira potaknule su da osmisli ‘najtanji tablet na svijetu’ – digitalni alat koji će donijeti ono najbolje od papira, ali s unaprijeđenom tehnologijom, prilagođeno užurbanoj svakodnevici.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli reMarkable (@remarkable)

reMarkable Type Folio

Nedavno je reMarkable predstavio novi dodatak alatu za digitalno pisanje – reMarkable Type Folio. Riječ je o tipkovnici koja donosi mogućnost izravnog tipkanja u ‘bilježnicu’ kojom su mnogi zamijenili rokovnike i planere. Tipkovnica se, kada nije u upotrebi, može sklopiti te služi i kao case za reMarkable, a kada se koristi, izgleda poput prijenosnog računala. Tekst se i sada mogao unositi pomoću tipkovnice, no one digitalne u samom uređaju, pa nova Type Folio tastatura svakako olakšava i ubrzava tipkanje.

reMarkable Type Folio

Type Folio kombinira tanku, taktilnu tipkovnicu i case koji štiti uređaj od oštećenja i omogućava praktičnije nošenje u torbi. Iz brenda tipkovnicu opisuju kao pisaći stroj za digitalno doba, a dolazi u dvije boje – crnoj i smeđoj, odnosno konkretnije ink black i sepia brown. Super je stvar što nema ‘mučenja’ s punjenjem ili kablovima, pa je pisanje moguće bez ikakvog ometanja. Cijena novog dodatka reMarkableu je 199 eura.

Novi alat za reMarkable zapravo je sjajan povod da cijeli tekst posvetimo tom praktičnom uređaju. Primijetili smo, naime, kako ima mnoge obožavatelje među našim kolegama. Ističu kako im je olakšao posao, a praktičan je i lagan, toliko da stane u svaku poslovnu torbu. Ono po čemu se razlikuje od ostalih tableta, te ono što sam brend uvijek ističe je osjećaj papira pod prstima pa ga opisuju kao jedini tablet koji ostavlja osjećaj poput papira.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli reMarkable (@remarkable)

Kako je nastao reMarkable?

A od tog osjećaja papira zapravo je sve i krenulo. Magnus Wanberg, CEO reMarkablea, na sastanke, tečajeve i predavanja uvijek bi išao ‘naoružan’ rokovnicima, bilježnicama i papirima. Prije nekoliko godina, postavio si je pitanje zašto? Uz laptope, tablete i pametne telefone, što je s papirom? Shvatio je kako je papir ‘ultimativan alat za razmišljanje‘. Poboljšava naš fokus, ‘pokreće’ mozak i oslobađa naš um da radi i mašta, bez ograničenja ili ometanja. No, s druge strane, znao je i da korištenje papira donosi i neke nedostatke – od pretipkavanja rukom ispisanih bilješki do kopanja po stranicama kako bismo pronašli traženu informaciju ili potreban dokument.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli reMarkable (@remarkable)

Tako je 2013. sa svojim timom krenuo u stvaranje uređaja koji bi nudio iskustvo papira, no bio istovremeno i digitalan te, što se tiče pisanja, nudio neograničene mogućnosti. Stvorio je pravi digitalni papirnati tablet. Dizajniran je za čitanje, pisanje i skiciranje, istovremeno je i iznimno elegantan te je idealan za one koji inspiraciju dobiju kad se pronađu ispred praznog lista papira. Oni koji ga koriste, hvale reMarkable kao fantastičan alat koji omogućuje organiziranost, fokusiranost na posao te poboljšava učinkovitost.

Najtanji tablet na svijetu, kako opisuju reMarkable, ima i brojne dodatke u ponudi – uz nedavno predstavljen Type Folio, tu su i markeri potrebni za pisanje na tabletu, nastavci za markere te Folio caseovi kako bi tablet cijelo vrijeme bio zaštićen. Dvije su mogućnosti, Folio i Book Folio, a cijene se kreću od 99 do 159 eura, ovisno o vrsti casea i materijalu od kojeg je napravljen. Najatraktivnija je svakako kožna varijanta, koja dolazi u crnoj i smeđoj boji, a dostupna je i varijanta casea presvučena u sivu tkaninu.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli reMarkable (@remarkable)

Kako uopće funkcionira reMarkable? Baš kao i svaki drugi rokovnik, osoba u njega zapisuje svoje natuknice, a alat ga pretvara u tipkani tekst (prepoznaje 33 jezika), što olakšava kasnije snalaženje i dijeljenje zapisanog dokumenta. Svaki se dokument može naknadno uređivati, a reMarkable nudi i organizaciju svih zapisanih bilješki na jednom mjestu. Nema nikakvih notifikacija i ostalih distrakcija koje bi eventualno odvlačile pozornost, a odličan je i za čitanje PDF-ova ili e-knjiga jer nema odsjaja niti pozadinskog svjetla koje može biti naporno za oči.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli reMarkable (@remarkable)

Još malo reMarkable povijesti

Wanberga je tehnologija oduvijek zanimala. S 18 godina već je sklapao i prodavao računala u očevoj garaži, no nije slutio kako će doći i jedna nova ‘opsesija’ – papir. Za vrijeme studiranja, teško mu je bilo usredotočiti se na učenje dok bi radio na laptopu. Ako se prisjetimo tog vremena, lako se možemo i poistovjetiti – internet je ‘predostupan’, udaljen tek jedan klik, uz stalne notifikacije… S papirom takvih distrakcija nema. Tada je donio i odluku da, za vrijeme učenja, računalo i mobitel ostavi kod kuće. Sve potrebne papire isprintao bi i nosio sa sobom te učio isključivo iz skripti, piše Medium.

Na taj je način mogao biti fokusiraniji, no na kraju fakulteta, ostao je s četiri ogromne kutije pune bilježnica i razbacanog papira od kojih nije imao mnogo koristi. U to se vrijeme počela razvijati ideja za reMarkable, bolji oblik papira. Poželio je tehnologiju koja će korisniku pomoći bolje razmišljati jer je upravo papir Wanberg smatrao ‘najboljim izumom za razmišljanje’. Papir je, rekao je CEO u jednom svojem razgovoru, jako jednostavan i tako ‘tjera’ osobu da se usredotoči. No, u svojem je razmišljanju zaključio kako to nije nužno povezano s materijelom, već se više radi o metodi.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli reMarkable (@remarkable)

“Mi u reMarkableu oponašamo papir, ali ne pokušavamo nužno oponašati njegove fizičke aspekte. Više oponašamo njegove kvalitete koje su ono što ga čini tako dobrim za razmišljanje.”

I dok je stajao nad hrpom papira s fakulteta, shvatio je zapravio kako bi mogao papir iskoristiti kao alat za razmišljanje i nešto tako ‘obično’ i jednostavno spojiti s digitalnim svijetom. Kaže kako je papir, zapravo, besmislen – ne može se ponovno upotrijebiti, ne može se podijeliti s nekim, velika se količina baca… I zato je odlučio uzeti ono najbolje od njega i nadograditi ga te je tako nastao reMarkable 1, a kasnije je došao njegov nasljednik, aktualan reMarkable 2, čija se cijena u prodaji kreće od 349 eura. Stvaranjem najtanjeg tableta na svijetu napravili su impresivan inženjerski pothvat, no iza takvog dizajna stoji i pragmatično razmišljanje – manjak mjesta u torbi. reMarkable zato može zamijeniti silne bilježnice, dokumente i rokovnike, u torbama koje imaju ograničen prostor.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli reMarkable (@remarkable)

Nije debljina jedina karakteristika koju su ‘posudili’ od papira. Inspirirali su se i njegovom pouzdanošću. Papir uvijek ‘radi’ i nikad mu ne ponestaje baterije, što je mana svakog digitalnog uređaja. Inspiriran tim atributima papira, reMarkable 2 donosi drastično poboljšanje kad je u pitanju trajanje. Svjesni su kako se svaki uređaj u nekom trenutku isprazni, no tehnologiju su toliko usavršili da baterija traje dva tjedna, a uređaj na standbyu može biti čak tri mjeseca.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli reMarkable (@remarkable)

Jedna od najprivlačnijih karakteristika reMarkablea je osjećaj pisanja kao na papiru. Stvara se ono dobro poznato trenje koje mnoge privlači i pisanju i čitanju. I zato su se trudili osmisliti površinu što sličniju papiru, daleko od ‘glatkih’, kliznih površina klasičnih tableta po kojima ruka ne može udobno kliziti. Takve površine nisu ergonomski udobne za ruke, ne postoji dovoljni trenja, što onda mora ‘kompenzirati’ ruka. Nakon sati i sati korištenja, stvara se nelagoda i ruka postaje ukočena. Ovakve su posljedice željeli izbjeći pa su stvorili ekran s finišem što sličnijem klasičnom papiru.

FOTOGRAFIJE: Instagram reMarkable

©2024 after5